Stránka 1 z 1
Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 04 led 2014 13:25
od Josef-Z (Jugin)
Zdravím, chci se zeptat jestli někdo neví po kolika KM se kontroluje (jak se to dělá), nebo mění konvertor?
Nemyslím výměnu za větší. Něco už sem si o systému funkce ZF 4HP22 přečetl, ale na tohle sem nenarazil.
V manuálu k D1 je o zkoušení auto. převodovky něco psané, ale myslím že zkoušet to na jiném rozměru pneu a těžším vozidle by nějak nefungovalo..
Tak mě to zajímá

Díkec za info

Re: Konvertor, životnost atd..
Napsal: 04 led 2014 16:52
od Sláma Karel
Napiš tam k tomu konventor-měnič automatu, nebo půlka lidí nebude vědět o co jde.
Já třeba osobně neznám nikoho, kdo by tomu říkal konventor.
A k dotazu.
Většina měničů se dá repasovat (třeba u některých D3 to nejde), ale většinou se to dělá až pri GO převodovky. Pokud to máš ale rozebrané, tak bych nechal ten měnič alespoň otestovat , nebo rovnou zrepasovat.
K

Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 04 led 2014 18:03
od Josef-Z (Jugin)
O tom že se dělá GO vím. Zatím převodovka šlape, měním jen olej a filtr
Spíš mě zajímalo, jestli jsou nějaké doporučení od výrobce, nebo zkušenosti typu, (když ho po nějaké době zrepasuješ lip to pojede, nebude to třeba tak vytáčet atd..)
Venku je hnusně, tak se nudím a chci být chytřejší
U téhle součástky se těžko poznává jestli šlape jak má nebo už má nejlepší za sebou

Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 04 led 2014 21:11
od Kokesek
u hydrodynamickeho menice dochazi s poctem najetych kilometru k opotrebovani spojky menice (TCC). Pokud se menic nerozpichne nejde urcit jak moc je opotrebovan. Tim ze tzv. klouze spojka menice se nadmerne zahriva lozisko cerpadla oleje a vetsinou dojde k jeho poskozeni popr. protoceni. A nasleduje kolaps celeho automatu dusledkem ucpani dutych hridel. Tim ze je ucpou spony prestava cela prevodovka mazat a prenaset moment. Zivotnostnost obecne je zhruba 100-500tis km podle druhu,vahy, a povahy jizdy,ridice,vozu. Napr. moje zena jela do sparu na nakup a vola mi ze z L322 jdou nejake divne zvuky. Po rozdelani prevodovky jsem zjistil ze je zlomena duta hridel. Sem ji rikal ze vozi tezke nakupy ze Sparu.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 04 led 2014 22:23
od hifi
ta spojka menica (TCC) je sucastou menica, alebo je to separe diel ktory sa da vymenit?
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 00:29
od lukes
Já rozumím slovu konvertor.... Je konventor něco jiného?
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 08:43
od hifi
ma to byt samozrejme konvertor alebo teda menic
nemecky drehmomentwandler
anglicky torque convertor
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 09:52
od Kokesek
Spojka menice je soucasti menice. Pri repasi se meni. V prevodovce je TCC solenoid ktery ovlada spojku menice pres dutou hridel pousti tlak kapaliny.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 09:57
od hifi
supeeer, krasne foto a perfektne vysvetlene, moc dakujem.
som myslel ze ten menic je len dute teleso bez nejakych dalsich vnutornosti.
to su tvoje fotky, alebo z netu? pytam sa kvoli repasu, ci sa na teba mozem v pripade potreby obratit.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 10:32
od Kokesek
ja nerepasuji menice, beru hotove z holandska. vsechny foto jsou moje az na menic ten je z netu.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 11:01
od hifi
a na kolko vyjde ten repas z holandska? treba tam dat na vymenu stary, alebo sa kupuje kus repasovany ci uplne novy?
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 21:38
od Kokesek
od 9 do 12tis podle modelu TC. On treba vypada stejne ale natoceni turbinovych lopatek je jine pro bmw E60 a L322. je to podle vahy auta a pomeru jednotlivych prevodu. A samozrejmne se vraci. Nebo zaplatis vic.
hifi píše:a na kolko vyjde ten repas z holandska? treba tam dat na vymenu stary, alebo sa kupuje kus repasovany ci uplne novy?
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 05 led 2014 21:44
od hifi
OK, tak v pripade potreby by som sa ohlasil. diky za cenne info.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 06 led 2014 13:07
od Acon
Ako na tom je menič sa dá zistiť jednoduchým testom tzv. ''stall speed''. Eliott mi to vysvetloval tu, akurát ja mám ten väčší tak mne to zastaví na nižších otáčkach.
http://www.landroverforum.cz/forum/view ... r&start=60
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 06 led 2014 14:11
od Kokesek
to je pravda, ale neznamena to ze menic ktery funguje spravne neni pred smrti. To poznas vetsinou az v tahlem kopci po cca 30km. Olej v automatu se ohriva zhruba 3x pomaleji nez v motoru. Nejvetsi uniky a tedy nejmensi prenos se pozna az potom.
A dalsi roli hraje roztaznost materialu. Otestovat automat pri koupi je velmi slozite i pro hodne dobreho mechanika aut. prevodovek. Kazdy molej ci vyrobce se da nachytat nejakym nestandartnim chovanim v ruznych rezimech jizdy. Obecne plati ze nejvice problemu poznas pri malych otackach motoru, protoze se nejvice zatezuje regulovana cast za cerpadlem oleje. Tedy chceme aby system pracoval pri malem pretlaku oleje. Kazdy i sebemensi unik se projevi. Tzn. Hodne zahrat a pak lechtat. Paradoxne zahrati se nejvice projevuje pomalou jizdou (male otacky) Pokud ovsem neni vylozene vadna spojka menice. Pak dochazi k zahrati razatneji pri prokluzu. Ale to se da sledovat jenom diagnostikou a cas se muze aplikovat pouze na skrine kteredobre zname. Muzeme je porovnavat. Jinak predpis na to neni.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 06 led 2014 15:23
od hifi
tak stall test uz mam teoreticky nastudovany, ale nejak sa do toho moc nemam a myslim ze to ani nebude potrebne lebo atumat radi si myslim pekne v predpisanych otackach.
len ma furt svrbi myslienka medium menica v td5 a moznosti ktory by tam pasoval ci jedine z D2 V8-4l alebo aj P38 V8-4l, pripadne ten Ashcroftov td5 HD, alebo ci sa pri tom repase z klasickej schranky td5-koveho menica da urobit nejakym sposobom (ci uz zvacsenim objemu,vymenou vnutornosti,..) ten medium. myslim ze ten Ashcroftov td5-HD je presne to posledne riesenie, ale iba myslim.
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 06 led 2014 20:35
od Acon
schránka je väčšia. Tu nemá zmysel špekulovať. Medium menič je v celosvetovej komunite D2ojkárov vyskúšaný a funguje to veľmi dobre. ja som mal aj malý(pôvodný) aj medium a jediné čo by som prijal aby aspoň 3ojka zamykala skôr. Inak je to OK
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 06 led 2014 20:46
od hifi
Acon píše:schránka je väčšia. Tu nemá zmysel špekulovať. Medium menič je v celosvetovej komunite D2ojkárov vyskúšaný a funguje to veľmi dobre. ja som mal aj malý(pôvodný) aj medium a jediné čo by som prijal aby aspoň 3ojka zamykala skôr. Inak je to OK
ano cital som vlakno kde si to pisal. takze uz naposledy
treba zhanat medium z D2 V8-4l alebo moze byt aj z P38 V8-4l ?
bellhousing z klasickej td5 AT teda nebude maly, netreba menit?
Re: Konventor-měnič automatu, životnost atd..
Napsal: 06 led 2014 21:08
od Acon
ale to nie je menič z DII alebo menič z niečoho. To je jednoducho medium, alebo stredný menič. Veľký, ktorý sa dával do benzínových modelov sa dá jedine s úpravami lebo normálne sa tam skrátka nevojde. Takže naposledy

Je to jednoducho stredný alebo medium menič a na obrázku je doslova ten stredný. Malý je štandard pre diesle, veľký do benzínov 4,6l a stredný myslím do 4,0l a pasuje bez úprav ako náhrada malého.
