ochanari, vecne spory - riesenie

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

ochanari, vecne spory - riesenie

#1 Příspěvek od viktorcech » 01 pro 2016 14:27

ahojte, som autorom webu turiecfoto.sk, kde som dost urpuntne poukazoval roznymi clankami na nieco.. a skusim to napisat velmi hrubo svoj napad.. je to koncept clanku, ktory mam rozpisany, ale nie je hotovy.. len uvediem, ze nie som ochranar, len ma bavi fotit.

Uz dlhsie rozmyslam ako riesit nelegalny offroad, jazdenie bez povolenia na cudzich pozemkoch a nicenie prirody motorkami, jeepmi a podobne. Pritom ma napadla nasledujuca vec. Snazil som sa prist na koren celeho problemu. A jadro problemu je problem samotny.

Veci funguju alebo prosperuju vtedy, ked ludom odstranite nejaky problem. Ludia nemaju radi problemy. Tento problem tu je medzi "ochranarmi" a motorkarmi/offroadistami. Definoval by som ho jednoducho: Nie je ochota dohodnut sa a spolupracovat, ale kazda strana nuti robit inu stranu nieco ine.. Jedna strana presadzuje, ze nieco sa nesmie a to je problem.. Deje sa to dlhe dlhe roky a nefunguje to. Ano, nesmie sa to, ale ja by som sa pokusil priblizit moje riesenie.

Na vec sa treba zacat pozerat inak. Ak predsa vidim, ze nieco dlhodobo nefunguje a pristup je rovnaky - ochranari sa s motorkami uz desatrocie hadaju a nezabera to - automaticky zacnem hladat ine riesenie.. Co tak zobrat tento problem "toto nesmies" a pokusit sa ho zmenit na "toto mozes, pokial.. a este za to nieco dostanes." ?

V skratke: Ide o to vytvorit projekt, ktory bude zdrzovat komunitu jazdcov, ktori jazdia legalne, zucastnuju sa roznych akcii, stretavaju sa, ale mimo tohto nelegalne aktivity nerobia a urcity pocet jazdcov tento fakt prijme, ze ano, je to tak, su medzi nami aj taki, ale oukej - ja sa od nich distansujem.

Skusal som tuto myslienku predlozit aj ochranarom z VLKa, ale oni robia veci po svojom a nejdu to menit, cize donekonecna chytat jazdcov a podavat tr. oznamenia. Dokola. Vy ich budete nenavidiet a naopak. A pojde to tak dokola.
Ja by som miiesto takehoto nelogickeho, agresivneho a neustupciveho zakazovania zacal sirit akusi osvetu alebo jazdcov motivovat k tomu, aby nelegalne nejazdili, ukazal im, co vsetko tym oni a cela komunita dosiahne. Ze takato komunita moze v ociach beznych ludi brutalne stupnut, aj v ociach ochranarov. Nieco v zmysle nieco das a nieco dostanes. ty jazdis legalne, na teba sa poukaze, ides prikladom, chovas sa zodpovedne.

ide o to zaviest akysi druh transparentnosti, trebars vytvorit web/projekt, alebo aj obcianske zdruzenie pod ktorym toto bude fungovat. nieco v zmysle JAZDIMZODPOVEDNE.SK, kde by sa dobrovolne registrovali ludia, ktory naozaj o sebe moze prehlasit, ze zakony neporusuju. pridavali by sa tu fotky, bol by tu zoznam vsetkych dostupnych trati a obcianske zdruzenie by mohlo iniciovat aj vznik novych trati, sirit osvetu a podobne.
web by fungoval na nejakom kvazy desatore alebo nieco takom:

1. jazdim ohladuplne
2. nejazdim agresivne
3. nejazdim v narodnych parkoch
4. snazim sa brat ohlad na okolie
atd, atd atd..

tito ludia by mali velke plus. mohli by tu byt informacie o legalnych vyjazdoch jednotlivcov, tym narazam na zavedenie transparentnosti na ukor zlepsenia pohladu u tych, co su za totalne zakazy. lebo ja chapem, ze zakaz niecoho je totalna blbost, ale trosku by som sa snazil pochopit aj druhu stranu a tak urpuntne netrval len na tom, aby druha strana pochopila mna.
ja neviem, pre tychto registrovanych userov by mohli byt nejake nalepocky na auto alebo motorky JAZDIMZODPOVEDNE.SK alebo nieco podobne.. takisto pre organizatorov sutazi, atd..

registraciou alebo prijatim by sa vsak museli tito ludia ozaj rozdelit na zodpovednych a nezodpovednych.. ale aj tak si nemyslim, ze toto je cesta, chcem, aby ti zodpovedni motivovali tych nezodpovednych, ukazali im vyhody a podobne.

motorkari a offroadisti, skusme uz nieco vymysliet.. dala by sa z toho urobit zaujimava transparentna a otvorena cz/sk myslienka.. trosku sa priznam, ze ma inspiroval projekt slovensko.digitalne.

ak chce VLK chytat a podavat oznamenia a pritom vidi, ze sa nic nemeni, ja by som to riesil inak.. uvidim jazdcov, zastavim ich, ukazem im tento projekt, vysvetlim im o co ide a podobne.

skuste sa k tomu vyjadril, co si o tom myslite.

