ABS 24 spline

Všeobecné rady a informace

Moderátor: Acon

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

ABS 24 spline

#1 Příspěvek od Mirko » 15 bře 2020 22:41

Zdravím,
mám tady takový oříšek, se kterým si moc nevím rady a dávám to všeobecných, protože ABS nápravy jsou stejné s D1 a Defendrem do 2006:
Vůz RRC s 24 spline nápravami spíná od 50kmh bezdůvodně regulaci ABS na zadní nápravě (otevírá ventily). Od 130 kmh hlásí chybu a vypne funkci ABS.
Senzory jsem již všechny měnil a dělají co mají. Řídicí jednotku jsem zkoušel jinou. Při měření jednotlivých senzorů za jízdy jsem viděl akorát, že zadní hlásí výrazně vyšší špičky, než přední - řádově desetinásobně mV - počet a pravidelnost bohužel bez osciloskopu nejsem schopný změřit.
Každopádně dupnu-li nad 50kmh na brzdu, tak vzadu regulují oba ventily.
Diagnostika na RRC bohužel funguje jen "ve stoje" respektive do doby načtení čidel. Připadá mi to, jako by si vůz myslel, že se nápravy točí různou rychlosti.
Napadá mě, jestli nejsou k mání klouby s různým počtem zubů, např. nekvalitní náhrady. U zadních kroužků není asi moc co podělat, našel jsem jen jedno číslu dílů.
Díky předem za pomoc.
Mirko

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: ABS 24 spline

#2 Příspěvek od MadTom » 15 bře 2020 23:41

A jsi si jistý, že máš v pořádku dráty od čidel? Že to nezačne někde třeba vibrovat?
Jinak to asi bez osciloskopu jednoduše nepůjde, ale můžeš hledat.
Změřil jsi multimetrem odpor jednotlivých čidel? Měl by být zhruba stejný.
Pokud některé čidlo dává větší napětí dle diagnostiky, můžeš k čidlu zkusit připojit rezistor s odporem cca 10krát vyšším, než je odpor čidla jako takového.
Pokud by jsi potřeboval půjčit osciloskop, mám tu bateriový, kterým se dá v klidu měřit v autě za jízdy, akorát je to teď trošku z ruky.
Pokud by jsi si chtěl hrát, a máš slušný notebook, tak je možné zvukovou kartu s pomocí pár rezistorů a vhodného softwaru naučit fungovat jako "osciloskop". A nebo zvaž, jestli si za cca 2000 Kč malej osciloskop nekoupit.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

lenham3
Příspěvky: 457
Registrován: 19 led 2010 21:08
Bydliště: Zlin/Uherske hradiste

Re: ABS 24 spline

#3 Příspěvek od lenham3 » 16 bře 2020 00:22

A maš vsechny senzory dobře zasunute? Nedavno jsem řešil na D2 neco podobneho mnilo se ložisko kola a davalo se nove čidlo na ABS a pořad vyskakovala zavada na ABS ,tady jsou ale pod cidlem vymezovaci podložky,nakonec se to dalo bez tech podlozek a začalo to fungovat jak to ma :!:

Uživatelský avatar
mipr
Příspěvky: 656
Registrován: 11 črc 2014 11:34
tel.: +421907431767
auto: Diskosky mam rad :-)
Bydliště: Horska 30, Bratislava

Re: ABS 24 spline

#4 Příspěvek od mipr » 16 bře 2020 06:33

Mirko musis pripojit osciloskop a odsledovat co se deje...


Sent from my iPhone using Tapatalk
LRservis.sk Bratislava
specializovany servis pre znacku Land Rover
byvaly autorizovany distributor Bearmach (skoncili...)

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: ABS 24 spline

#5 Příspěvek od MadTom » 16 bře 2020 08:43

Jestli máš kroužky plné rzi nebo jiného čurbesu, a stačí na části, tak to může špatně vyhodnocovat. Jednou jsem takto na Defu vyndával zadní čidlo a následně koukal nejdřív přes zrcátko a potom malou kamerou do díry, a prohlížel snímací kroužek - rez ho nadzvedla a prasknul.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS 24 spline

#6 Příspěvek od Mirko » 16 bře 2020 09:44

Endoskop tady mám, do toho dnes pustím. Přední zuby jsou plné vazeliny.
Když jsem to auto měl napíchnuté na diagnostiku Faultmate, tak při vytažení jednoho čidla to někdy ukazovalo live data za jízdy. Rychlost všech zbývajících čidel byla shodná, ale vždy výrazně nižší než skutečná (cca. 90 vs 55 kmh), což mi připadlo jako kdyby to nepřepočítalo z mílí, ale přitom diagnostika ukazuje obě jednotky (takže míle jsou dl diagnostiky ještě o to nižší)
Tome, neposlal bys mi odkaz na takový osciloskop, který jsi zmínil, do PN?

