Santana 109?

Předchůdci Defenderů a další veteráni

Moderátor: Rover

Odpovědět
Zpráva
Autor
Stepa
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2021 19:59
tel.: 739000894

Santana 109?

#1 Příspěvek od Stepa » 12 úno 2021 20:32

Zdravím,

chci se zeptat, co si myslíte o Santaně 109 S III, r.v. cca 1979.Jak moc se to liší od LR Serie. Případně na zkušenosti s něčím podobným. Jak je to s poruchovostí, náhradníma dílama (jestli je to kompatibilní s klasickýma LR Seriema). Zkrátka jestli to není úplná katastrofa...

Díky za názory,
Štěpán

Uživatelský avatar
Poly
Příspěvky: 341
Registrován: 11 říj 2010 12:20
auto: SIII_88, SIII_109STW
Bydliště: Šumperk

Re: Santana 109?

#2 Příspěvek od Poly » 13 úno 2021 22:51

Ahoj

Se Santanama je tady trochu problém, protože většina pravověrných nadšenců je úplně nadšeně neuznává :) Takže tu není ani moc provozovatelů...

Nicméně je fakt, že první Santany byly CKD posílané z UK a ve Španělsku jen montované, takže šlo prakticky o orginální LR Series. Následně se vyráběly jen s menšími úpravami a byla to více-méně stejná auta,převodovky, stejné motory,... Lišily se spíš detaily jako světla, jiná okna, atd...

Velká změna nastala až později ke konci 70tých let, kdy se vývoj vice osamostatnil... " vlastní 2,5td", atd.. tady mne třeba doplní někdo znalejší...



Jinak řečeno, hodně bude záviset na konkrétním autě, ale velké množství dílů, by mělo být kompatibilní, případně nahraditelné něčím z LR produkce. :rock

Santana asi nikdy nebude mít takový "kultovní status" a historickou hodnotu.... Ale jezdit a rozdávat radosti i starosti jako každý originální LR, v tom bude dobrá :tmi :rofl


Pokud se bude jednat o auto co většinu života strávilo ve Španělsku, němusel bys tolik řešit největší problém starých LR a to korozi.... Zbytek už je otázka dobré prohlídky/projižďky, pak ceny a tvých možností... Pokud je člověk šikovný, LR Series a potažmo Santany jsou takové skládačky a jdou opravovat snadno :)


BTW: zkus vyhledávání tady na foru... něco k santanm se také najde...

search.php?keywords=santana

Jozef P
Příspěvky: 147
Registrován: 01 bře 2016 11:34
tel.: 00421905119947
auto: defender 90, LR Slll

Re: Santana 109?

#3 Příspěvek od Jozef P » 14 úno 2021 08:11

Zdravím,
tiež som pokukoval po tejto Santane zo Španielska ,
bola dobrá cena aj stav ale predsa som sa potom rozhodol poobzerať sa po Serii vyrobenej v Anglicku,
S pozdravom Jozef
Přílohy
FYGL5903[1].JPG

Uživatelský avatar
1960SeriesII
Příspěvky: 3216
Registrován: 04 kvě 2007 07:45
tel.: 774747556
Bydliště: Přes kopec od Hořovic
Kontaktovat uživatele:

Re: Santana 109?

#4 Příspěvek od 1960SeriesII » 16 úno 2021 09:31

Santany jsou taková "entry level" cesta k "dědkům" v době, kdy se svět zbláznil a ceny starých lanďáků vylétly nahoru. Čím víc Santany šly vlastní cestou, tím se jejich estetická stránka vzdalovala britským protějškům, ale technicky se auta vyvíjela tak, jak se možná měla ubírat i cesta originálu. Přidali třeba dva válce ke klasickému lanďáckému motoru 2,25 litru a vznikl monstršestiválec o objemu válců 3,4 litru - dělali snad i benzínové, ale nikde jsem ho na prodej neviděl (jednu dobu jsem měl pocit, že ten motor potřebuju do Robura), byly ke koupi jen diesely. S delším motorem se změnila i maska, ale karosáře měli asi horší než motoráře, protože to už nebylo hezké.

Někdo tu dlouhou trojkovou Santanu i měl, tuším, že to byl kamarád Martina T, byl s tím jednou nebo dvakrát v Lešanech.

Je to rozhodně zajímavá část LR historie a jednou to bude možná vzácné, jak nad tím leckdo ofrňuje.
SII 88" (r. v. 1960) "Bernie" -- SIIA FC 109" (r. v. 1964) "Obluda"

Stepa
Příspěvky: 5
Registrován: 12 úno 2021 19:59
tel.: 739000894

Re: Santana 109?

#5 Příspěvek od Stepa » 25 úno 2021 19:34

Díky moc, ať se daří,
Št.

Uživatelský avatar
Francek.
Příspěvky: 108
Registrován: 11 říj 2018 08:10
tel.: 604433233
auto: Land rover 109
Bydliště: Cheb

Re: Santana 109?

#6 Příspěvek od Francek. » 02 lis 2021 20:37

Santany máme celkem dvě. Jednu 88 myslím že 1975 rok má kamarád a jednu 109 2A mám já , obě jsou od Barcelony .
Troufnu si říct že kromě volantu a nápisu na budíku a jiných zadních dveří jsou stejná jak serie . některé z toho roku měli vzadu hranaté světla já mám kulaté dvě nad sebou.
zadní dveře maj prakticke dá se půlka sundat a otvirajÍ se do boku ,takže se dobře nastupuje když se sunda střecha a ja na tu mojí přesto sehnal výklopné ze serie a pasují uplně přesně :grin:
Zatim všechny díly byli schodné se serii od brzd po motor .
v odkazu je par fotek :-) sice je to asi už staré téma ,ale přesně jak někdo psal pocit jízdy stejný jak ze serie a navíc to není rezavé
Bohužel v lepším stavu už i santana stojí ve Španělsku docela nesmysl

https://lemurmoris.rajce.idnes.cz/Land_Rover

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Naposledy upravil(a) Francek. dne 02 lis 2021 20:56, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Francek.
Příspěvky: 108
Registrován: 11 říj 2018 08:10
tel.: 604433233
auto: Land rover 109
Bydliště: Cheb

Re: Santana 109?

#7 Příspěvek od Francek. » 02 lis 2021 20:52

1960SeriesII píše: 16 úno 2021 09:31 Santany jsou taková "entry level" cesta k "dědkům" v době, kdy se svět zbláznil a ceny starých lanďáků vylétly nahoru. Čím víc Santany šly vlastní cestou, tím se jejich estetická stránka vzdalovala britským protějškům, ale technicky se auta vyvíjela tak, jak se možná měla ubírat i cesta originálu. Přidali třeba dva válce ke klasickému lanďáckému motoru 2,25 litru a vznikl monstršestiválec o objemu válců 3,4 litru - dělali snad i benzínové, ale nikde jsem ho na prodej neviděl (jednu dobu jsem měl pocit, že ten motor potřebuju do Robura), byly ke koupi jen diesely. S delším motorem se změnila i maska, ale karosáře měli asi horší než motoráře, protože to už nebylo hezké.

Někdo tu dlouhou trojkovou Santanu i měl, tuším, že to byl kamarád Martina T, byl s tím jednou nebo dvakrát v Lešanech.

Je to rozhodně zajímavá část LR historie a jednou to bude možná vzácné, jak nad tím leckdo ofrňuje.
tu naftovou v sestiválci jsem měl prodával jsem jí tenkrat asi za 90 a šla někam na sever :grin:

Obrázek

Odpovědět