Uživatelský avatar
petmic
Příspěvky: 551
Registrován: 08 říj 2012 10:49
auto: D2
Bydliště: SK

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#2 Příspěvek od petmic » 01 pro 2016 14:40

Ja myslim ze zakladny problem je v tom ze v podstate akekolvek jazdenie mimo spevnenych ciest je na Slovensku nelegalne. Ano, po polnych cestach teoreticky je to legalne pokial vlastnik suhlasi.

Nevidim zmysel nejakeho webu s tratami ked vlastne vsetko je nelegalne. Dokonca aj to ze som deti vyviezol po spevnenej ceste k lesu je trestnym cinom! Najskor je potrebne zmenit zakon.

Osobne sa mi velmi pozdava ako funguje v UK greenlaning. Jazdit mozes v podstate vsade, nesmies ale zist z ciest (ziadne luky a pod) a hlavne nesmies sposobovat skodu!! Dokonca si mozes poziadat o povolenie na prejazd cez narodne parky!!! Pre inspiraciu odporucam: https://www.gov.uk/government/news/gree ... tice-guide
if it ain't broke, don't fix it

viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#3 Příspěvek od viktorcech » 01 pro 2016 14:46

petmic píše:Ja myslim ze zakladny problem je v tom ze v podstate akekolvek jazdenie mimo spevnenych ciest je na Slovensku nelegalne. Ano, po polnych cestach teoreticky je to legalne pokial vlastnik suhlasi.

Nevidim zmysel nejakeho webu s tratami ked vlastne vsetko je nelegalne. Dokonca aj to ze som deti vyviezol po spevnenej ceste k lesu je trestnym cinom! Najskor je potrebne zmenit zakon.

Osobne sa mi velmi pozdava ako funguje v UK greenlaning. Jazdit mozes v podstate vsade, nesmies ale zist z ciest (ziadne luky a pod) a hlavne nesmies sposobovat skodu!! Dokonca si mozes poziadat o povolenie na prejazd cez narodne parky!!! Pre inspiraciu odporucam: https://www.gov.uk/government/news/gree ... tice-guide
oukej.. dobra myslienka.. problem je zakon.. cize zduzenie a ludia v nom, resp. projekt by sa mohol angazovat v urcitych zmenach.. lebo viem, ze nejake peticie boli.

co sa tyka narodnych parkov.. tam je to naozaj zakazane a urciteho dovodu, ale co ja viem, polne cesty a take srandy, to by mohlo byt benevolentnejsie.. ide aj o styl jazdy samotneho jazdca.. a aj o tom je myslieka tohto projektu.. oddelit tych normalnych a poukazat na nich od tych agresivnych, co jazdia po polnych cestach, ale rozrivaju vsetko naokolo, atd.

ale mozno som naivny.. ako zakonom rozlisis polnu cestu a polnu cestu, ktora je niekoho majetkom? to by treba vymysliet..

Uživatelský avatar
petmic
Příspěvky: 551
Registrován: 08 říj 2012 10:49
auto: D2
Bydliště: SK

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#4 Příspěvek od petmic » 01 pro 2016 14:53

viktorcech píše:oukej.. dobra myslienka.. problem je zakon.. cize zduzenie a ludia v nom, resp. projekt by sa mohol angazovat v urcitych zmenach.. lebo viem, ze nejake peticie boli.

co sa tyka narodnych parkov.. tam je to naozaj zakazane a urciteho dovodu, ale co ja viem, polne cesty a take srandy, to by mohlo byt benevolentnejsie.. ide aj o styl jazdy samotneho jazdca.. a aj o tom je myslieka tohto projektu.. oddelit tych normalnych a poukazat na nich od tych agresivnych, co jazdia po polnych cestach, ale rozrivaju vsetko naokolo, atd.
Styl jazdenia: pozri si to v tom odkaze, maju to tam velmi pekne zadefinovane. Myslim ze legalny greenaling by pre vacsinu ludi uplne postacoval.

