Co kdo dělá, čím se živí

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Wayne
Příspěvky: 13
Registrován: 24 dub 2021 15:48
tel.: 6nula8400840
auto: L322 TDV8
Bydliště: Plzeň

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1141 Příspěvek od Wayne » 24 dub 2021 18:43

Tak s tímto pánem já nemám společného nic kromě věku :lol:

Jsem si říkal, jestli snad zdejší Hanys - znám z některých příspěvků, to zase ano, od začátku tohoto roku jsem zdejší pozorovatel. Jinak osobně nikoho od LR neznám, krom souseda, ten má Defendera a žádný vztah k němu.

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5714
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1142 Příspěvek od Miky_CZ » 30 dub 2021 08:34

Tak i já se prásknu.
Já se starám o nákup a uvedení zboží na trh pro www.hadex.cz
Takže pokud někdo potřebujete něco z nabídky tak pro členy fóra občas najdu i nějakou slevičku.
Naopak kdyby Vám v sortimentu něco chybělo tak umím sehnat a doplnit.

Miky
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1143 Příspěvek od MadTom » 30 dub 2021 08:57

A určitě nám i poradíš, co si případně vybrat, a hlavně co ne. :yes
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Rover
Příspěvky: 5244
Registrován: 10 říj 2006 15:56
tel.: 736173373
Bydliště: Podkrkonoší...

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1144 Příspěvek od Rover » 18 lis 2022 13:16

Nemáme tady někoho z fóristů kdo je starosta? Nějak se to vyvinulo, že jsem starosta od 17.10.22 tak jsem si říkal, že by se dala navázat nějaká spolupráce a výměna zkušeností v boji s byrokracií...
Country boy...

Kyanid Sodný
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2016 16:35

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1145 Příspěvek od Kyanid Sodný » 18 lis 2022 14:39

Starostou New Yorku je Eric Adams , ale zatím ještě tady foru není, zkus se sním spojit.

jbb
Příspěvky: 129
Registrován: 15 led 2017 22:24

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1146 Příspěvek od jbb » 19 lis 2022 13:30

Neděláte někdo do solarů? Řeším fotovoltaiku domů a fakt nechci taková ta řešení ala solax či goodwe. Netrvám ani na dotaci a akceptuju i řešení bez dodávky do sítě, tedy bez nutnosti souhlasu ČEZzzu.
Hyundai SantaFe 2003 2,4i+LPG (do práce)
LR D2 - MY2000 Td5 manuál (na weekend)
LR D2 - MY2004 Td5 automat (pro manželku)
Zetor 5718 (kolem domu)

Uživatelský avatar
jareku
Příspěvky: 1727
Registrován: 09 zář 2012 23:25
tel.: 737 347 753
auto: RR L322+DEF+SIII
Bydliště: Blansko

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1147 Příspěvek od jareku » 19 lis 2022 22:28

jbb píše: 19 lis 2022 13:30 Neděláte někdo do solarů? Řeším fotovoltaiku domů a fakt nechci taková ta řešení ala solax či goodwe. Netrvám ani na dotaci a akceptuju i řešení bez dodávky do sítě, tedy bez nutnosti souhlasu ČEZzzu.
Ahoj, já tedy dělám do včel... ale všeobecně:

pokud máš roční spotřebu rod. domu cca 4MWh, tak fotovoltaika víceméně nemá smysl... fotovoltaika má smysl tehdy, pokud je v lokalitě denně "trvalý větší odběr" - většina rod. domů má během dne minimální odběr - nikdo doma není... jede lednička, mrazák a nějaký ten spotřebič na "stand by mode"... celkový odběr domu tak bude do 1kWh a to hooodně přeháním... Baterie - pokud si je pořídíš, stojí ranec peněz a životnost problematická - pokud budeš mít 5kWh kapacitu baterií a na střeše také 5kWh fotovoltaiku, tak za dobrého počasí baterie nabiješ za cca 1h... pak budeš muset buď elektrárnu "vypnout" - ostrovní systém - nebo ji budeš muset mít od distributora legálně povolenou... pak budeš "přetoky" do sítě prostě legálně pouštět a basta - no a to může být spojeno s poplatkem za distribuci... pokud "přetoky" budeš chtít prodávat, musíš mít uzavřenou smlouvu s nějakým obchodníkem a zisk musíš danit a platit sociální (volitelné) a zdravotní pojištění - nebo jak se to jmenuje... no a na 100% budeš platit distribuční poplatek....
Spojení fotovoltaiky na "topení elektrikou" či tepelným čerpadlem: v době, kdy je to potřeba nejvíce - zima - je výkon FVE minimální... takže to moc nedává smysl
Ohřívání vody ve "standardním" boileru - za jak dlouho se asi tak ohřeje 100l vody a za jak dlouho ji běžná rodina v domě spotřebuje - zase to moc nedává smyls si kvůli tomu pořizovat klasickou FVE... a zase stejná věc - FVE funguje nejvíce v létě a kolik teplé vody člověk v tomto období spotřebuje...
Ano, FVE má smysl tam, kde je během dne trvalá spotřeba el. energie... Využití pro rod. domy se spotřebou do 4 MWh - jak jsem psal na začátku - je diskutabilní...
Teď se do poslanecké sněmovny dostanou "podmínky" pro komunitní energetiku... zjednodušeně - bude se dát využít jedna solární elektrárna pro více "domácností/subjektů" a toto už dává velký smysl...
Vím, že spousta lidí bude mít jiný názor... takže "hurá do mně" :grin:
Ale pokud má člověk dostatek peněz, které nebude v nejbližší době potřebovat a dokáže je "jednoduše" opět vydělat, tak proč ne...
Naposledy upravil(a) jareku dne 20 lis 2022 09:12, celkem upraveno 1 x.
Live long and prosper.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1148 Příspěvek od MadTom » 20 lis 2022 06:22

