Stránka 1 z 2
Zinkovat pružiny?
Napsal: 14 pro 2012 16:57
od Kangaroo
Má někdo zkušenosti se žárovým zinkováním pružin? Dělám takovou malou generálku a nevím zda ta teplota při zinkování, nemůže změnit vlastnosti pružin. Dík
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 14 pro 2012 17:32
od MadTom
Já bych to nedělal. Odstranit barvu - asi nejradši chemicky, pružiny se potom dají dobře umýt a nehrozí jejich požkozený škrábancema a potom klasický barvy. Komaxit ne. Barvy takový, co zůstanou pružný. A odstín dle libosti, taková svítivě oranžová musí funkci pružin zlepšit o 100%.

Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 14 pro 2012 17:52
od omar
MadTom píše:Já bych to nedělal. Odstranit barvu - asi nejradši chemicky, pružiny se potom dají dobře umýt a nehrozí jejich požkozený škrábancema a potom klasický barvy. Komaxit ne. Barvy takový, co zůstanou pružný. A odstín dle libosti, taková svítivě oranžová musí funkci pružin zlepšit o 100%.

S oranžovejma pruzinama to bude fakt luxus

jako maskota vozu doporucuji
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 15 pro 2012 19:03
od macejky1
Pružiny rozhodně nezinkovat žárově. To samý platí i pro stabilizační tyče a vůbec všechno co je vyrobený z pružinový oceli. V každé zinkově kde na to úplně nekašlou ti to řeknou. Při žárovým zinkování se teploty pohybují okolo 600 - 650 °C což je už v podstatě žíhací teplota. Vlastnosti pružinových ocelí se tím nenávratně změní "zničí".
Komaxitu bych se tolik nebál. I přímo v INVELU některé pružiny komaxitují když to zákazník chce kupodivu jim to drží.
Jinak bych doporučil našopovat / metalizovat každý tomu říká jinak nebo polyuretovou barvu.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 15 pro 2012 19:50
od fugín
Pravda pravda,ještě bych to malinko rozšířil. Žárově zinkovat není dobré konstrukční oceli třídy 12 až 16 určené pro namáhané strojní součásti (pevnostní šrouby,výztuhy,některé hřídele apod.) Jsou tepelně zušlechtěné a ohřevem ztrácí danou pevnost. Lépe je nechat pokovit galvanicky,nebo ošetřit nátěrem. Zinková barva se dá koupit i ve spreji a nějaký čas dokonce i vydrží.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 15 pro 2012 19:59
od forester
No ak by to musel byť zinok,tak potom nanesený elektrochemicky,tým sa nemenia mechanické vlastnosti materiálu.Ovšem životnosť tejto povrchovej úpravy je vo vlhkosti a soli z ciest mizerná.Toto zinkovanie je vhodné ako podklad pod polyuretánové farby.Ten komaxit je sviňa,ak sa oddelí od podkladu,začne sa pod ním držať vlhkosť a extremne to koroduje,dokonca aj rezaví!!!

Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 15 pro 2012 20:11
od Kangaroo
macejky1 píše:Pružiny rozhodně nezinkovat žárově. To samý platí i pro stabilizační tyče a vůbec všechno co je vyrobený z pružinový oceli. V každé zinkově kde na to úplně nekašlou ti to řeknou. Při žárovým zinkování se teploty pohybují okolo 600 - 650 °C což je už v podstatě žíhací teplota. Vlastnosti pružinových ocelí se tím nenávratně změní "zničí".
Dík, za info, myslel jsem si to, jen jsem nebyl jistej těma teplotama zinkování a v jakých teplotách se mění vlastnost oceli.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 23 pro 2012 15:29
od Hanys_a_Kaca
Ahoj, podle toho co ja si pamatuju, je zarove zinkovani v podstate uprava "za tepla" tedy na rekristalizacni teplotou oceli - ta sice zavisi na druzich oceli, ale v tomto pripade je to nad skoro vzdycky, takze ano, vlastnosti oceli to nejspise zmeni - myslim, ze se tomu rikalo zihani na odstraneni vnitrniho pnuti - ale tam zavisi na zpusobu ohrevu i chladnuti - v pripade hotovych pruzin nezadouci.
Ja dostal pruziny od Milana C. , coz byl velmi mily darek, pak jsem je odrbal ocelovym kartacem a asi na trikrat (maloco se natira stetcem tak blbe jak pruzina) natrel cernym industrolem, coz je hezky plasticka barva, ted jsou predni perka nejkrasnejsi soucast naseho vozu:-)
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 19:43
od kupec18
Má někdo za ty 3 roky nové zkušenosti, v garáži mi přistály 4 pera a do do barvy se mi moc nechce.
Termodifuzní zinkování
Proces termodifuzního zinkování (nebo také jinak nazývaný scherardování) spočívá v napouštění ocelových výrobků zinkem v rotující elektrické peci, ve které se nachází zinkovací prášek a křemičitý písek při teplotách od 360° do 430 °. Ve výsledku vznikne vnější vrstva ocele (30 -80 μm) napuštěná zinkem na povrchu výrobku. Tato vrstva je výhodná svou antikorozní ochranou. Další výhodou termodifuzní metody je odolnost na otěr a díky tomu tuto vrstvu nelze sloupnout. Díky nízké teplotě nedochází ke změně vnitřních vlastností oceli a proto lze tuto metodu použít např. na pružiny. Jednou z dalších výhod je také, že celá vrstva je rovnoměrná a má hladký povrch, proto ji lze použít také např. na šrouby nebo matice.
škoda že to je ta Zinkovna kde mi zkurvili zahrádku, tak teď nevím.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 20:09
od MadTom
Když se nepovede, budeš mít nové pružiny.

Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 20:14
od kupec18
MadTom píše:Když se nepovede, budeš mít nové pružiny.

Spíš se zase vratím k těm origo co mě zbydou.
Popravdě mám starší, pro větší zatíženi od IM, vím hovno jak se to bude chovat, takže asi poznám i hovno pokud to ten zinek ovlivní,, teda pokud nerupnou jak sklo.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 20:18
od MadTom
Než je zinkovat, tak je nejdřív zkus na autě. Aby to nebyla zbytečná námaha s tím zinkováním. A jinak by mě potom výsledek zajímal, na D2 mám také IM, spokojenej jsem, ale postupně si pěkně reznou.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 20:32
od Johny R
kupec18 píše:
Popravdě mám starší, pro větší zatíženi od IM, vím hovno jak se to bude chovat, takže asi poznám i hovno pokud to ten zinek ovlivní,, teda pokud nerupnou jak sklo.
Rozhodně nerupnou, právě že naopak změknou a z +2" liftu budeš časem mít -5"

Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 20:35
od kupec18
Zkušenost nebo předpokalad?
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 20:53
od habakuk
Na zinkování se vykašli pružiny jsou spotřebka a časem sednou a stejně je vyhodíš.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 21:07
od Johny R
Udávané teploty jsou popouštěcí a při nich dojde k změknutí. Nemusí to být žádná tragédie, záleží jak dlouho to bude ohřáté a na jak vysokou teplotu. Každopádně nedojde k zakalení = ztvrdnutí. Nejlepší bys měl kdybys to po zinkování poslal do kalírny, ale nevím co by se zinkem udělaly kalící teploty. Taky bys musel vědět jakou chceš výslednou tvrdost. Po kalení právě bude následovat popouštění, kterým pružina "vyměkne" jen tak aby získala na houževnatosti, ztratila na křehkosti. Tohle popouštění ale bude řízené v peci (doba na teplotě a rychlost zchlazení).
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 21:19
od Kusto
Jakožto kovář řeším kalení, popouštění, žíhání a lecos kolem a nic co je nad 200 stupnů nedoporučuju zdá se to srandovní teplota ale už to dělá divy. Popouštění po kalení kladiv dělám normálně v troubě místo pece a jak pěkně zmodraj

a to mám oskoušeno že jakmile opomenu pár hodin v troubě, stačí pár ran a kladiva praskaj.
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 27 čer 2016 21:21
od gibson
habakuk píše:Na zinkování se vykašli pružiny jsou spotřebka a časem sednou a stejně je vyhodíš.
velky suhlas

Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 28 čer 2016 06:29
od NOTIX
Ještě doplním že při galvanickém zinkování dochází ke tzv. vodíkovému zkřehnutí !! Zušlechtěný materiál potom co je namáhám rád praská !!! řešil jsem to ve výrobě a měli s tím hodně problémů když začnou praskat konstrukční prvky.
Jediné co se dá udělat je odvodíkování ( to se dělá po galvanizaci ) nebo použít jinou úpravu. My jsme přešli na geomet.
Určitě to znáte ze šroubů u aut, jsou to takové ty šedé, používá se se to u pevnostních šroubů aby nekorodovali a nejsou křehké.
Taky je to odolnější než zinek , hlavně vůči soli.
http://anocote.cz/
Re: Zinkovat pružiny?
Napsal: 28 čer 2016 11:19
od Adam P.
ty kráso, to jsou elaboráty a teorie a poznatky!

já jsem taky kúpil od jendy starší zátěžové pružiny a chystal jsem se je trochu "zušlechtit". ale zinkovat je, to mě teda vůbec nenapadlo. měl jsem v plánu úplně stejný postup jako hanys. s tou vyjímkou, že jsem to teda nechtěl natírat. proč, to hanys sám zjistil a nám tady předal – říkal jsem si, že natírat se to bude pěkně blbě, takže mám v plánu koupit radši o dvě plechovky barvy více a tu nalít do nějaké ploché misky (něco jako na vyvolávání fotek) a v tom tu pružinu postupným otáčením pěkně vymáchat
hanys, možu se zeptat cos přesně použil za barvu? obyčejný industrol, nebo nějakou verzi na rez? mám trochu obavu, že se mně to nepodaří úplně dokonale očistit od té rzi, co už tam je. díkec!