Narodne parky: toto je kapitola sama o sebe. U nas v narodnom parku nesmies NIC!! a to nehovorim o jazdni autom. Osobnu skusenost mam z UK a Skandinavie: mozes co len chces pokial po sebe nezanechas skodu, mozes stanovat, pohybovat sa mimo chodnikov a pod.
if it ain't broke, don't fix it

viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#5 Příspěvek od viktorcech » 01 pro 2016 14:57

petmic píše:
viktorcech píše:oukej.. dobra myslienka.. problem je zakon.. cize zduzenie a ludia v nom, resp. projekt by sa mohol angazovat v urcitych zmenach.. lebo viem, ze nejake peticie boli.

co sa tyka narodnych parkov.. tam je to naozaj zakazane a urciteho dovodu, ale co ja viem, polne cesty a take srandy, to by mohlo byt benevolentnejsie.. ide aj o styl jazdy samotneho jazdca.. a aj o tom je myslieka tohto projektu.. oddelit tych normalnych a poukazat na nich od tych agresivnych, co jazdia po polnych cestach, ale rozrivaju vsetko naokolo, atd.
Styl jazdenia: pozri si to v tom odkaze, maju to tam velmi pekne zadefinovane. Myslim ze legalny greenaling by pre vacsinu ludi uplne postacoval.

Narodne parky: toto je kapitola sama o sebe. U nas v narodnom parku nesmies NIC!! a to nehovorim o jazdni autom. Osobnu skusenost mam z UK a Skandinavie: mozes co len chces pokial po sebe nezanechas skodu, mozes stanovat, pohybovat sa mimo chodnikov a pod.
hm, narodne parky.. ano, uznavam, vela veci sa tam nesmie a je to z urcitych dovodov.. urcite by som to akceptoval.. a nejak s tym nebojoval.. naopak, keby offroadisti prijali nieco, ze JAZDIMZODPOVEDNE, znamenalo by to aj, ze ja po parkoch nejazdim.. preto som pisal, ze je trosku nutnost nieco si uvedomit a nieco zato zaroven ziskat. to je dalsie plus, stupnutie v ociach ludi, ochranarov.. neviem, vsetko je vec chcenia.. ja sa snazim nieco ponuknut, navrhnut, ale iste veci by sa mali akceptovat, teda tie chranene uzemia, narodne parky, lebo to ma fakt zmysel, aby tam boli zakazy.

skusim cez tento priklad dovysvetlit cely tento projekt.. oukej, teba trapi, ze je zakaz jazdit v NP.. oukej.. na jednu stranu by sa to od teba vyzadovalo, ze to budes dodrziavat, ale projekt ako taky by ti dal slobodu inde.. komunita by musela byt obrovska a cez nu by sa nieco zmenit dalo. iniciovali by sa napr tie zmeny zakona, riesili by sa viac legalne akcie, iniciovali by sa nejake napady na nove trate.. keby tu bolo 5000 ludi, dalo by sa co-to zmenit.

Uživatelský avatar
petmic
Příspěvky: 551
Registrován: 08 říj 2012 10:49
auto: D2
Bydliště: SK

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#6 Příspěvek od petmic » 01 pro 2016 15:39

viktorcech píše:skusim cez tento priklad dovysvetlit cely tento projekt.. oukej, teba trapi, ze je zakaz jazdit v NP.. oukej.. na jednu stranu by sa to od teba vyzadovalo, ze to budes dodrziavat, ale projekt ako taky by ti dal slobodu inde.. komunita by musela byt obrovska a cez nu by sa nieco zmenit dalo. iniciovali by sa napr tie zmeny zakona, riesili by sa viac legalne akcie, iniciovali by sa nejake napady na nove trate.. keby tu bolo 5000 ludi, dalo by sa co-to zmenit.
Nie, vobec ma netrapi ze je zakaz jazdit v NP. Na druhej strane vid Chopok. Narodny park nenarodny park investor ma povolene vsetko! A VLK si moze ist tak akurat prdiet na to.
Co ma trapi je ze sa vyveziem po ceste po luke k lesu (v katastri je ta luka ako les takze idem po lesnej ceste) a dopustil som sa trestneho cinu. A lesna straz mi to vyberanymi slovami pred detmi razne vysvetli ze tam nemam co hladat! To ze idem za sucha, max 20 kmh, nevybocujem z cesty mu je jedno. Za mesiac som tam peso, a on tam vali na "offroade" po premocenej rozbahnenej luke!! Lebo on moze!
A ano, aj mna sere ze idem peso po lese a vedla mna prefrci offroad, ATV ci motorka, nespomali, a pri mne este prida! To ze slusnosti by predsa chodec/cyklista mal mat prednost je velka neznama.
Faktom je ze jazda na spominanych prostriedkoch pritahuje jedincov s obmedzenou mozgovou vybavou.
if it ain't broke, don't fix it

viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#7 Příspěvek od viktorcech » 01 pro 2016 15:56

taketo veci ze ja nemozem on moze, on robi toto, oni robia tamto neriesim.. a projekt neposunu nikam.. tak len konstruktivne.. je to myslienka ozaj pre ludi, ktori to myslia vazne, nefnukaju, ale chcu jazdit zodpovedne a legalne.

