Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Rover
tel.: 736173373

Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#1 Příspěvek od Rover » 28 dub 2022 09:08

Kluci není tady někdo kdo se zabývá fotovoltaikou? Sháním někoho kdo by navrhl a zrealizoval... Vím, že je blbá doba, přesněji velká poptávka po tom... firmy co jsme s nima komunikovali se chovají tak nějak zvláštně, tak to zkusím ještě tady... díky...
Country boy...

erik
tel.: +421905448329
auto: D90 td5,/D2-3/D4,D5
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#2 Příspěvek od erik » 28 dub 2022 10:38

A solar Vocilka? Znojmo...
..,. jsi zadal široké téma podobné "kupuju auto- nezabývá se tím?...
bo to má hodně souvislostí
FV na TUV? https://www.logitex.sk/?gclid=CjwKCAjw9 ... N0QAvD_BwE

https://www.solar-kerberos.cz/cz/kontakty

FV AC-DC? / Fenix/
FV s "bateriemi a bez"
FV ostrov? /Vocilka/
FV v s vazbou na dúm s potřebou víc jak 100 kwh/m2/rok nebo do 15 kwh/m2/rok... /architekt resp PH designer a FV spec/
Defender 90 Td5 171k Old Man Emu,Warn 8274, M 6000 ,ARB nárazník, Safari Snorkel,2xWebasto,Garmin nuvi 660, CB.MATADOR WISENTTA M/T 235/85 R 16 MP-75., Roll cage,retezy PEWAG,2xARB uzaverky,
Discovery 3 ,bez skrabancu

Rover

#3 Příspěvek od Rover » 28 dub 2022 12:07

Aha, ona je to trochu španělská vesnice pro mně. Já si umím udělat dřevo a topit s ním. Rozumím tepelnému čerpadlu. Fv rozumím fyzikálně, ale prakticky mně to není jasné vůbec.

Bude tepelné čerpadlo a chtěl jsem to připojit s fv aby bylo co nejvíc proudu vlastního a když budou přebytky tak ho ukládat do baterii. Co největší nezávislost. Nechci ani proud pouštět do sítě.
Na kontakty co jsi dával se podívám.
Country boy...

MadTom
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130

#4 Příspěvek od MadTom » 28 dub 2022 13:31

A zamyslel jsi se, kdy ti ty soláry pro napájení tepelného čerpadla dají nejvíc elektřiny - v létě, možná ještě za jasných dnů na jaře a na podzim. Co jsem koukal do reálných statistik na několika FV elektrárnách, tak pokud beru léto jako maximum dodávky, tak zhruba 4 měsíce v zimě to dodávalo okolo 10% toho maxima, navíc ještě s výpadky, když několik dnů vůbec nic. Takže honit tím tepelné čerpadlo proč ne, ale bez akumulace to budeš mít na topení v lépě, což není moc praktické. Nevím jaké tepelné čerpadlo budeš mít, resp. z čeho (voda, vzduch, země, ...) do čeho budeš čerpat, ale akumulace není úplně nejjednodušší, pokud má mít to tepelné čerpadlo pořádnou účinnost toho čerpání (topný faktor).
Na léto zvaž i ohřev vody přímo elektrikou, bez toho tepelného čerpadla, může to instalačně vyjít jednodušší a vzhledem k ceně a omezené životnosti toho čerpadla i levnější.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

habakuk
auto: Discovery II

#5 Příspěvek od habakuk » 28 dub 2022 13:40

Švagr to má od loňského srpna prosinec až únor to nevyrobí v podstatě nic. Zbytek roku tím pokryje dvougenerační barák. Jen by příště dal víc baterek aby nic nedával do sítě, ale baterky teď nejsou.
Návratnost při dnešní konstelaci a dotaci je kolem 15 let.
Kolega poptával základ bez licence 10kw 440t kč.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Rover

#6 Příspěvek od Rover » 28 dub 2022 13:50

Tepelné čerpadlo vzduch voda, k tomu dvě 500l akumulační nádrže, ohřev vody buď přes tepelko nebo el. bojlerem (kombinovaný). K tomu si nechávám dva roky starý kotel Rojek 25, abych si mohl topit když by třeba nebyl proud nebo kdyby byl velký mráz abych pomohl tepelnému čerpadlu. Dřevo mám vlastní, takže vlastně zadarmo, "jen" práce, benzín do pily a proud do štiípačky.
Country boy...

MadTom
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130

#7 Příspěvek od MadTom » 28 dub 2022 14:27

Pokud už to čerpadlo nemáš hotové, tak si hlavně pojisti (smluvně), aby to splňovalo deklarovaný topný faktor. Ono jak bude teplota klesat (tj. v zimě), tak jde topný faktor celkem dost dolů. Dva kamarádi, co měli domy na kopci v nadmořské výšce okolo 600m z tohoto důvodu tepelné čerpadlo předělávali a instalovali půdní kolektor, protože v zimě, a to ještě nemuselo nějak extra mrznout, se dostávali do stavu, že při započtení nákladů na elektřinu a pořízení toho čerpadla, by pro ně bylo levnější topit jenom elektrikou, brala se životnost čerpadla 20 let. Prostě to nesplňovalo deklarovaný topný faktor. Když bylo venku okolo 5°C nebo víc, tak to fungovalo dobře, až na hluk od ventilátoru.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Kyanid Sodný

#8 Příspěvek od Kyanid Sodný » 17 kvě 2022 21:14

Tepelný čerpadlo je vhodný spíše na přitápění nebo temperování prostoru. Solární články taky problém , v zimě když málo světla tak zákonitě málo proudu, a v létě naopak když je hodně světla a hodně tepla tak to zase kupodivu ztrácí na učinnosti. Větrníky, no tam je to jasný :-)
Tak že kamna jsou jistota za všech okolností :-)

palo-x
tel.: 421905475191
auto: P38 4,6

#9 Příspěvek od palo-x » 18 kvě 2022 15:48

Mám tepelné čerpadlo vzduch - voda už druhú zimu, 14 kW na dvojpodlažný nezateplený rodinný dom v Piešťanoch (kde mrzne silnejšie tak tri týždne do roka). V pohode zatiaľ stíha aj kúriť,aj zohrievať úžitkovú vodu. Nové tepelné čerpadlá myslím fungujú aj pri -20 stupňov, len COP - násobok účinnosti je slabší. Tepelné čerpadla sa montujú aj so zásobníkom, kde sú aj elektrické špirály, keby čerpadlo nestíhalo, tak to bude kúriť ako elektrokotol. Najlepšie si zavolať na projekt a montáž tepelného čerpadla firmu a podľa výpočtu tepelných strát domu navrhnú optimálne čerpadlo. Tepelné čerpadlá vzduch - voda sú finančne najprijateľnejšie. Pracovník firmy, ktorý mi ho montoval tvrdil, že to bežne montujú na strednom slovensku a aj v Žiline, kde je podstatne ročne chladnejšie. Podľa mňa fotovoltaikou je najlepšie si znižovať jarnú,letnú a jesenné priemernú spotrebu, pripadne mať dohodu s predajcom elektriny a dodávaní elektriky do ich siete a neskôr si to odoberať späť.

Odpovědět