čištění Laserem

Zde může každý napsat nabídku služeb a zároveň se k této nabídce může někdo jiný vyjádřit.

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
ladapes
Příspěvky: 396
Registrován: 10 led 2008 23:21
tel.: 725*708*083
auto: D4 5.0 V8
Bydliště: Prachatice

čištění Laserem

#1 Příspěvek od ladapes » 01 lis 2023 14:09

Ahoj, uvažuji o koupi čistícího laseru,

Zde je ukázkové video:
https://www.youtube.com/watch?v=JRzg3i7o-IA

tak mne napadlo, jestli by tu na fóru nebyl zájem o čištění?
Napadlo mne převodovky, diferáky, nápravy, brzdiče atp. nejspíš ty menší věci co by se daly běžné odvézt/přivézt, menší prostor na to mám, po domluvě by se dal i třeba rám atp.
D2, D1 Camel, D2 a teď D3

MadTom
Příspěvky: 14952
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: čištění Laserem

#2 Příspěvek od MadTom » 01 lis 2023 14:34

Jenom poznámka, nevím co a od koho chceš kupovat, ale měl jsem v rukou jeden z Číny, než ho dotyčný vrátil výrobci. Deklarovaný výkon zdaleka neodpovídal skutečnosti, dodavatel se sice šprajcoval, ale když jsme ukázali měření z wattmetru, který ukazoval na účinnost podstatně větší, než je na trhu reálné, tak vyměkl a vrátil peníze. Ne že by to nefungovalo, ale výkon tomu prostě chyběl a když jsme odhadli reálný výkon podle příkonu, tak to bylo drahé. Druhá věc je životnost, vzhledem k provedení jsem si nedělal moc iluze. A to poslední - toho smradu z pálící se barvy .... Jinak se mi to moc líbilo.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
ladapes
Příspěvky: 396
Registrován: 10 led 2008 23:21
tel.: 725*708*083
auto: D4 5.0 V8
Bydliště: Prachatice

Re: čištění Laserem

#3 Příspěvek od ladapes » 01 lis 2023 15:00

MadTom píše: 01 lis 2023 14:34 Jenom poznámka, nevím co a od koho chceš kupovat, ale měl jsem v rukou jeden z Číny, než ho dotyčný vrátil výrobci. Deklarovaný výkon zdaleka neodpovídal skutečnosti, dodavatel se sice šprajcoval, ale když jsme ukázali měření z wattmetru, který ukazoval na účinnost podstatně větší, než je na trhu reálné, tak vyměkl a vrátil peníze. Ne že by to nefungovalo, ale výkon tomu prostě chyběl a když jsme odhadli reálný výkon podle příkonu, tak to bylo drahé. Druhá věc je životnost, vzhledem k provedení jsem si nedělal moc iluze. A to poslední - toho smradu z pálící se barvy .... Jinak se mi to moc líbilo.
Aha, zajímavý poznatek. Já mám zkušenost taky od Číňana, zatím to co jsme zkoušeli tak funguje, musím říct že funguje i jejich helpdesk, když jsme něco nevěděli. Byli ochotní i potom co jsme koupili :) A byl jsem zase naopak překvapený zpracováním. Jinak smrad z toho je to ano, rozhodně to chce odsávání a funguje to tedy jak říkáš luxusně. Ono bude záležet asi na tom konkrétním dodavateli, tady mám zajištěny i ND.
D2, D1 Camel, D2 a teď D3

MadTom
Příspěvky: 14952
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: čištění Laserem

#4 Příspěvek od MadTom » 01 lis 2023 18:26

Tak pokud to máš otestované, tak jenom dobře. Akorát bacha, nevím jak u jednoho kusu, ale pokud se objednávalo po paletách, tak oblíbená finta u nich byla, že vzorky super a v následné větší objednávce už to moc super nebylo, resp. bylo to tak trošku odrbané, trošku dost. Kamarád na to měl člověka přímo v Číně, nechal si namátkou něco vyndat z kontejneru před odesláním a zkontroloval. Stávalo se, že obsah kontejneru se vracel zpět výrobci. :hmm:
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Tazik1992
Příspěvky: 1393
Registrován: 10 čer 2014 22:59
tel.: 602875958
auto: Defík
Bydliště: Holýšov,Kaznějov