Uživatelský avatar
jbizik
Příspěvky: 1860
Registrován: 19 zář 2013 00:53
tel.: +421907325338
auto: D1 200tdi, L322 m62
Bydliště: Slovenske Pravno okr.Turc.Teplice , Slovensko

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#8 Příspěvek od jbizik » 01 pro 2016 16:10

Idea je dobra ale je to boj z veternymi mlynmi a na Slovensku urcite!
Lesoochranarske zdruzenie VLK je kapitola sama o sebe.....viem o com hovorim som lesnik a polovnik( no coment)
...a dalsia vec....vlastnici pozemkov ( tisic ludi tisic nazorov)....detto
Ex- D2 4.0 V8 - LPG
Ex-2x SUBARU Outback'05 ,MT aj AT 2.5 lpg +3 cm lift a redukcia
Ex-Honda C-RV 2,2 CTDI 2005
RR L322 VOUGE, 4.4 V8 LPG(m62 )
LAND ROVER Discovery 1 200tdi
http://landroverforum.cz/forum/viewtopi ... 30&t=36532

viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#9 Příspěvek od viktorcech » 01 pro 2016 16:55

projekt praveze nema byt ziadny boj, ale skor nieco inovativne.. nieco, co ma motivovat inych, mentorovat.. mne je jedno, ak do toho spociatku stiahnem len 5 zodpovednych offroadistov, motorkarov, ale urobim to, kludne aj nejake promo videjko..

ako som spominal, je to o tom, ze ok, pochopis, ze po cudzich pozemkoch sa jazdit nema, po narodnych parkoch sa jazdit nema a v konecnom dosledku tym nieco ziskas - cim viac ludi s tymto nazorom tam bude, tym lahsie sa presadi nejaka nasledna legalizacia niecoho, zmena, budovanie trati, ja neviem.. ukazes volu a budes moct nieco mentorovat, riesit.. ved aj po sukromnych pozemkoch sa da, len si ziskas povolenie, ktore napr zverejnis a brutalne stupnes v ociach ludi.. niekto ini nezodpovedni to uvidia a povie si hej ty kokos, mozno asi vie ten clovek, co robi, asi by som sa mal nad sebou zamysliet, atd.
neviem co z toho bude, len viem aky by to malo vyzerat, kto by za tym mal stat a aki clenovia by tam mali byt..
a keby tam boli taky offroadisi s takym nazorom, ze ak sa docitaju niekde, ze ineho offroadistu chytilo v NP a zareaguju na to, jeho vina, nemal tam jazdit, tak to by bolo super uplne..:) ale to je otazka casu a casu a casu..

vlka neriesim.. ak tam bude ta introvertna slecna, ktora pise kadejake tie posmutne intelektualne eseje na FB a neviem co, nema to zmysel.. oni vlastne riesia ten ochranarsky problem len v ramci cergova, co je take vlastenecke.. ostatne veci co sa deju mimo cergov neriesia.. na taketo nieco treba normalne ludi s otvorenou hlavou, chutou debatovat.. vymyslat, prichadzat s napadmi.. zistit kde je problem, co je problem, ako ho riesit, iny uhol pohladu, vediet nieco obetovat, nieco prijat, atd.. milion veci. ja som to s nimi skusal, len oni maju pohlad ze pred seba.. a do stran nevidia.. neda sa.
ale ako tvrdim - sukromne pozemky NIE, NP - NIE.. ale tym, ze to robit nebudes, clovek ziska kvazy status, ze zodpovedny, atd..

