Stránka 1 z 3
EGR všeobecne
Napsal: 24 říj 2012 21:12
od petriiik
Je nadhernej večer tak začínam psát a víno...
napadla ma jedna vec ohladom EGR a myslim ze to tu este neni rozpisane, vsetci zaslepuju EGR... vyhody su tu dost casto popisovane, ale nema to zaslepenie aj nejaku nevyhodu? ide oto ze podla mna to turbo musi nejako dostat pretlak prec, nemoze sa tym zaslepenim dodrbat turbo? motor? auto? bavil som sa s jednym Panom opravarom co nieco vyvijal a povedal mi otom svoje tak chcem pocut aj nazor vas ostatnych dakujem
Re: EGR všeobecne
Napsal: 24 říj 2012 21:19
od Miky_CZ
petriiik píše:Je nadhernej večer tak začínam psát a víno...
napadla ma jedna vec ohladom EGR a myslim ze to tu este neni rozpisane, vsetci zaslepuju EGR... vyhody su tu dost casto popisovane, ale nema to zaslepenie aj nejaku nevyhodu? ide oto ze podla mna to turbo musi nejako dostat pretlak prec, nemoze sa tym zaslepenim dodrbat turbo? motor? auto? bavil som sa s jednym Panom opravarom co nieco vyvijal a povedal mi otom svoje tak chcem pocut aj nazor vas ostatnych dakujem
ja teda nevim uplne presne ale ten pretlak o kterem mluvis i s egr ventilem nejde buh vi kam ale zpatky do sani a turbu je v podstate jedno, jestli to jde do vyfuku nebo do hadicky
Re: EGR všeobecne
Napsal: 24 říj 2012 21:58
od MadTom
EGR ventil je otevřenej při částečném zatížení motoru. Hlavní efekt propojování výfuku do sání je snížení emisí NOx (oxidy dusíku). Hlavní negativum je zvýšení kouřivosti a zasírání celého sání motoru a tím i snižování průřezu sání. O víkendu jsem měl rozdělané sání na Mondeu 2,2TDCi a od EGR ventilu dál tam byl nános mastných sazí o tloušťce 2-5mm, před EGR ventilem to bylo jenom lehce mastné - únik oleje z turba a odvětrání klikové skříně. A dopravdy to nešlo dolů jinak než oškrábat.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 24 říj 2012 22:03
od Acon
odstránením EGR dostáva na prdel ekológia. Motoru sa naopak dýcha lepšie.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 25 říj 2012 08:20
od Hubert
Tady jsou popsány pro i proti:
http://cs.wikipedia.org/wiki/EGR" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: EGR všeobecne
Napsal: 30 říj 2012 07:32
od Kokesek
Egr je slepe strevo auta...
http://landroverforum.klape.cz/forum/vi ... 8&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;
Re: EGR všeobecne
Napsal: 30 říj 2012 12:05
od cvirik_ke
Mne sa velmi pacila poznamka Ivana, od ktoreho som D3-ku kupoval /tiez ich mal uz zaslepene/. Vtedy povedal, ze mozno samotna vyroba EGR ventilov zatazi ekologiu omnoho viac ako tie emisie, ktore pri prevadzke motora "usetria" /obzvlast ked ich pocas zivotnosti motora vymenime niekolko parov/.. Stoji za zamyslenie, nie? Ci je to "az taky prinos" alebo len biznis pre niekoho, kto za ich pouzivanie lobuje, aby ich mohol automobilkam veselo predavat... A potom, ze ekologia... hmm. Dnes je vsetko o prachoch a cine...

Re: EGR všeobecne
Napsal: 30 říj 2012 12:32
od MadTom
Skoro jsi to trefil - jenom to rozvedu - auta se dnes hodnotí podle emisí CO2, ty samozřejmě souvisí se spotřebou, takže snížení spotřeby je OK. Akorát by spotřeba co máš v techničáku musela aspoň přibližně sedět s tou, s jakou se dá reálně jezdit. A to nesedí, takže nesedí ani produkce CO2, ... . Celé je to ptákovina vyvolaná blbě postavenýma normama. No a normy stejně jako zákony někdo stvořil a někdo proloboval. Prostě to není pokrok danej vývojem technologie, ale úplně jiným vývojem. Výrobci nemají zájem zvyšovat trvanlivost, chtějí aby jsi si každech několik let koupil nové auto. A to není jenom EGR ventil, to je trošku víc. A tady padá celá ekologie na hubu.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 01 lis 2012 20:11
od masar
Nejsem žádný ekolog, ikdyž přírodu mám rád, ale nedávno jsem se dočetl, že modernější naftový motory (Euro 4,5,...) jsou pro člověka, co se zdraví týče, škodlivější než ty starý. Souviselo to hlavně s velikostí škodlivých částic (čím dál menší) z výfuku a hloubkou jejich pronikání do těla. Zajímalo by mě jaký vliv má odstranění EGR ventilu na tohle?
Re: EGR všeobecne
Napsal: 01 lis 2012 20:18
od Hubert
masar píše:Nejsem žádný ekolog, ikdyž přírodu mám rád, ale nedávno jsem se dočetl, že modernější naftový motory (Euro 4,5,...) jsou pro člověka, co se zdraví týče, škodlivější než ty starý. Souviselo to hlavně s velikostí škodlivých částic (čím dál menší) z výfuku a hloubkou jejich pronikání do těla. Zajímalo by mě jaký vliv má odstranění EGR ventilu na tohle?
Právě přítomnost funkčního EGRu zvětšuje částice.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 01 lis 2012 20:29
od lumberjack
Já teda nejsem odborník :-D, ale podle toho, co se tu píše, nejni právě to, že máš ten ventil, příčinou toho, že ty částice jsou menší, tudíž škodlivější člověku?

