Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Mene
Příspěvky: 234
Registrován: 14 zář 2013 11:47
auto: RRC 1986 + 1987

Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#1 Příspěvek od Mene » 27 led 2017 18:35

Ahoj, no je to tak... Eliott a Armstrong to musi rozdychat, ale rozhodnuti nakonec padlo, ze do Iranu se letos jede v kabrioletech a po silnicich :/

Kdy: cca kveten
Kudy tam: Praha - Bulharsko - Turecko (sever, hory podel Cerneho more) - Gruzie - Armenie - Iran ... smer na Teheran a odtamtud na jih k Perskemu zalivu (pro radost)
Kudy zpet: Iran - Turecko (asi Bazargan) a smazit rovnou az do Prahy
Cim: 2x BMW E36 a 1x Miata / MX5 (s mrkackama)

Vychazi to na neco malo pod 12 000 km ... a na mesic casu

Prodelal, prosim, nekdo v posledni dobe podobnou cestu a muze se s nami podelit o prakticke veci typu: cemu se zarucene vyhnout, kde a jak karnet, jak je to s naturalem... co neminout a nejake typy na pripadne servisy :))

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4166
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#2 Příspěvek od low » 27 led 2017 18:39

Tak asi bych nejake tipy mel. Btw imho se z armenie neda projet do iranu. Musi se pres azerbajdzan. A na te hranifi jsem zkejsnul 7,5h :)
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

Uživatelský avatar
Mene
Příspěvky: 234
Registrován: 14 zář 2013 11:47
auto: RRC 1986 + 1987

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#3 Příspěvek od Mene » 27 led 2017 18:42

low píše: 27 led 2017 18:39 Tak asi bych nejake tipy mel. Btw imho se z armenie neda projet do iranu. Musi se pres azerbajdzan. A na te hranifi jsem zkejsnul 7,5h :)
Proto jsem ti zkousel onehda volat, ale neuspesne... tak jsem usoudil, ze si zase chladis pivo v nejakem exotickem mori :) Kdyz budes mit chvilku casu, nezajdeme na nejake maso to probrat? Predem pokorne dekuji!

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#4 Příspěvek od MadTom » 27 led 2017 18:45

Hm, tak na to koukám, že už jsem něco podobného viděl v televizi - v TopGearu. Ti to akorát z UK vzali zkratkou - letadlem. Přeju hodně štěstí a tiše závidím.
Budete se taky maskovat a stavět pojízdný stan? :mrgreen:
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Mene
Příspěvky: 234
Registrován: 14 zář 2013 11:47
auto: RRC 1986 + 1987

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#5 Příspěvek od Mene » 27 led 2017 18:49

MadTom píše: 27 led 2017 18:45 Hm, tak na to koukám, že už jsem něco podobného viděl v televizi - v TopGearu. Ti to akorát z UK vzali zkratkou - letadlem. Přeju hodně štěstí a tiše závidím.
Budete se taky maskovat a stavět pojízdný stan? :mrgreen:
Za me jeden z jejich slabsich specialu :) Pord nic neprekonalo tu Bolivii!

Ja bych jinak vzal ty nase Range moc rad, ale byla by to silene nepohodlna cesta - a draha (Tureckej benal) a pak by to chtelo jeste tak mesic jezdit si jen po tom Iranu, aby mel clovek i neco z toho offroudu (odhadujeme). S tema brambriama se jezdi po dalnici rychle a silnicky s panoramatama si taky uzije.

Uživatelský avatar
low
Admin fóra
Příspěvky: 4166
Registrován: 04 led 2007 10:39
tel.: +420 603462950
auto: def 110 + L322
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#6 Příspěvek od low » 28 led 2017 02:02

Mene píše: 27 led 2017 18:42
low píše: 27 led 2017 18:39 Tak asi bych nejake tipy mel. Btw imho se z armenie neda projet do iranu. Musi se pres azerbajdzan. A na te hranifi jsem zkejsnul 7,5h :)
Proto jsem ti zkousel onehda volat, ale neuspesne... tak jsem usoudil, ze si zase chladis pivo v nejakem exotickem mori :) Kdyz budes mit chvilku casu, nezajdeme na nejake maso to probrat? Predem pokorne dekuji!
Budu po 17.unoru
http://www.cestoffka.cz expedice po celém světě, offroadskola, firemni akce, eventmanagement http://www.offroadskola.cz

Uživatelský avatar
pooh
Příspěvky: 705
Registrován: 16 úno 2012 16:11
tel.: +421905664537
auto: P38 4.6 AB, L322 S/C
Bydliště: Horné Mýto

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#7 Příspěvek od pooh » 28 led 2017 12:31

benzin tam je, aj ked s trabantami vtedy mali problem kupit palivo. ono miestny ludia maju limit mesacne par litrov. to ale znamena len tolko, ze tych par litrov zakupuju za skoro zadarmo, a potom stale je moznost kupit za drahsie, tj. pre nas este stale superlacno, ale stale na karty.
ja som tam nebol vlastnim autom, ale ked som sa spytal ze ak by som chcel natankovat ( prave ma napadlo aky problem bol natankovat trabanty ) a oni hovorili, ze najlepsie ist za niekym, kto tam prave tankuje a dohodnut, a kupit benzin na ich karty.
co sa tyka cien, vstupne do muzea a na historicke miesta ma inu sadzbu pre miestnych a pre turistov. neviem kam mate zamierene, ale ked sa nahodou dostanete do Suzy, tak pozrite si tam je este ten Series na hrade, co postavili francuzy vedla Darius-ho palaca ( teda vedla miesta kde to stalo ) :D nedaleko Suzy je an Chonga Zabil
s v Teherane urcite treba navstivit aj centralnu banku, kde strazia poklad posledneho sahu - aj clovek, ako ja, koho vobec nezaujimaju sperky, zostane v totalnom uzase. aj vystavu krystalov v Azadi tower, ale zbytocne hovorit ...
ja som tam bol 2 roky dozadu, popripade mozem sa spytat na aktualny kurz a cenu benzinu..
Diagnostika P38, nastavenie a odblokovanie BeCM