Uživatelský avatar
fugín
Příspěvky: 2271
Registrován: 13 lis 2011 21:56
tel.: 777001161
auto: ex free 1,8/Disco2
Bydliště: opatovice nad labem

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#10 Příspěvek od fugín » 01 pro 2016 17:12

Dobrá idea :?: . Taky by se to dalo chápat jako vytvoření registru majitelů offroadových vozidel,důsledky si umím jasně představit. No a časem by se mohlo vytvořit představenstvo,hlídky ve stylu PS VB s napojením na Policii,kde by bylo možno nahlásit kolegu který mě z nějakého důvodu nasral(počkej já se ti pomstím) ....prostě taková novodobá STB,to už tu jednou bylo. No a časem by se mohla založit politická strana,platit příspěvky,časem kandidovat do parlamentu a předkládat výborné návrhy velice kvalitních zákonů které by nařizovaly jak je třeba nakládat se svým volným časem. Pan viktorcech by mohl být předsedou.
Mě by nikdo do podobného sdružení nedostal . Problém se dá řešit jedině změnou zákonů,jednou z možností je třeba zmiňovaný greenlanding. Buďme rádi že jsou v okolí země kde se dá ještě vcelku beztrestně pojezdit.
EX: Freelander 1 1,8 benz. 2002
Akt.: Discodvojka Td5 2004 Žoffka-strašně drahá

Uživatelský avatar
victom
Příspěvky: 539
Registrován: 07 bře 2016 21:41
tel.: 00421905467739
auto: Defender puma 110 SW
Bydliště: Slovensko
Kontaktovat uživatele:

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#11 Příspěvek od victom » 01 pro 2016 18:42

Všetko je len a len o luďoch a nie o ochrane prírody.
1, Prečo je zákaz vjazdu do lesa?
Aby niekto iný nevidel čo sa v lese ulový, alebo udeje. Ochrany prírody je len výhovorka.
2, Kolko vplyvných ludí, čo má moc ovplivniť takýto zákon je Polovník, alebo lovec???
3, Kolko z tých ludí sa dostalo ku obrovským pozemkom vyvlastnením?
A to okolo roku 2000, kedy bolo vyvlastnenie pozemkov otázka jedného geodeta, právníka a 7-dňového oznamu na verejnom mieste v katastri obce. A to všetko legálne.
A teraz tí istí ludia zakazujú prejazd cez " ICH" pozemky lebo "príroda"???
Z týmto mespravíš nič aj keď nájdeš 10000 ludí.
A debilný ochranári im tieto nakradnuté územie skvelo stážia. :hand

Uživatelský avatar
forester
Příspěvky: 623
Registrován: 17 črc 2011 22:49
tel.: +421 905 979 273
auto: DI300Tdi ARO 240
Bydliště: Martin

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#12 Příspěvek od forester » 01 pro 2016 21:38

Presne tak!Problém je v majiteľoch pozemkov ktorý sa tvária ako zemepáni.Zákony si nechajú schváliť ako im vyhovuje a potom vykonávajú svojvôľu.Existuje stále právo voľného pohybu krajinou a toto je potláčané.Ploty a ostnaté drôty v lese(nie na ochranu lesných škôlok)len preto aby ľudia nemohli prejsť na územie zemepána.Zákazy vjazdu na lesné cesty ktoré si nechali vybudovať zemepáni z peňazí EU,teda vlastne z našich daní(daní pracujúcich,zemepán dane neplatí,lebo má dobrú účtovníčku).A prečo sa nemá chudoba potľkať po lesoch?Nuž nieje jej treba vidieť drahé chaty,nezákonný lov,nezákonnú ťažbu dreva a iné.Veľa rokov sa pohybujem v tomto prostredí a niečo tom viem.Potom sa nájdu premotyvovaný ochrancovia prírody z komplexom a je problém na svete.Človek ide slušne po poľnej ceste (z rodinou za oddychom preč z fabriky kde drieme na zemepána)a nejaký taký istý úbožiak ho nafotí a vydiera políciou,alebo rovno ho nechajú posadiť do lochu.
Tu v tejo krajine a v tejto veci nič nezmeníš k lepšiemu.Arogantné hovädo bude ničiť cesty ,lúky ,polia,lesné škôlky vždy.Obyčajný slušný človek si váži všetko okolo seba a nepotrebuje aby sa mu niekto vyhrážal.Je to jeho prirodzenosť.Žiadne nálepky netreba,treba len to,že kto ničí prírodu nech je exemplárne potrestaný, zdokumentovať, odsúdiť.Ale prečo trestať niekoho za to,že sa pohybuje po poľnej ,alebo lesnej ceste?Veď túto zem nikto nestvoril aby mal na ňu právo.Keď niekto užíva jej časť,prečo by mal zakazovať ostatným aby sa po nej pohybovali ak mu nespôsobujú škodu.
Toto nemá riešenie,Slovák keď môže urobiť niekomu zle tak to urobí aj dvakrát.Nie preto,že mu to vadí,ale preto,že môže!
V jednoduchosti je krása.