Re: čištění Laserem

#5 Příspěvek od Tazik1992 » 01 lis 2023 18:39

ladapes píše: 01 lis 2023 14:09 Ahoj, uvažuji o koupi čistícího laseru,

Zde je ukázkové video:
https://www.youtube.com/watch?v=JRzg3i7o-IA

tak mne napadlo, jestli by tu na fóru nebyl zájem o čištění?
Napadlo mne převodovky, diferáky, nápravy, brzdiče atp. nejspíš ty menší věci co by se daly běžné odvézt/přivézt, menší prostor na to mám, po domluvě by se dal i třeba rám atp.
To vypadá taky zajímavě, i s tím smradem okolo. Ty testuješ přímo ten laser z videa ?

Tady sem koukal, že čistí laserem přímo rám Range Classica. Používají ten samý laser o jakém tady referoval svoje zkušenosti Tonny - https://nove.landroverforum.cz/forum/vi ... 4&start=20

To video je hrozně zdlouhavý, zásadní je až ke konci. I když na začátku je zajímavá pasáž o záludnosti snímání napětí na RR L322 tuším ....
Sloužim lidu! :-)
Land Rover Defender 110SW 300Tdi 1998
ex-služební Land Rover Defender 2,4TDCi Puma 2008

kovář
Příspěvky: 346
Registrován: 16 čer 2013 19:21
tel.: 720355414
auto: Discovery Td5
Bydliště: Polabí

Re: čištění Laserem

#6 Příspěvek od kovář » 01 lis 2023 19:19

Sleduji to už nějakou dobu a jeden čas jsem po tom dost toužil. Zatím ale co jsem viděl, je to velmi pracné a zdlouhavé s tím něco dělat. To aby člověk zaměstnával někoho jenom na obsluhu.
Opískování je mnohem rychlejší a tím pádem i levnější. Nevím jak kde, ale za jeden rám na offa dávám za poctivé opískování cca 4000. Když budu s tímhle celý den blbnout a bůh ví, jestli ten rám za den stihnu, tak se to nevyplatí a to nepočítám pořizovací cenu. Přes to všechno se mi to ale děsně líbí.

Kyanid Sodný
Příspěvky: 311
Registrován: 09 kvě 2016 16:35

Re: čištění Laserem

#7 Příspěvek od Kyanid Sodný » 01 lis 2023 19:28

Číštění lejzrem používají vesměs restaurátoři na sochy apod. a je to hrozná nimračka, takže na "auta" to opravdu nedává velkej smysl. , ale klidě si to kup, třeba najdeš způsob jak to efektivně použít i na ty auta.

MadTom
Příspěvky: 14952
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: čištění Laserem

#8 Příspěvek od MadTom » 01 lis 2023 19:46

Rám a jiné věci ze silného železa asi lépe pískovat. S plechama, nedej bože hliníkovýma, to už je jiná. Tam ten laser vůbec nemusí být špatně, protože pískováním toho jde hodně pokazit a pokud se to dělá opatrně, tak to jde prostě pomalu.
Když už to pořídíš - kde to bude "k dispozici"?
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
ladapes
Příspěvky: 396
Registrován: 10 led 2008 23:21
tel.: 725*708*083
auto: D4 5.0 V8
Bydliště: Prachatice

Re: čištění Laserem

#9 Příspěvek od ladapes » 01 lis 2023 21:38

Netestuji přímo ten typ na videu, testujeme jiný model z chiny, ale zatím se zdá být vše ok. Je s tím ještě dost laborace, to je pravda, ale zatím se mi to dost líbí. Chce to vyzkoušet jak to bude rychlé, pracné a na různé povrchy s různým výkonem.
Dostupné by to bylo v Jižních Čechách, Prachaticko. :)
D2, D1 Camel, D2 a teď D3

Uživatelský avatar
eliott
Příspěvky: 11492
Registrován: 06 led 2007 20:40
tel.: +420608021838
auto: několik
Bydliště: České Budweisrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: čištění Laserem

