F2 Benzin v naftě - "když je pán vůl, trpí auto"

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Odpovědět
Zpráva
Autor
PanJan
Příspěvky: 7
Registrován: 13 úno 2020 22:09

F2 Benzin v naftě - "když je pán vůl, trpí auto"

#1 Příspěvek od PanJan » 14 led 2021 20:22

Zdravím vás.

Podařila se mi věc na facku - natankoval jsem omylem benzin do dieslového F2 s TD4. Poměr cca 1 díl benzinu na 2 díly nafty.

Pro jistotu si to nevybavuju do teď, ale to na situaci nic nemění. Ujel jsem asi 170 km, při volnoběhu - chodu motoru bez zatížení, bylo v sedadle cítit jemné vrnění; cesta byla převážně po dálnici - večer + tempomat - tam nebylo znát nic. Výkon se neztrácel, měl jsem podezření, že prostě odchází vstřikovač. Za pár dní jsem zkoušel auto nastartovat - dlouho točilo než naskočilo a to bylo jakoby na tři válce. Říkal jsem si, že to nemá smysl trápit, nechal jsem auto odtahovkou odvézt do servisu (Bosch diesel servis Černík v Plzni).

Tady hned zjistili benzin v naftě a kovové šponky v nádrži. Nádrž vypustili, vstřikovače vyndali na přezkoušení - při testu se všechny rozběhly a fungují. V limitech se nepohybuje pouze jeden, je mírně pod rozmezím (údaj má být mezi 170 - 200, tenhle má 164). Takže vstřikovače jsou zpátky + vyměněný palivový filtr + nafta s aditivem přímo ze servisu a doplněná se zimním aditivem ode mě (dávám běžně).

Včera jsem si to byl vyzvednout, takže mám za sebou jen cestu domů. Studený start po několika dnech v pohodě (od nerozeznání od dřívějška), při různých stylech jízdy auto neprotestuje a jede dle mého soudu normálně. Počítám s tím, že v blízké době to bude chtít celý problém pořádně vyřešit.

Otázka na vás zní - dáte mi nějaké doporučení co a jak kde sledovat, na co si dát pozor, čeho se vyvarovat? Říkám si, zda ty šponky jsou z načatého čerpadla nebo třeba jsem je natankoval někde s palivem. Jestli jsou čerstvé nebo někde na dně ležely už kdoví jak dlouho. S vypuštěním nádrže je dostaly pryč a tudíž pokud se objeví znovu, znamená to že se něco někde dře? Mám třeba co několik tisíc km měnit palivový filtr/je vůbec schopen kovovou šponu zastavit a zachytit nebo ta při tom tlaku a průtoku projede dál do soustavy? Na to abych to nechal vyměnit všechno odzadu až dopředu aktuálně nemám cash.

Odpovědět