Wiki
Příspěvky: 512
Registrován: 18 čer 2016 07:34

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#13 Příspěvek od Wiki » 02 pro 2016 06:13

totˇ zapeklitá situace . kdo nevlastní pozemek je nasraný že se mu zakazuje vstup na cizí pozemek , když pak vlastní pozemek je zase nasraný, že mu tam někdo furt leze :mrgreen:
berme si vzor ze USA -tak to je správný

Uživatelský avatar
stracci
Příspěvky: 239
Registrován: 13 pro 2013 20:17
auto: Discovery I
Bydliště: BS

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#14 Příspěvek od stracci » 02 pro 2016 07:04

Zakon, zakon a ešte raz zakon! Obyčajny človek ho musi rešpektovat a dodržiavat, zobhatlici(ZLODEJI) tym nieje nič sväte, a s človekom komunikuju ako so psom. Snaha sa ceni, ale treba začat z opačnej strany a nie od ludi, ktori si kupia auto v našom pripade LR :heart Stara sa oň ako o dieta, a ked sa chce odviezt aspon po bežnej lesnej ceste, zastavi ho najnovši Hilux,Gečkovy Mercedes so slovami "vypadni odtialto, tu nemaš čo robit"!!Od tychto ludi treba začat, a až potom od nas obyčajnych.
Forester: plne stebou suhlasim až na jednu vec...tie lesne cesty na ktore si narokuju zemepani vo vačšine pripadov zdedili po byvalom režime. Lebo tito polovnici(biznismeni) velmi malo investuju, ale zato dobre ako sa povie "kešuju". Oni su schopny z dojnej kravy vytiahnut nie jedno ale hned dve telata. Velmi dobre viem o čom hovorim, už som pisal o tychto spôsoboch v inom vlakne. Vačšinu su to drahe luxusne SUV, so špz BA, NR. A všetci dobre vieme, koho mam na mysli, tych najvyššich predstavitelov. Mal som tu čest sa s par ludmi stretnut na spoločnych polovačkach.

Victom to napisal presne tak, ako to je, k tomu nemam čo dodat. :yes


Skus niečo podobne predložit im, a ked to budu dodržiavat aj oni, zložim klobuk z hlavy a podam im ruku. Inak ich možem akurat tak oplut.
Naposledy upravil(a) stracci dne 02 pro 2016 07:32, celkem upraveno 1 x.
LR DI 300 Tdi

Uživatelský avatar
petmic
Příspěvky: 551
Registrován: 08 říj 2012 10:49
auto: D2
Bydliště: SK

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#15 Příspěvek od petmic » 02 pro 2016 07:17

viktorcech píše:ale ako tvrdim - sukromne pozemky NIE, NP - NIE.. ale tym, ze to robit nebudes, clovek ziska kvazy status, ze zodpovedny, atd..
Myslim ze by pomohlo keby si uviedol konkretny priklad ako si taku legalnu trat vlastne predstavujes.
if it ain't broke, don't fix it

viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#16 Příspěvek od viktorcech » 02 pro 2016 09:06

stracci píše:Zakon, zakon a ešte raz zakon! Obyčajny človek ho musi rešpektovat a dodržiavat, zobhatlici(ZLODEJI) tym nieje nič sväte, a s človekom komunikuju ako so psom. Snaha sa ceni, ale treba začat z opačnej strany a nie od ludi, ktori si kupia auto v našom pripade LR :heart Stara sa oň ako o dieta, a ked sa chce odviezt aspon po bežnej lesnej ceste, zastavi ho najnovši Hilux,Gečkovy Mercedes so slovami "vypadni odtialto, tu nemaš čo robit"!!Od tychto ludi treba začat, a až potom od nas obyčajnych.
taky clovek sa tiez riadi zakonom, ci? dodrzuje zakon.. ak je niekde zakazane, ze autom tam a tam nie, preco to nedodrziavat?

treba si este raz pozriet tu prvotnu myslienku a miesto sustavneho ukazovania na inych zacat od seba, v tom je akasi ta podstata celej tej myslienky.. - ale to iste plati aj pre tych, co by zakazali offroad uplne.. pretoze na totalny zakaz nie je dovod. miesto zakazu povolenie, ale za podmienok.

ako by mal teda vypadat zakon? co by sa malo upravit? riesenie nie je fnukat, ukazovat na inych.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#17 Příspěvek od MadTom » 02 pro 2016 09:30

