Články z časopisů a internetu, TV :-)

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
favore
Příspěvky: 487
Registrován: 03 bře 2008 13:30
Bydliště: BLATNÁ

Re: Články z časopisů a internetu, TV :-)

#321 Příspěvek od favore » 14 říj 2020 11:15

A zase se mi chce bliť.Co ještě tenhle spolek vymyslí?! :Ja blb: :Ja blb: :Ja blb: :Ja blb: :Ja blb: EU zakázala podsvícenou sošku na kapotě Rolls-Royce

Foto: Rolls-Royce
Podsvícená verze sošky je skleněná a průsvitná. Světlo do ní svítí zespod, čímž ji celou prozáří


Martin Žemlička
dnes 05:00
Evropská unie je často kritizována za spoustu nařízení, kterými svým občanům mnohdy akorát komplikuje život a nesmyslně kupí právní balast. Tohle konkrétní nařízení se sice „běžného občana“ nijak nedotkne, ale přesto nad ním udiveně kroutíme hlavou. Britský deník Daily Mail informoval o tom, že kvůli nařízení EU musí z vozů Rolls-Royce zmizet podsvícená verze slavné sošky Spirit of Ecstasy.

Článek
Rolls-Royce začal podsvícení své slavné sošky nabízet před čtyřmi lety. Příplatek proti běžné ocelové sošce činil 3 500 liber (105 000 korun), což je sice na první pohled šílená částka, ve světě R-R jde ovšem relativně o drobné. Automobilka ústy svého britského mluvčího deníku Daily Mail potvrdila, že stažení z nabídky je v souladu s nařízením Evropské unie.


Firma přestavuje 60 let staré Rolls-Royce na elektromobily

Druhá generace Rolls-Royce Ghost je venku, výhradně s V12
Vše je podobně popsáno na 242 stránkách inovované směrnice UNECR48. A ta zakazuje podsvícená loga či jiné elementy na kapotě. Podsvícení masky chladiče, tak jako to má třeba aktuální BMW X6, ale nezákonné není. Proč tomu tak je, netušíme. Nepředpokládáme ale, že by podsvícení loga či sošky bylo pro řidiče okolních vozidel nebezpečné – zejména vzhledem k tomu, že soška nikdy nesvítí za jízdy.

Ano, právě tenhle fakt dodává celému nařízení takřka komický rozměr. Podsvícená verze Spirit of Ecstasy totiž umí svítit pouze ve specifických momentech a vždy jen tehdy, když vozidlo stojí. I samotná automobilka uvádí, že soška slouží pouze coby „uvítací“ osvětlení při odemčení vozu nebo při otevření dveří. Dává to smysl – na rozdíl od podsvícených mříží chladiče a dalších částí masky je soška na kapotě ve výhledu řidiče a v noci by bylo její svícení obtěžující.

O vlivu svítící sošky na bezpečnost provozu tedy nemůže být řeč. Pravděpodobně se tak jedná o opatření v rámci všeobecného boje se světelným smogem. Jakkoliv si říkáme, že zhasnutí těch pár svítících sošek na vozech Rolls-Royce asi pohled na noční oblohu nespasí.


Foto: Rolls-Royce
Podsvícená Spirit of Ecstasy – takhle zasvítí pouze v některých okamžicích

Rolls-Royce již v současné chvíli podsvícenou sošku Spirit of Ecstasy zákazníkům nenabízí. Všem, kteří ji na svém vozidle mají, nabízí britská značka vrácení peněz a výměnu za klasickou sošku, která je rovněž zasouvatelná po stisku tlačítka. Případně si můžete na svém Rollsu nechat původní skleněnou sošku, ale automobilka softwarově vypne podsvícení.

Britský výrobce začal sošku Spirit of Ecstasy umísťovat na příď vozů v roce 1911. Cílem bylo odlišit se od konkurence a přinést něco víc než jen prosté logo. Mimochodem slavná soška může být vyrobena ze stříbra či ze zlata.


Foto: Rolls-Royce
Spirit of Ecstasy zůstává stejná již přes sto let

Zajímavostí je, že se okolo sošky rozšířil mýtus o „andělských křídlech“ a o tom, že vyobrazuje letící ženskou postavu. To však není pravda. Ve skutečnosti se jedná o ženu s vlajícím negližé. Autorem sošky je britský sochař Charles Robinson Sykes, který ji původně navrhnul na jeden konkrétní Rolls-Royce Silver Ghost svému příteli baronovi Johnovi Montagovi. Další části z příběhu sošky jsou však zahaleny tajemstvím a informace o tom, co bylo přímou předlohou, se trochu různí.