Jenom drobnost - solární ohřev teplé vody není špatný nápad. Větší účinnost než fotovoltaické panely mají kvalitní solární kolektory, ale zase je tam podstatně složitější instalace. Takže ve výsledku ten FV ohřev nemusí být tak špatně. Druhá drobnost je, že ve většině ČR FV panely dají v zimě po dobu cca 4 měsíců v průměru 10% toho co v létě, takže z energetického hleduska skoro nic. Osobně jsem zvědavý, co vypadne ze zmíněných změn legislativy. A jak moc bude dobrý nápad zabit složitýma podmínkama a omezeními. :hmm:
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Vladicek
Příspěvky: 1025
Registrován: 26 led 2018 15:01
auto: Discovery 4, new Def

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1149 Příspěvek od Vladicek » 20 lis 2022 09:38

Já mám objednané soláry od firmy Malina Group, ale doporučit je nemůžu. Zatím nejsou nainstalované ačkoliv původně ve smlouvě máme instalaci říjen, tak to bude až v lednu. Podobné problémy má většina dodavatelů, co tak od kamarádů a známých vím, takže jsem s tím trochu počítal, že to nedodrží a aspoň nejsem zklamaný :-).

Jinak moje situace je následující - v domě máme 3 byty a kancelář, takže přes den je pořád někdo přítomen a i přes den máme spotřebu. Kromě toho máme objednanou i baterku a také jsem si pořídil hybrid, který je dost často přes den doma.
Takže přes léto počítám, že budu z přebytků krmit hybrida + přes den se nakrmí baterka a přes noc spotřebuje.

Do budoucna počítám s tím, že bych přebytky přes den používal pro ohřev teplé užitkové vody, v technické místnosti, kde bude baterka je prostor pro 1-2 m3 nádrž, která by se zahřívala z přebytků.

Jako nemyslím si, že na tom zbohatnu ani ušetřím majlant, ale návratnost mám kolem 7 let při současných cenách elektřiny.

Co se týká dotace - to bych ještě být Tebou zvážil, protože ta dotace je docela pěkná (až 245.000 Kč) a já to beru aspoň jako maličkatou vratku daní, které jsem za poslední roky odvedl :-)
Discovery 4, XLifter, tablet, Wi-Fi hotspot atd.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1150 Příspěvek od MadTom » 20 lis 2022 12:49

Než si začneš fotovoltaiku plánovat, zeptej se na ČEZu, jestli ti ji vůbec jsou schopni připojit do sítě, alespoň teoreticky. Protože pokud ne, tak je to dost velké omezení.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2559
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1151 Příspěvek od habakuk » 20 lis 2022 15:15

Od 1.12 mi jde elektrika 3x nahoru i při tomto zvýšení k zastropované ceně mám to při 50% pokrytí spotřeby děla cca 10 let návratnost což je taková ta investiční hrana. Já se já to dívám z pohledu seru na systém vyrobím si sám tedy nějaký 5,5- 6kw postavím.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

jbb
Příspěvky: 129
Registrován: 15 led 2017 22:24

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1152 Příspěvek od jbb » 20 lis 2022 17:20

Tak doufám že nenaštveme admina touhle debatou v nesouvisejícím tématu, ale z dovolením budu reagovat...

- spotřeba mého objektu je cca 10 MW ročně, relativně bez výkyvů - server, mrazáky, osvětlení (jen kolem domu je 26x 20W LED reflektorů [bývalo to 26x 100W halogenů, to byl teprve hukot]). I v léte to dělá cca 24kW/24 hod. Naopak, elektřinou skoro netopím, rozhodně si nemyslím, že by to vyřešilo tepelné čerpadlo.

