zpevnění trávníku pod auto

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Zizal
Příspěvky: 336
Registrován: 04 srp 2013 19:39
auto: Freelander TD4
Bydliště: Havirov

zpevnění trávníku pod auto

#1 Příspěvek od Zizal » 27 pro 2017 21:26

Má někdo řešení pro parkovací plochu na auta? Jde mi o občas využívaný trávník před plotem. Aktuálně tam není nic a stačí tam párkrát zajet a vzniknou koleje... Nechci to na denní parkování, ale mělo by to unést i dodávku. Je to pozemek města, takže tam smí jít jen rohože, nebo kamení, dlaždice nesmí být. Našel jsem zatravňovací rohože ale cena je trochu vysoká. Bylo mi doporučeno tam hodit buď plastové pletivo - prý stejný efekt zlomková cena, nebo rozsypat hrubou strusku. Proroste travou ale nevzniknou koleje. Je to prostor cca 20x4,5m takže cena za metr je důležitá a hlavně nechci dělat něco co mě bude akorát dělat problémy.

Uživatelský avatar
masar
Příspěvky: 2724
Registrován: 14 bře 2010 21:49
tel.: 773968639
auto: D2 Td5
Bydliště: Děčín

Re: zpevnění trávníku pod auto

#2 Příspěvek od masar » 27 pro 2017 22:25

Pokud tam nemusí být nutně trávník, tak založit geotextilií (od 12,-/m2) a zasypat vrstvou nejlevnějšího štěrku nebo recyklátu. Úplně ideálně asfaltový recyklát frakce cokoliv mezi 0-32 (0/4, 0/8, apod.) za tepla se to "zpeče" a vytvoří to pevný povrch s trochou kamínků na vrchu. Obyčejný štěrk fr. 0/32 taky není špatný, ale neudělá to ten ucelený povrch. Hrubý štěrk, který proroste není blbý nápad, ale jak to pak budeš sekat? :wasntme Jinak se sháněj po recyklátu, ať asfaltovým nebo štěrkovým - nevypadá vždy tak pěkně jako "nový", ale je výrazně levnější 300,-/t vs méně než 100,-/t. Při vrstvě kolem 5 cm s tou nejobyčejnější geotextili se můžeš pohybovat 23,-/m2 (12,- + 11,-).
Land Rover Discovery 2 Td5

Uživatelský avatar
Zizal
Příspěvky: 336
Registrován: 04 srp 2013 19:39
auto: Freelander TD4
Bydliště: Havirov

Re: zpevnění trávníku pod auto

#3 Příspěvek od Zizal » 28 pro 2017 18:35

Trávník tam právě být musí. je to obecní pozemek, obec parkování nebrání, ale má podmínku trávu aby docházelo k vsakování deště do půdy. Beton nebo asfalt nejsou povolené. Plastové zatravňovací dlaždice by byly ok, ale ten pozemek je oblý ve všech rovinách a odkopávat to moc nechci ať mi nespadne plot - stavitelé šetřili na základech. Proto uvažuju o nějaké síti na zpevnění. To parkování opravdu není denní.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: zpevnění trávníku pod auto

#4 Příspěvek od MadTom » 28 pro 2017 21:42

Kromě betonových a plastových zatravňovacích dlaždic, které potřebují nejdřív podklad, jako každá jiná dlažba, existuje i plastová "síť" určená přímo na zpevnění trávníku - rozmotá se, porovná a připíchne kolíkama. Sice se to projezdí, ale zabrání to roztrhání trávníku při běžném pojíždění.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Zizal
Příspěvky: 336
Registrován: 04 srp 2013 19:39
auto: Freelander TD4
Bydliště: Havirov

