RR Evoque Si4 - dobíjení

Classic, 1995, 2002, 2006, Sport
Odpovědět
Zpráva
Autor
Pavel K
Příspěvky: 92
Registrován: 12 led 2011 08:19
auto: Evoque Si4

RR Evoque Si4 - dobíjení

#1 Příspěvek od Pavel K » 21 úno 2021 11:25

Zdravím kolegové a mám tento dotaz. Dozvěděl jsem se, že auto dobíjí údajně podle stavu baterie a ne naplno jako u starších aut. To je OK, ale nevím proč po otevření (levých, ale i pravých) dveří stoupne nab. napětí z 12.8V na 14.7V a po zavření zase spadne na 12.8V. Baterie je sundaná z nabíječky (nabitá). Jestli někdo může poradit, budu moc rád.

Uživatelský avatar
mipr
Příspěvky: 656
Registrován: 11 črc 2014 11:34
tel.: +421907431767
auto: Diskosky mam rad :-)
Bydliště: Horska 30, Bratislava

Re: RR Evoque Si4 - dobíjení

#2 Příspěvek od mipr » 21 úno 2021 11:44

ahoj pavle, nabijanie baterie je riadene elektronicky riad. jednotkou motora. alternator dostava tzv pwm signal a tym je riadeny jeho vykon. ostatne riadiace jednotky vedia poziadat o viac energie, tym padom aj napatie sa meni.

ak nabijas bateriu externou nabijackou, naznacuje to ze mas nejaky problem. pripadne napis detaily... hmmm

Sent from my M2003J15SC using Tapatalk

LRservis.sk Bratislava
specializovany servis pre znacku Land Rover
byvaly autorizovany distributor Bearmach (skoncili...)

Pavel K
Příspěvky: 92
Registrován: 12 led 2011 08:19
auto: Evoque Si4

Re: RR Evoque Si4 - dobíjení

#3 Příspěvek od Pavel K » 21 úno 2021 12:26

Díky za rychlou odpověď. Krátce tedy objasním jak se věci mají. Auto r.2012 vlastním asi 1,5 roku a krátce po koupi mi při vypnutém motoru a hraní si s displejem napsalo , že je slabá baterie a že dojde k vypnutí. Po několikerém opakování jsem koupil novou 80Ah baterii (asi zbytečně), ale vše se opakovalo.V servisu LR mi vysvětlili, že to je normální a baterii nějak spárovali s autem. S autem jezdím málo a krátké trasy a po těchto mrazech mi zase napsalo ,, slabá baterie". Tak jsem ji dal na nabíječku. Jinak se nikdy nestalo, že bych nenastartoval. Jen jsem si mylně myslel, že stále dobíjí naplno. Ale to už teď vím. Jen proč po otevření dveří se zvedne nab. napětí fakt nechápu.

Uživatelský avatar
mipr
Příspěvky: 656
Registrován: 11 črc 2014 11:34
tel.: +421907431767
auto: Diskosky mam rad :-)
Bydliště: Horska 30, Bratislava

Re: RR Evoque Si4 - dobíjení

#4 Příspěvek od mipr » 22 úno 2021 09:25

Pavle, myslim ze si nemusis robit starosti. Evoque je tak naprogramovany. Power managment vozidla strazi vybijanie baterie a hlasi na display oznam o vypnuti ak vybite baterie klesne pod urcitu hodnotu. Riesenie tychto problemov spociva v posudeni stavu autobaterie, kontrole nabijania a pripadne aj vymene autobaterie. Samozrejme treba vybrat kvalitnu autobateriu, spravneho typu. Po vymene autobaterie je nutne autobateriu nakodovat do vozidla a tym aj resetovat cely power managment vozidla.

Ako som uz pisal, nabijanie je riadene elektronicky. Akakolvek poziadavka na vacsi odber el. energie musi byt reflektovana dodavkou vacsieho prudu z alternatora. Ako popisujes, ked otvoris dvere, oznam o otvoreni a okamzite rozosle vsetkym riad. jednotkam vozidla a tie reaguju podla naprogramovanaeho postupu. Zvysi sa odber energie, alternator musi dodavat viac.

Ludia si casto neuvedomuju ako su moderne vozidla systemovo previazane. Vsetko so vsetkym suvisi. Chod motora uzko suvisi na emisiach, el. energii, pozadovaneho vykonu od vodica, prace a poziadaviek ostatych instalovanych systemov vo vozidle (klimatizacia, audio systemy, navigacia, atd) .

Doby ked alternator isiel na plny vykon su davno prec. Ekologia prevadzky vozidla je na 1. mieste . Prisne normy EU nutia vyrobcov vozidiel programovat funkcie vozidla tak, aby produkoval co najmenej emisii. A tym sa spusta cely kolotoc podmieneho riadenia prevadzky vozidla...
LRservis.sk Bratislava
specializovany servis pre znacku Land Rover
byvaly autorizovany distributor Bearmach (skoncili...)

Pavel K
Příspěvky: 92
Registrován: 12 led 2011 08:19
auto: Evoque Si4

Re: RR Evoque Si4 - dobíjení

#5 Příspěvek od Pavel K » 22 úno 2021 10:27

Moc děkuji za obsáhlé vysvětlení. Baterii jsem koupil Vartu 80Ah podle doporučení LR. Ještě jednou díky.

Uživatelský avatar
pooh
Příspěvky: 706
Registrován: 16 úno 2012 16:11
tel.: +421905664537
auto: P38 4.6 AB, L322 S/C
Bydliště: Horné Mýto

Re: RR Evoque Si4 - dobíjení

#6 Příspěvek od pooh » 25 úno 2021 12:54

Pavel K píše: 21 úno 2021 12:26 V servisu LR mi vysvětlili, že to je normální a baterii nějak spárovali s autem.
battery management sleduje nabijanie-vybijanie, a pocita cykly. ked tam das novu bateriu, treba vynulovat prave tuto historiu, aby BM spravne vyhodnotil situaciu a aby vedel, ze treba ratat to od zaciatku znova
Diagnostika P38, nastavenie a odblokovanie BeCM

Odpovědět