Vezmu to z druhé strany - pokud projedu autem po cestě, která je k tomu způsobilá - tedy není totálně rozmočená, kdy bych ji průjezdem zničil, a pojedu slušně, tak nevím, co komu vadí. Většinou to ani nikdo nepozná, že jsem tam projel, pokud to zrovna není indiánský stopař.
Když tam pojedu jako hovado, tak je jedno, jestli pojedu autem, na motorce, čtyřkolce, kole nebo třeba na sáňkách. A je jedno na jaké cestě. A o tomhle to celé je.
Jestli mám někde CHKO nebo NP, tak jsou tam paušálně jiné podmínky a ty beru. Ovšem ani ty by neměly být na hlavu postavené, tedy že vedle sebe vedou 2 asfaltky nebo podobné cesty, kdy jedna je veřejná a je na ní velikej provoz, a druhá už je "chráněná" a nesmí se na ni, i když jinak je úplně stejná.
A jinak se vrátit do historie - cesty jsou jedna z nejdůležitějších věcí v krajině, a bránění v jejich využívání k tomu, k čemu jsou určené, tedy k provozu je prasárna.
Anglický systém greenlanes, kdy mohu projet po cestě, a k tomu slušné chování je základ.
Bohužel to co jsem viděl tady u Olomouce se tomu ani náhodou neblíží - budu konkrétní - poté do církvi vrátili lesy, tak první co udělala, bylo nezákonné osazení dopravních značek zákaz vjezdu na asfaltovou lesní cestu. Že prý je to kvůli zlodějům dřeva. Tohle se slušně okomentovat nedá. Objížďka je v tomto případě asi 25km, v létě tudy občas jezdily i sanitky, vede tam cyklostezka a na úřadě mi řekli, že církev tam chce i závoru.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
stracci
Příspěvky: 239
Registrován: 13 pro 2013 20:17
auto: Discovery I
Bydliště: BS

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#18 Příspěvek od stracci » 02 pro 2016 09:55

viktorcech píše:
stracci píše:Zakon, zakon a ešte raz zakon! Obyčajny človek ho musi rešpektovat a dodržiavat, zobhatlici(ZLODEJI) tym nieje nič sväte, a s človekom komunikuju ako so psom. Snaha sa ceni, ale treba začat z opačnej strany a nie od ludi, ktori si kupia auto v našom pripade LR :heart Stara sa oň ako o dieta, a ked sa chce odviezt aspon po bežnej lesnej ceste, zastavi ho najnovši Hilux,Gečkovy Mercedes so slovami "vypadni odtialto, tu nemaš čo robit"!!Od tychto ludi treba začat, a až potom od nas obyčajnych.
taky clovek sa tiez riadi zakonom, ci? dodrzuje zakon.. ak je niekde zakazane, ze autom tam a tam nie, preco to nedodrziavat?

treba si este raz pozriet tu prvotnu myslienku a miesto sustavneho ukazovania na inych zacat od seba, v tom je akasi ta podstata celej tej myslienky.. - ale to iste plati aj pre tych, co by zakazali offroad uplne.. pretoze na totalny zakaz nie je dovod. miesto zakazu povolenie, ale za podmienok.

ako by mal teda vypadat zakon? co by sa malo upravit? riesenie nie je fnukat, ukazovat na inych.
Kto poukazuje na inych, resp kde pišem, že za všetko može ten alebo ten? Ja pišem fakty, z realnej skusenosti, ktora sa mi deje za oknami mojho domu.Tvojej myšlienke nerozumiem, lebo ako dobre vieš, tak žijeme na slovensku a je to o ludoch. To že niekto ma na aute nalepku jazdimzodpovedne, neznamena že je členom nejakeho zoskupenia skutočnych podctivych offrodistov. Taku nalepku si dnes vyrobi každy, kto to bude chciet zneužit. Bude sa vozit tam kde sa nesmie, nafotia ho a skončilo cele združenie jazdimzodpovedne.Vždy sa najde nejaka ako sa vravi čierna ovca.

No a teraz k tomu hlavnemu....Maš skusenosti s nejakymi namyslencami, ktori skupili alebo maju v prenajme na vykon prava polovnictva nejake pôdy resp reviry? Viem že teba toto nemusi zaujimat, čo sa tyka polovnictva a čo sa v nom deje, ale tiež sa jazdi mimo lesnych ciest, tiež sa dehonestuje krajina a nie len krajina ale aj živočištvo v nej. A maju to na svedomi prave tito ludia, lebo u nas, sa už bojim ist autom na hriby a nie to ešte sa vozit kade tade.Takže neber tieto moje argumenty ako utok voči tvojmu napadu, ale ako realne skusenosti, s ktorymi sa možno stretneš, a ver mi, tiež sa ti to nebude pačit a budeš poukazovat na tych ludi.

Zakon, ktory sa dotyka spominanej problematiky sa zmenit neda. Možno by sa dal doplnit, v zmysle pohyb po vyznačenych lesnych cestach v lesnych mapach pre dajme tomu obyčajnemu človekovi, turistovi...ale to je z mojho pohladu nerealne. Skor ma zaujima, čo sleduješ alebo čo chceš dosiahnut tym, že založiš nejaku webstranku v kotrej budu registrovany slušny offoruderi a potom dalej čo?Bude sa poukazovat na tych zlych offroudistov, a budeme si robit nepriatelov medzi sebou?