Pokud egr ventil prožene plyny ještě jednou a zvětší částice, který škoději člověku a ještě jeho výroba zatěžuje ekosystém víc než se jeho učinnost splatí přírodě, pak nekompromisně pryč s nim... Nevim, jsem jen potah-primitiv

Re: EGR všeobecne
Napsal: 01 lis 2012 21:19
od Hubert
Musím to sem dát. Taky nerad čtu dlouhý příspěvky. Ale aby to bylo jasné:
Technologie EGR (anglicky: Exhaust Gas Recirculation, česky: recirkulace spalin) je jedna ze dvou technologií, které umožňují snížit emise výfukových plynů vznětových motorů na úroveň norem Euro 4 a vyšších. Principem je, že část výfukových plynů prochází výměníkem tepla (chladičem, tzv. vnější recirkulace) a je nasávána zpět do motoru, kde se účastní procesu spalování. Tímto se omezuje vznik dalšího NOX - v nasávaném vzduchu je menší podíl kyslíku, výsledkem jsou nižší teploty v průběhu spalování a tím i nižší produkce oxidů dusíku, vznikajících především za vysokých teplot. Zpětného nasátí spalin do válce lze dosáhnout i vhodným časováním rozvodu - tento proces je nazýván vnitřní recirkulací, vlivem absence schlazení spalin je ale účinek nižší.
Tento postup vede sice k redukci obsahu NOX, ale jde o proces protichůdný pro další legislativou omezovanou škodlivinu - pevné částice, jejichž množství tímto naopak vzrůstá.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 01 lis 2012 21:28
od lumberjack
Hubert: Já to bral s nadhledem, podle selskýho rozumu, kterej podle mě funguje líp než dnešní analýzy a jinačí blbosti... Egr je prostě oxymoron jak hovado

Jako když pani, co bydlí v ekologické dřevostavbě, na střeše má dva solární panely, co ekologii víc zatíží nežli pomůžou, na mě zavolá policajty, že kácím stromy v lese, hned u hranice jejího pozemku a devastuju přírodu...

Re: EGR všeobecne
Napsal: 02 lis 2012 11:02
od masar
Jestli tomu dobře rozumím, tak EGR uděla z "malého" množství velkých částic, naopak hodně malých částic, které projdou snáz lidským tělem.
"v nasávaném vzduchu je menší podíl kyslíku, výsledkem jsou nižší teploty v průběhu spalování"
Co je ale ve výsledku účinější - spalování méně kyslíku při nižší teplotě s EGR nebo více kyslíku při vyšší teplotě bez EGR?
Re: EGR všeobecne
Napsal: 02 lis 2012 13:51
od Navi
Vždy spalování probíhá lépe při větším množství kyslíku.
Takže druhá možnost je správně.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 02 lis 2012 22:05
od MadTom
EGR - zhoršuje kouřivost - bohužel.
Co se týče velikosti sazí, tak ty souvisí se vstřikovacíma tlakama - novej common rail ho má si 10krát větší, než klasický mechanický čerpadlo. A proto to podstatně lépe rozpráší naftu = udělá menší kapky. A menší kapky znamenají sice lepší hoření, ale taky menší kousky sazí.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 02 lis 2012 22:13
od Hubert
Konečně někdo

Re: EGR všeobecne
Napsal: 07 lis 2012 08:44
od Robo H
Hubert píše: Principem je, že část výfukových plynů prochází výměníkem tepla (chladičem, tzv. vnější recirkulace) a je nasávána zpět do motoru, kde se účastní procesu spalování. [/b].[/i]
No ja neviem ale tato veta mi pri EGR na disco pride ako nezmysel nakolko EGR vpúšťa vyfukove plyny za Intercooler rovno do vetvy sania. Alebo nie?
Re: EGR všeobecne
Napsal: 07 lis 2012 08:59
od MadTom
U TD5 Euro3 má EGR samostatný výměník výfukové plyny - voda. Takže chlazené to je. U Euro2 to jde přímo.
Re: EGR všeobecne
Napsal: 07 lis 2012 09:07
od Acon
Moderné motory a ich negatívny dopad na zdravie tkvie vo filtroch pevných častíc (FAP a pod). Ponúk na ich odstránenie je plný internet, pretože s tým majú ľudia problémy a výmena stojí majetok. A tak sa pevné častice dostávajú do ovzdušia. Ich rozmer je tak malý, že ich nedokážu odfiltrovať ani plúca a tak sa dostávajú do krvného obehu a správajú sa ako časovaná bomba.