Uživatelský avatar
wilt
Příspěvky: 133
Registrován: 24 úno 2010 12:40
auto: RRClassic LSE
Bydliště: v létě v Dobrovízi, přes zimu v Amazonii
Kontaktovat uživatele:

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#8 Příspěvek od wilt » 28 led 2017 13:31

Byl jsem tam v roce 2007. Místní dopravou projel velký kus Iránu a velmi mě překvapila vstřícnost a přátelství místních lidí. Spousta z nich měla potřebu dokola opakovat, že s teokratickým režimem nechtějí mít nic společného a za vládu se stydí. Sehnat slušné ubytování a dobře se najíst se dalo bez problému kdekoliv, relativně velmi lacino. Žádná omezení jsem jako cizinec nikdy nezaznamenal (benzín jsem nekupoval). Za zmínku určitě stojí šílený způsob jízdy teheránských taxikářů. Celkově mi připadalo, že dopravní pravidla tam mají spíše doporučující charakter. Pro mě jedna z nejzajímavějších zemí v Asii.
They hung a sign up in our town "If you live it up, you won't live it down"

Uživatelský avatar
Mene
Příspěvky: 234
Registrován: 14 zář 2013 11:47
auto: RRC 1986 + 1987

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#9 Příspěvek od Mene » 28 led 2017 18:34

Diky za zajimave informace... zacinam se uz i tesit :D

Uživatelský avatar
Wobl
Příspěvky: 397
Registrován: 13 zář 2010 11:18
auto: Defender 110 300tdi
Bydliště: Praha

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#10 Příspěvek od Wobl » 30 led 2017 20:08

Moje info je uz trochu vousaty, z roku 2011. Pro karnet jsem si byl v UAMK, kde zaplatis tucnou zalohu (my to meli za smesnych 6000,-). Viza jsem meli pres nejakyho agenta za 50 ecek a klaplo to:). Na ambasadu jsem sli jenom s cislem zadosti, ktere jsme dostali.
Do Iranu jsme jeli pres Bazargan. To je asi hlavni prechod do Iranu. Zpatky jsme se vraceli pres Esendere, kterej byl o poznani mensi a klidnejsi. Formality na hranicich za nas resil nejakej typek, co mluvil anglicky a obehal s papirama vsechny okynka, nektery i 3x. Mozna bysme to zvladli i sami, ale na to jsme nemeli nervy. Za to jsme mu dali nejakej baksis, pac pro nas fakt neco udelal. Co a jak na hranicich obecne jsem nasel na internetu od francouze, kterej docela detailne popisoval, kam konkretne mas s cim jit. To jsem mel vytisknuty s sebou. Po prekonani prvni brany je jeste treba par formalit. Bohuzel v navodu nebylo, jak sehnat ovalny zeleny razitko, ktery chteli pro otevreni zavory do Iranu. Tam jsme nakonec museli involvovat mistni typky, ktery ti nabizi kraviny jako pojisteni, kartu na palivo, simky atd. Bylu dost nevodbytny, tak jsme koupili kartu na palivo za 50 ecek. Jak se ukazala je uplne na hovno, pac te jenom OPRAVNUJE k nakupu urcitych litru nafty. Tu musis stejne zaplatit. Na ostatni veci jsem je vykaslali i kdyz byli dost votravny. Bohuzel razitko jsme porad nemeli, tak jsme mu dali papir a on s nim skocil k prepazce, kde dostal stempl a mi mohli jet. Stalo nas to 30 ecek, ale jeho kumpanum jsme rekli, ze dostal 200, aby to meli kluci trochu zabavnejsi.
Tankovani u pump nakonec probihalo tak, ze nam bud primo pumpar natocil na svoji kartu nebo poprosil nejakyho tiraka, at to vezme na svoji. Pokud to neklaplo, jeli jsme jinam. Tu posranou kartu za 50 euro jsme ani nevybalili a privezli ji do cech.
To ale vsechno bylo pred embargem na vyvoz ropy, tak nevim, jak to tam maj ted. Tehda meli nejaky limity na osobu a mesic, proto ty karty. Asi bylo jednodussi, ze jsme meli naftaka jako nakladaky.

Uživatelský avatar
pooh
Příspěvky: 705
Registrován: 16 úno 2012 16:11
tel.: +421905664537
auto: P38 4.6 AB, L322 S/C
Bydliště: Horné Mýto

Re: Zpronevera - IRAN (ocenime informace zdejsich cestovatelu)

#11 Příspěvek od pooh » 31 led 2017 08:17

presne tuto kartu som mal aj ja na mysli. inac strasne vela aut jazdi na CNG, takze je tam aj dost pump na to. LPG menej.
predpokladam ze ste zvyknuty na premavku z podobnych krajin, len neviem ci existuje take aj inde, ze povedzme jednosmerna cesta, 5 prudova, vsetky auta idu ( nie pomaly ) jednym smerom, a zrazu na teba zruti oproti autobus :hmm: :ty jeden...: :Ja blb:
oni totiz ten lavy pruh mozu pouzivat aj opacnym smerom :coze:
Diagnostika P38, nastavenie a odblokovanie BeCM

Odpovědět