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: ABS 24 spline

#7 Příspěvek od MadTom » 16 bře 2020 10:12

Jestli myslíš ten ze zvukové karty, tak neposlal. Naposledy jsem to měl před mnoha lety. Jestli nějaký levný, tak koukni třeba na Aukro, tam ti to pod heslem osciloskop ukáže celkem velkej výběr. Já jsem si koupil toho: https://aukro.cz/osciloskop-dso1062b-ha ... 6928030960 - to už je ale plnokrevný osciloskop, nikoliv hračka, která něco ukazuje. Podařilo se mi to sehnat za 6000Kč zánovní i s dopravou domů.
Což mi připomíná, že mi tu leží něco podobného v podstatně starším provedení ve skříni: https://www.valuetronics.com/product/p3 ... scope-used, kdyby náhodou někdo projevil zájem.
Pokud budeš chtít něco velmi levného, tak ať to má BNC konektor pro připojení sondy, nikoliv nějaký jiný malinký. BNC je standard pro osciloskopické sondy.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS 24 spline

#8 Příspěvek od Mirko » 16 bře 2020 10:31

Takže toto ne, kvůli těm kabelům? Jinak mi to příjde adekvátní tomu nasazení:
https://velkoobchod.conrad.cz/rucni-osc ... BdEALw_wcB

nebo raději toto:
https://elektro.bazos.cz/inzerat/116450 ... pps-10.php

Ze zvukové karty asi ne, mám noťas na prácu, ještě jsem nevyřadil žádný na čistě dílenský...

Mirko

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: ABS 24 spline

#9 Příspěvek od MadTom » 16 bře 2020 10:43

Tak ten první určitě ne, je to jenom do 200 kHz, což sice něco ukáže, ale třeba zákmity na signálu z čidla ABS by jsi už vidět nemusel.
A to druhé je taky hračka, za tyhle peníze se dá sehnat něco podstatně lepšího.
Hledej osciloskop alespoň se šířkou pásma 10 MHz, pokud to má méně, tak je to vyloženě hračka.
A druhá věc - lepší je dvoukanálový - jedním kanálem se podíváš na výstup z čidla kliky a druhým na výstup z rozdělovače, a podobné věci. U ABS si do jednoho kanálu pustíš pravé kolo a do druhého levé a může krásně porovnávat. To je vlastně základní použití osciloskopu.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS 24 spline

#10 Příspěvek od Mirko » 16 bře 2020 15:02

Tak mírné podezření u zadních kol po zásunu endoskopu- zatímco u levého je celý ABS-kroužek na každém zubu rovnoměrně ošoupaný od čidla, tak pravý je jen v jedné části ošoupaný a ve většině je vidět, že se čidlo nedotýkalo kroužku dlouho. Všiml jsem si při jedné rozborce brzd, že na téhle straně už někdo při výměně kotoučů urval jeden šteft na ABS kroužku a nahradil ho šroubem.

Uživatelský avatar
teslo
Příspěvky: 2654
Registrován: 25 led 2007 08:44
Bydliště: Bratislava

Re: ABS 24 spline

#11 Příspěvek od teslo » 16 bře 2020 15:34

ja by som mal podozrenie asi o dost silnejsie ako Ty :grin:
Range Rover Classic 3.9V8EFI, plus zopar drobnosti:)
Range Rover P38 2.5TDS

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS 24 spline

#12 Příspěvek od Mirko » 16 bře 2020 17:52

Takhle to vypadá v dostupném rozlišení:

Neošoupané zuby - takto vypadá většina zubů na téhle straně:
Obrázek

Ošoupané zuby - takhle a i více vyleštěné vypadá na druhé straně úplně každý zub a na téhle straně jen část.
Obrázek

Asi místo, kde je vidět vrůt skrz - čidlo má několik rýh v jednom směru, takže i to by tomu odpovídalo, že špička vylézá skrz zub
Obrázek

Uživatelský avatar
Mirko
Příspěvky: 2813
Registrován: 18 lis 2008 08:35
auto: RRC´s
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: ABS 24 spline

#13 Příspěvek od Mirko » 25 úno 2021 11:47

Aby to vlákno mělo výsledek: Podezření se potvrdilo. ABS kroužek byl zezadu zrezlý a tím se odtlačil v jednom místě od kotouče. Dal jsem jiný kroužek, bylo po problému. Stačilo by ho zřejmě i stáhnout do roviny. Nepotvrdil se průraz tím šroubem, délka šroubu byla správně odměřená .

Odpovědět