- elektrika jde furt nahoru, nebojím se současné úrovně 6,5 Kč za kW silovky, ale toho, že to půjde ještě výše (však ty xyndlové z ČEZu přece říkají, že silovka je 11, ale že doplácí stát - jak dlouho tohole může vydržet???). Takže teď musím počítat s tím, že ročně dám v cenách 2023 za elektřinu 80.000 a prostor na úspory moc není (respektive pokusy tohoto typu doma zavánějí rozvodem, takže tudy ne, přátelé).

- solární ohřev vody už mám - klasicky kapalinový - pořizoval jsem ho asi před třemi lety z takového "přírodního altruismu" a když jsem spočetl náklady, byla tam návratnost 15 let, šílené. Ale jak se zdražila elektřina, tak návratnost je asi 7 let v tuto chvíli!

- všemi kolem jsem byl varován jak před Schliegerem, tak před Malina group, což je prý taková jejich juniorka. Samozřejmě, tihle na Vás vyskočí i na záchodě, když něco hledáte na internetu. Ale oni ostatní co zařízují vše naklíč a přes dotace nebudou lepší - všechny nabídky, co jsem zatím viděl, vypadají tak, že tam máte barevné grafíky (včetně úspory CO2, na to já fakt s*****!), nikde žádné ceny, nikde položkáč, až cena celková. Tohle byste třeba u reko baráku akceptovali? Já teda ne. Ti co to montují většinou neznají ani ohmův zákon.

- což mne vede k řešení ve smyslu - cca 12kWp na střeše, cca 15kW či více v bateriích, tři střídače (pro každou fázi jeden), bez přetoků, tedy bez nutnosti povolení od ČEZu. Pokud bych se vešel třeba do 400.000, tak sice nedostanu dotaci, ale bude to +- za stejné prachy jako dotační řešení (tam je to o tu dotaci dražší) a budu mít za to mnohem lepší komponenty (žádný Solax, ale Axpert a když trochu připlatím, tak i Victron) a rozšiřítelný systém (už teď to vidím tak, že za dalších deset let bude třeba alespoň 20kWp na střeše, kvůli výrobě už od března, například.

- a bude-li to stát těch 400.000 a pokud ušetřím půlku spotřeby (a to bych s tímhle měl), tak se to vrátí za 10 let. Což je akceptovatelné, nehledě k tomu, že počítám s dnešními cenami energie (která levnější nebude, dražší být může) a nepočítam s inflací (která, přiznejme si, bude ještě několik let cca 25% ročně, ať si ČNB dává svoje jiná číslíčka, jaká chce). Tedy návratnost může být ještě lepší.

- nedodání do sítě mne moc netrápí, jako být vděčný, že mi někdo vykoupí kW za korunu? Ne, nebudu sponzorovat ČEZ, to to raději nechám nevyužité na střeše (a nebo si pořídím bazén či tak něco, když budu mít "proudu na rozdávání")

- komponenty si chci ohlídat - když tady stojí na eshopu Pilontech USB2000C (2,4kW) 30.000 a na aliexpressu (s dodáním z Francie) je za 15.000, to už je bohužel poněkud argument, koupit si to sám a tam kde je to levné (když jich budu potřebovat šest, že...). Případně se nechá baterka postavit a tam ty ceny jsou taky jiné, než třeba za 10kW Solax. Mnohem nižší a při nesrovnatelně vyšší kvalitě.

Nějak jsem se rozepsal, omlouvám se ;-)
Hyundai SantaFe 2003 2,4i+LPG (do práce)
LR D2 - MY2000 Td5 manuál (na weekend)
LR D2 - MY2004 Td5 automat (pro manželku)
Zetor 5718 (kolem domu)

Uživatelský avatar
kaligula
Příspěvky: 888
Registrován: 10 říj 2012 09:45
auto: D3 + Def110
Bydliště: Dětmarovice

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1153 Příspěvek od kaligula » 20 lis 2022 17:48

Nikdo tady v tech vypoctech o navratnosti nepisete o celkove zivotnosti systemu a nepocitate s poruchou a opravou,
Kamarad ma solary 2 roky a aktualne mu uz druhy mesic system stoji, ma poriuchu, uz je po zaruce a nema prachy na opravu

jbb
Příspěvky: 129
Registrován: 15 led 2017 22:24

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1154 Příspěvek od jbb » 20 lis 2022 17:57