Nejpravděpodobnější verze příběhu je, že modelem stála britská herečka a modelka Eleanor Velasco Thornton. První verze sošky pro Barona si přikládala ke rtům vztyčený ukazovák – symbolizovala prý tajemství ukrývané lásky mezi Thornton a baronem.

Teprve posléze se ze sošky stal jeden ze znaků automobilky a jeho podoba vydržela stejná dodnes. Výjimkou, pokud je nám známo, je akorát klečící verze sošky, která se objevila na některých modelech ve třicátých letech.
Snažím se žít tak,aby na mém pohřbu ještě i farář říkal:"Změřte mu tep,on si z nás určitě dělá prdel!"@"Průjem a Alzheimer je velmi nepříjemná kombinace. Utíkáš, a nevíš kam...."

Uživatelský avatar
Maxsel
Příspěvky: 3490
Registrován: 23 zář 2007 19:49
auto: Land Rover
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: Články z časopisů a internetu, TV :-)

#322 Příspěvek od Maxsel » 14 říj 2020 11:36

Vyjádření toho, co se děje, bych pro velkou místní komunitu pankáčů tady na fóru, přenechal jedné místní punkové legendě ještě z dob minulých:

Discovery 4 TDV6 HSE
Range Rover 4.2 Supercharged

http://www.youtube.com/maxselcz

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2463
Registrován: 18 lis 2008 08:35
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Články z časopisů a internetu, TV :-)

#323 Příspěvek od Mirko » 14 říj 2020 11:50

Klasický "skvělý" internetový článek, který se vlastně nedobral důvodu zákazu. Ta směrnice řeší na 242 stránkách nikoliv hlavně Spirit of Ecstasy, ale zabývá se obecně osvětlením vozidel. Takových regulací už bylo na světe hodně, proto mají američani na bocích odrazky, Discovery světla v nárazníků atd. Jedním z cílů této směrnice je i potlačení světelného smogu způsobeného vozidly, což když vidím dnešní světelné excesy nejen na kamionech, tak se mi zdá jako oprávněné zamyšlení. No a holt svítidla směrována k obloze jsou v tomto ohledu škodlivá, což je asi všem jasné, a pod ně spadá i skleněná soška Rollrojse. Takže prostě smůla. Je sice fakt, že těch pár RR asi nezpůsobilo zatemnění oblohy, ale na druhou stranu, proč by se zrovna na hradě mělo pařit, tedy vlastně na kapotě Rollsů svítit do nebe, když ostatní to budou mít (pro mě pochopitelně) zakázané...

Uživatelský avatar
favore
Příspěvky: 487
Registrován: 03 bře 2008 13:30
Bydliště: BLATNÁ

Re: Články z časopisů a internetu, TV :-)

#324 Příspěvek od favore » 15 říj 2020 11:53

Nevím,mě v tom chybí právě ten zdravej rozum.Tohle vypadá že se s vaničkou vylévá i to malé děcko.Určitě by to šlo ošetřit třeba watáží nebo výkonem...... ,když vidím osvícené třeba reklamní plochy,Pražskej hrad,vlajkoslávu v Bruselu atd atd atd... ,přijde mi to jako hovadina! :D :D :D :D Asi jsem nepochopil,omlouvám se Únii a slibuji že až se budu večer chtít podívat na digitálky kolik je hodin,půjdu k nejbližšímu kandelábru,abych neoslňoval chlapy na Miru! :D :D :D :D :D :D :D
Snažím se žít tak,aby na mém pohřbu ještě i farář říkal:"Změřte mu tep,on si z nás určitě dělá prdel!"@"Průjem a Alzheimer je velmi nepříjemná kombinace. Utíkáš, a nevíš kam...."

Uživatelský avatar
Amon
Příspěvky: 468
Registrován: 02 srp 2016 18:34
tel.: 728316532
auto: RR P38
Bydliště: Plzeň, Litoměřice

Re: Články z časopisů a internetu, TV :-)

#325 Příspěvek od Amon » 19 říj 2020 07:49


Odpovědět