Piate dvere sa nedajú otvoriť

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Odpovědět
Zpráva
Autor
astero
Příspěvky: 204
Registrován: 25 dub 2013 09:53
auto: Ex Free, Evoque

Piate dvere sa nedajú otvoriť

#1 Příspěvek od astero » 15 úno 2022 14:02

Prestalo mi fungovať otváranie zadných dverí (Tailgate). Sklo sa po stlačení vonkajšej kľučky zosunulo z vrchnej lišty o tie 3cm ale zámok neodskočil. Podozrenie padlo na motor aktuátoru, ale ako sa k nemu dostať?
V prvom rade je potrebné uvoľniť 4 veľké krížové skrutky ktoré držia obloženie zadných dverí na spodnej časti pod odkladacou kapsou obloženia. K tomu je potrebné nasúkať sa do kufra z vnútra, skrutky som nahmatal. Obloženie ďalej drží 7 plastových tŕňov - potiahnutím za spodnú časť sa postupne uvoľnia a zatlačením hore sa obloženie odoberie. Pri pohľade do vnútra dverí je na pravej hornej strane zámok s aktuátorom. Je treba ďalej odskrutkovať malú skrutku (torx) ktorá je v zapustení plastového telesa aktuátoru nad bielym konektorom, pozor - nie tie dve krížové. Potiahnutím aktuátoru smerom dole dvere odskočia. Pozor, sklo je stále v ráme - treba ho teraz mierne spustiť.
Po otvorení dverí je už prístup k dvom torxom 40 ktoré držia zámok aj k dvom krížovým pod torxami ktoré držia púzdro aktuátoru - celá zostava sa zosunie dolu.
V mojom prípade bol aktuátor ok, mikrospínač v zámku tiež, jediný problém bol blbý kontakt v konektore. Na ten konektor som narazil minimálne v dvoch ďalších prípadoch. Overiť sa to dá súčasným otváraním dverí a zatláčaním konektoru do aktuátoru. Stačí potom ihlou napružiť kontakty na časti s káblami.
Možno to tu niekomu pomôže.

Odpovědět