Re: zpevnění trávníku pod auto

#5 Příspěvek od Zizal » 03 led 2018 18:20

Právě ta síť mě zajímá. Ptal jsem se u dvou firem co řeší zahrady a jedni tvrdí jedině speciální (drahou) síť, druzí že stačí obyčejné (levné) plastové pletivo. Že je to stačí, protože dojde ke zpevnění podkladu a neprojedou se koleje. Nechci zbytečně utrácet a nebo to dělat dvakrát, takže osobní zkušenost by se hodila. Jsem zahradní lama - z paneláku jsem vypadl loni a tráva je pro mě neznámý materiál :grin:

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: zpevnění trávníku pod auto

#6 Příspěvek od MadTom » 03 led 2018 19:38

Vyloženě obyčejné pletivo to nebylo. Bylo to určené přímo na zpevnění trávy, ale nebyly to plastové zatravňovací dlaždice, které se musí položit stejně, jako ty betonové.
Jinak ti funkci popisovali správně - cílem je trávník neroztrhat, potom se v něm dělají důly, v těch stojí voda a ta dělá bláto a tím se to celo ještě zhoršuje.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

halo
Příspěvky: 252
Registrován: 29 říj 2012 22:28
auto: Disco II td5
Bydliště: BA

Re: zpevnění trávníku pod auto

#7 Příspěvek od halo » 03 led 2018 19:44

Ja som teraz pouzival na pozemku toto :

Obrázek

Bolo to celkom drahe ale musim povedat ze teraz nieje sanca spravit nejake diery alebo kolaje s hocicim. V podstate som len vyrovnal podklad , na to dal siet a na to isli ostrohranne kamene do cca 10-15cm vysky. Jazdil mi po tom aj smykovy nakladac a ani znamka nejakej deformacie. Fakt super kedze ja mam pozemok samy piesok.
Mozno by to slo nahradit niecim inym, teoreticky aj zeleznym pletivom, vsak to nejaku dobu potrva kym zhnije.

Uživatelský avatar
snusmumrik
Příspěvky: 125
Registrován: 24 črc 2012 07:14
auto: Discovery II
Bydliště: Košice, Trenčín

Re: zpevnění trávníku pod auto

#8 Příspěvek od snusmumrik » 11 led 2018 10:25

Na obrázku vyššie je geomreža. Vyrába napr. Tensar. Funguje na deformáciu iba s nadnásypom, podľa hmotnosti záťaže 10 - 60 cm. V podstate stabilizáciu trávnika pod auto bez vizuálneho poškodenia ti urobia iba zatrávňovacie panely, či už betónové, alebo plastové. Pri použití geomreže ti treba použiť násyp cca 15 - 20 cm z drveného kameniva frakcie 0-32 alebo 0-63. Na to ornicu a vysiať trávu - v suchom počasí ti tráva vyschne, lebo je neustále drénovaná a v mokrom sa aj tak preryješ až po kamenivo. Pokiaľ dáš ílové tesnenie pod kamenivo, preryješ sa iba za mokra.

Záleží aj na tom, čo je občasné parkovanie, lebo do mäkkého mokrého podkladu časom zavalcuješ akýkoľvek nesúdržný materíál a aj dážďovky ti za rok presunú slušnú vrstvu zeminy na povrch. :S

Pokrytie trávnika pletivom, či už plastovým, alebo kovovým poplastovaným ti nezabráni deformácii - kolesá sa zatlačia do mokrého podkladu, pokiaľ sa pletivo nenapne, a po počiatočnom zatlačení aj tak budeš trhať trávu.

Buď vymeníš aj podložie za stabilnejšie aby sa ti netvorili koľaje, to zn. odkopať do 40 cm hlbky, zmiešať zeminu so štrkom fr. 0-16 a zavalcovať - potom osiať a potom stačí dať len na povrch pletivo, alebo riešiť priečny roznos síl tvárnicou.

Najlepšie ťa výjdu zatrávňovačky a najlacnejšie raz za čas trávnik opraviť (každú jar vyrovnať a vysiať trávu) a ináč sa na to :moon .

Odpovědět