No, celý systém se asi nepodělá - baterie by měla vydržet, pokud bude kvalitní - obzvláště modulová je opravitelná. Nejvíc bych se bál o střídače, ale tak podělat se může cokoliv. Fakt si tu někdo myslí, že tohle zdražovací šílenství je za námi? Vždyť drahá energie je přesně to, co greendealisté chtějí a všichni politici - minulí, současní a jistě i ti budoucí jim v tom rádi pomohou.
Hyundai SantaFe 2003 2,4i+LPG (do práce)
LR D2 - MY2000 Td5 manuál (na weekend)
LR D2 - MY2004 Td5 automat (pro manželku)
Zetor 5718 (kolem domu)

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1155 Příspěvek od MadTom » 20 lis 2022 19:02

K samotvorbě dva detaily:
U baterek je nejdůležitější ta elektronika okolo, aby neumřely moc brzo. Nebavím se o maximálním využití kapacity, ale o životnosti.
U celého systému pojištění. A to jak na jeho poškození třeba od krup nebo blesku, tak pojištění baráku, kdyby začalo hořet. Hasiči z toho mají strach. U samosystému bych zjišťoval, zda mi to někdo vůbec pojistí.
A poslední - kam s tím. Baterky potřebují svůj prostor, stejně jako elektronika. Panely zase vhodnou plochu, i s ohledem na hromosvod.
A potom servisovatelnost a údržba. Je to celkem složitý systém, takže k poruše může dojít. Seženu náhradní díly třeba za 10 let, nebo to bude na rekonstrukci systému? Údržba je minimálně jednou za rok očistit panely, dělá to dost, takže k nim musí být rozumný přístup, aby se nemusela objednávat plošina.
A k tomu ČEZu - ten výkup se možná změní, jsem optimista, ale pokud to v místě nejsou schopni připojit, tak čekání na vylepšení sítě je na mnoho let. :hmm: Proto zjišťovat hned na začátku.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

jbb
Příspěvky: 129
Registrován: 15 led 2017 22:24

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1156 Příspěvek od jbb » 20 lis 2022 19:17

Tak střechy na stodole mají 312 m2, to by mohlo na panely stačit. Sklon přes 35 stupňů, tedy samočistící schopnost tam je.
S nutností revize počítám, pak by pojištění jít mělo.

Co se týká výkupu, vraťme se na zem - proč by to ČEZ připustil? Viz měření po fázích, to je jenom v ČEZku, jenom když by zrušili tohle, tak dává solár a výkup smysl. A vysadíme se, že tahle pras*** zůstane?

P.S. já nechci "vydělávat", já už se jen asi nechci nechat okrádat...
Hyundai SantaFe 2003 2,4i+LPG (do práce)
LR D2 - MY2000 Td5 manuál (na weekend)
LR D2 - MY2004 Td5 automat (pro manželku)
Zetor 5718 (kolem domu)

Uživatelský avatar
kaligula
Příspěvky: 888
Registrován: 10 říj 2012 09:45
auto: D3 + Def110
Bydliště: Dětmarovice

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1157 Příspěvek od kaligula » 20 lis 2022 19:24

Pokud se nechces nechat okradat tak nic nekupuj, neokrade te cez ale okrade te vyrobce solaru

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1158 Příspěvek od MadTom » 20 lis 2022 19:25

Plocha pro soláry je základ. Na samočištění nevěřím, co mám výsledky z několika elektráren, tak jednou za rok až dva podle lokality. Bylo to pro pokles výkonu o 10%.
Čez a jejich podmínky, to komentovat nebudu, neslušná slova se tu nemají používat. Na druhou stranu, pokud to stát ve velkém zjednoduší, tak bude víc solárníků a tedy větší tlak na Čez. Není to o tom vydělávat, ale snížit si náklady o přebytky.
V práci do toho trošku vidím i z druhé strany, co to znamená provozovat stabilní síť. Je pravda, naše odběry jsou spíš okolo 20MW, ale princip je furt stejný. Fyziku prostě neohneme.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Kyanid Sodný
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2016 16:35

Re: Co kdo dělá, čím se živí

#1159 Příspěvek od Kyanid Sodný » 20 lis 2022 20:38

Solár se ted jeví jako dobrá volba , ale tahle "moda" žene ceny do nesmyslu - a návratnost ? 7-14let ?
Je potřeba taky počítat s tím , že v létě když je velká teplota tak se snižuje výkon solár. panelu ,(elektrotechnici vědí proč) takže není to 100% , ale klidně třeba 80% a možná i méně , to téměř nikdo v prospektech neuvádí., V zimě a nebo když je mizerný počasí - když tolik nesvití a je nutno s tím počítat. Další otázka je výkonová životnost neboli účinnost solárního panelu po x letech.- náklady na výměnu panelu apod.
Tak že tuto investici je nutno opravdu velmi dobře si sám spočítat.

Odpovědět