Ja ta chapem že by si to chcel zmenit, vela ludi chce vela veci zmenit, ale to boj s veternymi mlynmi a neber to v zlom tieto moje reči.
LR DI 300 Tdi

viktorcech
Příspěvky: 13
Registrován: 01 pro 2016 14:15
tel.: 0949000000
auto: ziadne

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#19 Příspěvek od viktorcech » 02 pro 2016 10:21

to je cely ten problem.. ten projekt nema byt boj.. projekt ma spojit tych ochranarov a offroadistov a spolu nieco zmenit, to je kluc. na rozdelit tych kuvikajucich ochranarov, co chcu vsetko zakazovat, ale aj tie cierne ovce, ako si pisal..

chcem, aby to bola akasi skupina ludi, ktora rozmysla inak.. miesto ludi, co ukazuju na problemy, na toho, na toto a hento, chcem, aby toto bolo zoskupenie akychsi mudrych hlav, kludne aj organizatorov a vsetkych, co jazdia zodpovedne, dodrzuju zakony a neboja sa ukazat na tie cierne ovce - a ide o to, ze prave tym, ze projekt bude mat viac a viac clenov je sanca, ze tieto cierne ovce nebudu, resp. ze sa z nich stanu zodpovedni ludia. a tyym padom mozu aj ochranari, co tvrdo zakazau tiez zmenit nazor na offroad a motorky ako take. ak takato cierna ovca zbada rozdiel toho, co robi a to, co by sa mohlo cez toto zdruzenie/projekt dat robit, je sanca, ze to podpori, zmeni pristup?

nieje to otazka mesiaca, roka, ale niekolkych rokov.. je to len taka myslienka, neviem kam sa to bude uberat, zalezi kto sa zapoji, kto bude ako iniciativny, atd. vsetko na svete sa da. oboznamim s tymto aj ludi z NP, ochranarov, ktori mozu tiez projekt svojim nazorom podporit - na polnych cestach ano, pripadne aj po vyznacenych lesnych cestach ano, v NP nie. podporujeme zodpovednych jazdcov.. myslim si, ze ak by ochranari takyto projekt videli, videli by ochotu, iniciativu, nemyslim si, ze by bolo nasledne tazke spojit sa a skusit v tomto smere nieco zmenit.

urcite tu nechcem ludi, ktori poukazuju na inych a na to, ze sa nieco neda a neda..

..este dodam..
dost velku rolu by toto rozdelovanie mohlo hrat v roznych sutaziach a akciach, kde by organizatori proste tieto "cierne ovce", ktore sice chodia na oficialne veci, ale pomimo jazdia nelegalne, bez sps, atd, aby takychto ludi na zavody neprijimali.. no a keby takyto clovek zmenil postoj, zistil by ake vyhody ma legalne jazdenie, ferovost, povolenie by dostal. len je to zas na organizatoroch, ci by s niecim takymto suhlasili..

Uživatelský avatar
visby
Příspěvky: 2584
Registrován: 07 dub 2009 11:35
auto: Disco 2
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: ochanari, vecne spory - riesenie

#20 Příspěvek od visby » 02 pro 2016 11:13

1; vjazd do lesa a na hospodarske pozemky bez povolenia je na slovensku trestny cin
2; ak by sme aj vjazd od lesa povolili a vjazd do CHKO/NP nechali zakazany, tak to moc nepomoze lebo vacsina uzemia SR je CHKO alebo NP
3; zakaz vjazdu do lesa je podla mna v nasej oblasti spravny, pri velkosti nasich lesov by nebol stav ako je napriklad v rumunsku dlhodobo mozny. aj pri ich velkosti lesov zacinaju mat v niektorych oblastiach problemy
4; greenlaning je dobra idea, ale ako tu niekto spomenul je to o ludoch. kopec ludi sa u nas nedokaze rozumne spravat v prirode ani ked idu iba s batohom a nie to este plnym autom veci na kempovanie.
5; lesy potrebuju aj klud, rovnako ako ludia co do lesa idu oddychovat

problem co treba najskor riesit je nelegalna tazba dreva (s tym spojene spravanie lesnikov), arogantne spravanie urcitych "ludi s povolenim" a celkovo anarchia developerov v narodnych parkoch. to ale treba, aby ludia pochopili ze lesy a prirodu tu nemame na to aby sme ju nicili a robili tam bordel, ale na to aby sme ju chranili.
Naposledy upravil(a) visby dne 02 pro 2016 12:11, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět