solární nabíjení baterií

Všeobecné rady a informace

Moderátor: Acon

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
favore
Příspěvky: 506
Registrován: 03 bře 2008 13:30
Bydliště: BLATNÁ

solární nabíjení baterií

#1 Příspěvek od favore » 22 led 2019 09:42

Zdravím!Uvažuji o koupi solárního panelu nebo nabíječky na autobaterii.Nějak jsem tady na tohle téma nic nenašel,tak se ptám,pokud máte někdo zkušenosti nebo jí venku používáte,jaké napětí (dělají 12-18V) a výkon by asi byl použitelný?Dík za radu.
Snažím se žít tak,aby na mém pohřbu ještě i farář říkal:"Změřte mu tep,on si z nás určitě dělá prdel!"@"Průjem a Alzheimer je velmi nepříjemná kombinace. Utíkáš, a nevíš kam...."

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: solární nabíjení baterií

#2 Příspěvek od MadTom » 22 led 2019 09:55

A na co to chceš? Podle toho je potřeba volit výkon - něco jiného je dobíjení baterky v autě, když je zaparkované, a něco jiného je krmení baterky v kempu, když je na ni napojená třeba lednička.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: solární nabíjení baterií

#3 Příspěvek od PEPO » 22 led 2019 09:59

favore píše: 22 led 2019 09:42 Zdravím!Uvažuji o koupi solárního panelu nebo nabíječky na autobaterii.Nějak jsem tady na tohle téma nic nenašel,tak se ptám,pokud máte někdo zkušenosti nebo jí venku používáte,jaké napětí (dělají 12-18V) a výkon by asi byl použitelný?Dík za radu.
Takže solar alebo nabíjačku?
To sú fakt dve velmi rozličné veci...

Uživatelský avatar
favore
Příspěvky: 506
Registrován: 03 bře 2008 13:30
Bydliště: BLATNÁ

Re: solární nabíjení baterií

#4 Příspěvek od favore » 22 led 2019 11:08

Pod pojmem "solar" si představuješ co?Mám na mysli zařízení které, jak inzerují, pomocí solárního panelu dobíjí baterie na lodích,karavanech,os. autech... Na kolik jsou výkonné nevím,proto se ptám.Takže jsem nějak nepochopil tvou poznámku. :nech
Snažím se žít tak,aby na mém pohřbu ještě i farář říkal:"Změřte mu tep,on si z nás určitě dělá prdel!"@"Průjem a Alzheimer je velmi nepříjemná kombinace. Utíkáš, a nevíš kam...."

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: solární nabíjení baterií

#5 Příspěvek od PEPO » 22 led 2019 11:39

favore píše: 22 led 2019 11:08 Pod pojmem "solar" si představuješ co?Mám na mysli zařízení které, jak inzerují, pomocí solárního panelu dobíjí baterie na lodích,karavanech,os. autech... Na kolik jsou výkonné nevím,proto se ptám.Takže jsem nějak nepochopil tvou poznámku. :nech
Je tam to slovíčko-nebo/
Záleží či chceš akumulátor len udržiavať,alebo aj mať pripojený nejaký zdroj..
Každý solár má ešte regulátor a ten je bud na 12 alebo 24v- teda také základné.Podla toho na čo to potrebuješ, podla toho sa dá nejaká tá sústava dať ako tak dokopy..
Ja mám napríklad na streche člnu 100w solár a ten mi ťahá kompresorovú chladničku+ vtákoviny ako radio,vysielačka dalšie malé spotrebiče..
Potom mám ešte doma jeden 40w solar ktorý mi napríklad teraz cez zimu udržiava baterie v lodi v pohotovostnom stave...

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: solární nabíjení baterií

#6 Příspěvek od MadTom » 22 led 2019 13:43

Aha, takže nevíš, co vlastně potřebuješ. Jak už tu zaznělo, potřebuješ regulátor, kterej z výstupu solárního panelu udělá "12V" pro nabíjení baterky, potřebuješ solární panel, a k tomu něco, na co to upevníš a něco čím to celé propojíš.
Pro začátek si najdi na webu - eshopů je dost, jak velikej je takovej 100W solární panel, což je pěkný start, a popřemýšlej si, kam ho dáš. Ona je to docela veliká věc. Ideální je vystřihnout si stejně velký kus kartonu.
V létě jsem viděl hezkou věc - plastový placatý kufřík se dvěma panely uvnitř a nastavitelnými nožičkami. Vytáhlo se to z auta, postavilo na zem tak, aby na to správně svítilo sluníčko a kabelem připojilo do auta. Výhoda - vzhledem k možnosti natočení a naklopení se maximalizoval výkon toho panelu, a druhá - auto mohlo stát ve stínu, třeba pod stromem.
Průměrné LR má na rozdíl od velké dodávky docela malou střechu, a plocha panelů je to celé, o co se tu hraje.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
TBG
Příspěvky: 796
Registrován: 10 kvě 2014 18:31
tel.: 774tři448pět8
auto: D2 + Iseki TU155
Bydliště: 49.8982500N, 18.0989269E
Kontaktovat uživatele:

Re: solární nabíjení baterií

#7 Příspěvek od TBG » 22 led 2019 16:05

A velký opruz je, že je to další "heblo" k manipulaci....

Uživatelský avatar
mr-tomas
Příspěvky: 2458
Registrován: 10 čer 2012 23:45
auto: Def 110 300Tdi
Bydliště: Praha 10

Re: solární nabíjení baterií

#8 Příspěvek od mr-tomas » 22 led 2019 16:09

Docela by mě zajímalo jakej je na to nejvhodnější typ, poly - mono - amorfní? Protože pokud to bude na pevno na autě, tak nespíš nebude nikdy ideálně natočenej.
Deformační zóna Defendera je vozidlo stojící před ním.

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: solární nabíjení baterií

#9 Příspěvek od PEPO » 22 led 2019 18:28

mr-tomas píše: 22 led 2019 16:09 Docela by mě zajímalo jakej je na to nejvhodnější typ, poly - mono - amorfní? Protože pokud to bude na pevno na autě, tak nespíš nebude nikdy ideálně natočenej.
Ja by som to na auto na pevno asi nedával...
Kôli najlepšiemu využitiu neustále manipulovať s autom ,to by nebolo efektívne...A myslím že návratnosť asi žiadna nebude..
Teda záleží od využitia....Ale mne auto teraz stojí mesiac a viem že my v pohode naštartuje...Ale na člne kde som aj 10 dní v kuse, tam uplatnenie má....
20181110_082322.jpg
20181112_171815.jpg

Mira 101
Příspěvky: 1279
Registrován: 17 čer 2013 23:19
tel.: 777667094
auto: D1 300Tdi
Bydliště: Morava

Re: solární nabíjení baterií

#10 Příspěvek od Mira 101 » 22 led 2019 18:40

favore píše: 22 led 2019 09:42 Zdravím!Uvažuji o koupi solárního panelu nebo nabíječky na autobaterii.Nějak jsem tady na tohle téma nic nenašel,tak se ptám,pokud máte někdo zkušenosti nebo jí venku používáte,jaké napětí (dělají 12-18V) a výkon by asi byl použitelný?Dík za radu.
Ahoj,co tady :wink:
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... 3%AD+panel

Uživatelský avatar
favore
Příspěvky: 506
Registrován: 03 bře 2008 13:30
Bydliště: BLATNÁ

Re: solární nabíjení baterií

#11 Příspěvek od favore » 23 led 2019 08:29

Jo,díky.Jak to tak probírám,je to "věda"! :blush Pokud někde stojíš,ženeš lednici a jiný spotřebiče,baterka dlouho nevydrží.Jde o to ,když bude vybitá a svítí slunce jí prostě dobít,abys mohl třeba nastartovat a dorazit jí motorem-třeba.Někde jsem zahlédl takovej skládací futrál,kterej po rozložení udělal skoro 2 m2 plochy článků.Tam by byl zřejmě dostatečnej výkon,sbalilo by se to a nestrašilo na autě.Ono si to musí asi každej odskoušet sám.Na forech se toho moc nedozvíš-jednomu maká a chválí toto,druhej mu to vyvrací.... :D :D No,budu študovat a hledat dál.Každopádně jestli někdo už s tím pokusoval,rád pochytím nějaké rozumy! "Dyk to nemůže bejt tak složitý,Josef!" :D
Snažím se žít tak,aby na mém pohřbu ještě i farář říkal:"Změřte mu tep,on si z nás určitě dělá prdel!"@"Průjem a Alzheimer je velmi nepříjemná kombinace. Utíkáš, a nevíš kam...."

Uživatelský avatar
mr-tomas
Příspěvky: 2458
Registrován: 10 čer 2012 23:45
auto: Def 110 300Tdi
Bydliště: Praha 10

Re: solární nabíjení baterií

#12 Příspěvek od mr-tomas » 23 led 2019 08:57

Já se na něco takového taky chystám, ale mě všechno trvá dlouho, takže budeš asi rychlejší. Chci koupit flexibilní monokrystal panel kvůli odolnosti, velikostně aby se mi vešel pod zahrádku vepředu nad čelním oknem u defíka kde bude zasunutej spolu s kempingovým stolikem. Tím bude chráněnej proti špíně za jízdy. Dle potřeby ho pak vysunu na šuplíkovém pojezdu před čelní sklo a nastavím nějakej ideální sklon. Dle potřeby půjde i oddělat a odnést mimo auto.V zásadě mi stačí když zvladne dopovat ledničku.
Deformační zóna Defendera je vozidlo stojící před ním.

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: solární nabíjení baterií

#13 Příspěvek od PEPO » 23 led 2019 09:03

mr-tomas píše: 23 led 2019 08:57 Já se na něco takového taky chystám, ale mě všechno trvá dlouho, takže budeš asi rychlejší. Chci koupit flexibilní monokrystal panel kvůli odolnosti, velikostně aby se mi vešel pod zahrádku vepředu nad čelním oknem u defíka kde bude zasunutej spolu s kempingovým stolikem. Tím bude chráněnej proti špíně za jízdy. Dle potřeby ho pak vysunu na šuplíkovém pojezdu před čelní sklo a nastavím nějakej ideální sklon. Dle potřeby půjde i oddělat a odnést mimo auto.V zásadě mi stačí když zvladne dopovat ledničku.
Tak počítaj aspon so 100w solarom ..Ináč nie je to nič náročné zapojiť a zvláne to snád každý...

Uživatelský avatar
favore
Příspěvky: 506
Registrován: 03 bře 2008 13:30
Bydliště: BLATNÁ

Re: solární nabíjení baterií

#14 Příspěvek od favore » 25 led 2019 08:31

100W ?Není to málo?Onehdá jsem v televizi viděl že v rámci "pomoci Africe" jim konečně místo flint posílají takový skládací solární energetický centra,složený to bylo tak 80x50,rozložený vedle hliněný chatrče, jak ukazovali,to přes měnič(?) hnalo chladničku.Nikde na nic nemůžu narazit,možná to byla jen propagace?Nevíte někdo? :hi
Snažím se žít tak,aby na mém pohřbu ještě i farář říkal:"Změřte mu tep,on si z nás určitě dělá prdel!"@"Průjem a Alzheimer je velmi nepříjemná kombinace. Utíkáš, a nevíš kam...."

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: solární nabíjení baterií

#15 Příspěvek od PEPO » 25 led 2019 08:47

favore píše: 25 led 2019 08:31 100W ?Není to málo?Onehdá jsem v televizi viděl že v rámci "pomoci Africe" jim konečně místo flint posílají takový skládací solární energetický centra,složený to bylo tak 80x50,rozložený vedle hliněný chatrče, jak ukazovali,to přes měnič(?) hnalo chladničku.Nikde na nic nemůžu narazit,možná to byla jen propagace?Nevíte někdo? :hi
Ale ja myslím chladničku na 12v s objemom tuším 24 litrov..
A ty tu píšeš o chladničke pre domácnosť/teda veľká na 220v a samozrejme krmiť ešte aj menič. :roll:

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: solární nabíjení baterií

#16 Příspěvek od MadTom » 25 led 2019 09:19

100W je teoreticky na 14,2V 7A proudu, tolik si kompresorová lednička nevezme, takže i když bude vrčet, tak něco zbyde na dobíjení. Zase buďme realističtí - 75Ah baterka mi v létě v teple na pláži ukrmila ledničku zhruba 3 dny, takže jestli to solár o 2 dny prodlouží, tak jenom lépe. Není problém pořídit větší solár, ale kam ho v autě dát. Na druhou stranu, pokud ho dám na plocho na střechu, nebo pokud ho pečlivě nasměruji na slunce, tak rozdíl ve výkonu může být klidně 50%, a to se nebavím o tom, že auto budu primárně parkovat ve stínu, pokud to půjde.
A za jízdy já osobně soláry nepotřebuju, tam stačí na nabíjení alternátor co už je v autě. Stejně tak nepotřebuju soláry roztahovat, když někde zastavím jenom přes noc a další den pokračuju ve výletu, na to mi baterka stačí.
Za mě, solár ano, ale vyndávací na kabelu. Buďto ho postavím na kapotu a opřu o čelní sklo, kde mi bude zároveň stínit, nebo ho odtáhnu kousek dál od auta, aby nebyl ve stínu. Za jízdy bude schovanej, takže mi ho nerozbijí nějaké větve, a nebude lákat na ukradení někde na parkovišti. Sice mi vadí cokoliv, co při rozkládání auta na spaní trvá déle než pár minut, ale protože soláry nebudu muset vytahovat pokaždé, ale jenom při vícedenním pobytu na jednom místě, tak to strpím. Za mě tedy buďto kufřík, nebo deska, schovaná třeba pod zahrádkou, aby se dala jednoduše vysunout a postavit třeba na kapotu.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
PEPO
Příspěvky: 749
Registrován: 27 led 2011 12:51
tel.: 0905605225
auto: FREELANDER+D3
Bydliště: Furt pri Vode-Z.Moravce

Re: solární nabíjení baterií

#17 Příspěvek od PEPO » 25 led 2019 10:21

MadTom píše: 25 led 2019 09:19 100W je teoreticky na 14,2V 7A proudu, tolik si kompresorová lednička nevezme, takže i když bude vrčet, tak něco zbyde na dobíjení. Zase buďme realističtí - 75Ah baterka mi v létě v teple na pláži ukrmila ledničku zhruba 3 dny, takže jestli to solár o 2 dny prodlouží, tak jenom lépe. Není problém pořídit větší solár, ale kam ho v autě dát. Na druhou stranu, pokud ho dám na plocho na střechu, nebo pokud ho pečlivě nasměruji na slunce, tak rozdíl ve výkonu může být klidně 50%, a to se nebavím o tom, že auto budu primárně parkovat ve stínu, pokud to půjde.
A za jízdy já osobně soláry nepotřebuju, tam stačí na nabíjení alternátor co už je v autě. Stejně tak nepotřebuju soláry roztahovat, když někde zastavím jenom přes noc a další den pokračuju ve výletu, na to mi baterka stačí.
Za mě, solár ano, ale vyndávací na kabelu. Buďto ho postavím na kapotu a opřu o čelní sklo, kde mi bude zároveň stínit, nebo ho odtáhnu kousek dál od auta, aby nebyl ve stínu. Za jízdy bude schovanej, takže mi ho nerozbijí nějaké větve, a nebude lákat na ukradení někde na parkovišti. Sice mi vadí cokoliv, co při rozkládání auta na spaní trvá déle než pár minut, ale protože soláry nebudu muset vytahovat pokaždé, ale jenom při vícedenním pobytu na jednom místě, tak to strpím. Za mě tedy buďto kufřík, nebo deska, schovaná třeba pod zahrádkou, aby se dala jednoduše vysunout a postavit třeba na kapotu.
No to je nejaká záhada že ti vydržala chladnička na 75AH bateriu 3 dni..
Ak si to vezmeš že berie okolo 4 amperov a dajme tomu že ti šla 2/3 z dňa čo je 8 hodím po nejakých 3,5 ampera = 28 A čo znamená že je viac ako jedna tretina kapacity fuč...Alebo si tam dal doma niečo zmrazené- toby mohlo vysvetliť to čo mi vrta hlavou :ty jeden...: :ty jeden...: ...Ináč cez leto počas najvačších horúčav mi solar dáva takmer - takmer plných 100%..Comu som rád že je vo vodorovnej polohe a nemusím s ním pobehovať kade tade :roll: .

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: solární nabíjení baterií

#18 Příspěvek od MadTom » 25 led 2019 10:33

Samozřejmě že jsem na místo dojel s ledničkou plnou vychlazených dobrot, a ty už z ní pouze vyndával a nic teplého tam nevracel. Takže těch 75Ah beru jako minimum na 3 dny, tím že jsme tam zůstali o den déle (naposledy na Gjipe pláži v Albánii), tak jsem ledničku prostě na ten jeden den přepojil na hlavní baterku auta. Tady na pláži by to se solárem bylo v pohodě - nebyly tam žádné stromy, pod které by se dalo schovat, takže prostě auto stálo na slunci. O týden dříve v Černé Hoře jsme ale měli štěstí a stáli s autem pěkně pod stromy ve stínu, a tam ž by solár moc nepomohl.
Ještě když jsem mě střešní stan otevíraný jako A, tak jsem uvažoval o soláru na jeho vršku, s tím, že to bude natočené na slunce. V tomto případě by to ale nefungovalo, protože kvůli větru jsem auto musel parkovat přesně opačně.
Takže záleží co člověk od celého systému čeká. Pro mě by solár měl smysl až ve chvíli, kdy budu někde déle než 2 dny, což se mi tak často nestává, takže ho zatím nemám a vystačím si s dobíjením za jízdy. Druhej důvod pro ho nemám je místo - už teď máme Disco2 nacpané až po strop.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Rennie
Příspěvky: 2709
Registrován: 21 led 2017 10:46
tel.: 776179179
auto: LR D3 V8 4,4 HSE
Bydliště: Ostrava

Re: solární nabíjení baterií

#19 Příspěvek od Rennie » 25 led 2019 10:52

MadTom píše:Samozřejmě že jsem na místo dojel s ledničkou plnou vychlazených dobrot, a ty už z ní pouze vyndával a nic teplého tam nevracel. Takže těch 75Ah beru jako minimum na 3 dny, tím že jsme tam zůstali o den déle (naposledy na Gjipe pláži v Albánii), tak jsem ledničku prostě na ten jeden den přepojil na hlavní baterku auta. Tady na pláži by to se solárem bylo v pohodě - nebyly tam žádné stromy, pod které by se dalo schovat, takže prostě auto stálo na slunci. O týden dříve v Černé Hoře jsme ale měli štěstí a stáli s autem pěkně pod stromy ve stínu, a tam ž by solár moc nepomohl.
Ještě když jsem mě střešní stan otevíraný jako A, tak jsem uvažoval o soláru na jeho vršku, s tím, že to bude natočené na slunce. V tomto případě by to ale nefungovalo, protože kvůli větru jsem auto musel parkovat přesně opačně.
Takže záleží co člověk od celého systému čeká. Pro mě by solár měl smysl až ve chvíli, kdy budu někde déle než 2 dny, což se mi tak často nestává, takže ho zatím nemám a vystačím si s dobíjením za jízdy. Druhej důvod pro ho nemám je místo - už teď máme Disco2 nacpané až po strop.
Ono taky Tome záleží na voze. Mi v D3 nevydrží lednice dyl jak 1,5 dne takže je třeba brát v potaz spotřebu proudu samotnyho povozu a čím novější tím je větší.
Třeba prý touareg když necháš otevřený dveře kolem 4 hodin tak prý nenastartuje
LR Discovery 3, 4,4 V8, 2006, sporák pohon, ARB atd

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: solární nabíjení baterií

#20 Příspěvek od MadTom » 25 led 2019 11:23

To může být, proto mám na lednici extra baterku. Druhá věc je, že když jsem lednici šoupnul do špulíku, tak se prostě přehřívala. Musel jsem do bočnic vedle lednice navrtat fůru děr o průměru cca 4cm, aby se to pod spaním chladilo lépe. A mám klid. Dnes bych tam udělal ventilačních otvorů ještě víc.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Odpovědět