#10 Příspěvek od eliott » 02 lis 2023 07:16

Tu technologii využíváme při práci už několik let. Kdysi jsme měli i laser půjčený a pracovali s ním sami. Paradoxně velký výkon nefunguje. Na železe , kde je koroze silnější než jen liška, při použití paprsků o velkém výkonu dochází v podstatě ke slinování oxidů železa a jejich připékání k povrchu materiálu. Navíc se nespeče celá vrstva oxidů, jen povrch, takže pod zdánlivě očištěným povrchem (slinuté oxidy změní barvu z hnědé na šedou) zůstává vrstva klasické koroze. S hliníkem je to ještě horší, výkonné paprsky materiál hodně ohřívají, takže hliníkové plechy, hlavně velké plochy, se kroutí a bílou hloubkovou korozi laser nedokáže odstranit . V případě obou zmíněných kovů je tedy nutné neustále kombinovat laser a mechanické čištění a celý proces několikrát opakovat, navíc je velká alchymie nastavení parametrů paprsku a zvolení výkonu. Laser, se kterým jsme před 3 roky začínali, měl výkon 80W a dosahovali jsme s ním stejných, možná lepších výsledků než dnes, kdy čištění "nakupujeme" jako subdodávku strojem s výkonem 1000W. Zatím se ukázalo, že pro práci na železe je potřeba výkon omezit pod 300W, nicméně tvar paprsku je hodně odlišný než ten, který generovat zmíněný 80W laser a nevím, jestli je to dáno hlavicí, která jiné nastavení, nebo jestli je to nedostatečnými zkušenostmi obsluhy. To je další faktor práce s laserem, najít nejvhodnější nastavení pro každou situaci vyžaduje určitě hodně praxe, aby výsledek odpovídal ceně technologie.
Zastoupení ALLMAKES 4x4, TERRAFIRMA 4x4, prodejce BRITPART, specializovaný servis, renovace a přestavby na přání.
konzultace +420608021838 --- E-SHOP s náhradními díly http://www.eliott.in --- email : landrover.eliott@gmail.com

Uživatelský avatar
ladapes
Příspěvky: 396
Registrován: 10 led 2008 23:21
tel.: 725*708*083
auto: D4 5.0 V8
Bydliště: Prachatice

Re: čištění Laserem

#11 Příspěvek od ladapes » 02 lis 2023 08:44

eliott píše: 02 lis 2023 07:16 Tu technologii využíváme při práci už několik let. Kdysi jsme měli i laser půjčený a pracovali s ním sami. Paradoxně velký výkon nefunguje. Na železe , kde je koroze silnější než jen liška, při použití paprsků o velkém výkonu dochází v podstatě ke slinování oxidů železa a jejich připékání k povrchu materiálu. Navíc se nespeče celá vrstva oxidů, jen povrch, takže pod zdánlivě očištěným povrchem (slinuté oxidy změní barvu z hnědé na šedou) zůstává vrstva klasické koroze. S hliníkem je to ještě horší, výkonné paprsky materiál hodně ohřívají, takže hliníkové plechy, hlavně velké plochy, se kroutí a bílou hloubkovou korozi laser nedokáže odstranit . V případě obou zmíněných kovů je tedy nutné neustále kombinovat laser a mechanické čištění a celý proces několikrát opakovat, navíc je velká alchymie nastavení parametrů paprsku a zvolení výkonu. Laser, se kterým jsme před 3 roky začínali, měl výkon 80W a dosahovali jsme s ním stejných, možná lepších výsledků než dnes, kdy čištění "nakupujeme" jako subdodávku strojem s výkonem 1000W. Zatím se ukázalo, že pro práci na železe je potřeba výkon omezit pod 300W, nicméně tvar paprsku je hodně odlišný než ten, který generovat zmíněný 80W laser a nevím, jestli je to dáno hlavicí, která jiné nastavení, nebo jestli je to nedostatečnými zkušenostmi obsluhy. To je další faktor práce s laserem, najít nejvhodnější nastavení pro každou situaci vyžaduje určitě hodně praxe, aby výsledek odpovídal ceně technologie.
Díky za info Patriku, to je zajímavé.
D2, D1 Camel, D2 a teď D3

MadTom
Příspěvky: 14952
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: čištění Laserem

#12 Příspěvek od MadTom » 02 lis 2023 10:02

Větší výkon umožňoval širší paprsek při zachování intenzity. Spíš jde o to, jestli se takovýto širší paprsek využije.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
eliott
Příspěvky: 11492
Registrován: 06 led 2007 20:40
tel.: +420608021838
auto: několik
Bydliště: České Budweisrovice
Kontaktovat uživatele:

Re: čištění Laserem

#13 Příspěvek od eliott » 02 lis 2023 10:37

MadTom píše: 02 lis 2023 10:02 Větší výkon umožňoval širší paprsek při zachování intenzity. Spíš jde o to, jestli se takovýto širší paprsek využije.
Problém je, když ten paprsek nejde zúžit. nevím, jestli je to konstrukcí hlavice, nebo neznalostí obsluhy.
Zastoupení ALLMAKES 4x4, TERRAFIRMA 4x4, prodejce BRITPART, specializovaný servis, renovace a přestavby na přání.
konzultace +420608021838 --- E-SHOP s náhradními díly http://www.eliott.in --- email : landrover.eliott@gmail.com

MadTom
Příspěvky: 14952
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: čištění Laserem

#14 Příspěvek od MadTom » 02 lis 2023 10:45

Nebo obojím. Ještě k tomu přehřívání na hliníku - už jsem viděl i chlazení ostřikem z druhé strany čištěného plechu. Ale byla to o to větší drbačka.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
vizos
Příspěvky: 569
Registrován: 18 led 2007 09:13
tel.: 739266781
auto: D3 ala G4 a S1
Bydliště: Předmostí

Re: čištění Laserem

#15 Příspěvek od vizos » 03 lis 2023 06:21

Mám 1000w od začátku roku a po lehkém vystřízlivění. Tak jak se vším co člověk nakouká na YouTube je to dobrá mašinka.
Více-mě to máme jako doplněk k ostatním laserovým technologiím co máme.

- hrubá koroze chce čistit i mechanicky
- mastnota jde jak nic, zkoušel sem to na 100let starém stroji kde sem vrstvu mastnoty nebyl schopný rozumně ničím sundat a jediný laser to dal i ve slušném čase, prostě to shořelo
- kamarád to ukazoval v lakovně, tam si to též chválili že jim to krásně sundá lišku
- povrchová liška ta je 100%
- ještě jsme tím jednotili nerez po svařování (ne pohledovou)

Řešil jsem to i ve firmě co laserové technologie kompletuje a tam mi říkal že to není špatná hračka. Ale pro nejlepší výsledek potřebujeme mít paprsek pevnou vzdálenost od povrch a to v ruce člověk nedá tak se tím moc nezabývají (mají rači roboty). Taky dělali od-trhové zkoušky na barvu laser / písek a to snad vyšlo lépe pro laser.
Jedna Series one 1950 nápravy na špalkách a rám na dvoře ale nic nebliká ani nemlátí.

Kyanid Sodný
Příspěvky: 311
Registrován: 09 kvě 2016 16:35

Re: čištění Laserem

#16 Příspěvek od Kyanid Sodný » 03 lis 2023 10:51

Jo je efektní s tím pracovat , na zákazníka to udělá určitě silný dojem, že prachy za vočištění svého předmětu investoval dobře. :grin:

Pískovačka vs, laser ?
u pískování se práší ---- u lejzru zase z toho lezou jedovatý splodiny,
pískovačka zdrsní povrch ,což je pro lakování dobrý -- lejzr naopak povrch jakoby vyhladí což by bylo možná lepší pro následný leštění nebo galvan. úpravu
pískovačka zárodky koroze z povrchu doslova vymlátí----, lejzr je tam jakoby zapeče
pískovačka bez problému odstraní mastnotu i silnou vrstvu ---lejzr to dokáže taky, ale to dokáže i stará dobrá letlampa na benzín nebo plyn , ev. horkovzdušná pistole,
Takže ted je potřeba porovnat pořizovací cenu vs. intenzitu využití -počet zakázek (a mít zaškolenou obsluhu), proto jestli se vyplatí si tohle zařízení vůbec pořizovat
To je takový moje shrnutí jestli to bude rentabilní investice. a nebo "další krám do baráku". :mrgreen:

Odpovědět