Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

Moderátor: Miky_CZ

Zpráva
Autor
Uživatelský avatar
Rover
Příspěvky: 5244
Registrován: 10 říj 2006 15:56
tel.: 736173373
Bydliště: Podkrkonoší...

Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#1 Příspěvek od Rover » 28 dub 2022 09:08

Kluci není tady někdo kdo se zabývá fotovoltaikou? Sháním někoho kdo by navrhl a zrealizoval... Vím, že je blbá doba, přesněji velká poptávka po tom... firmy co jsme s nima komunikovali se chovají tak nějak zvláštně, tak to zkusím ještě tady... díky...
Country boy...

Uživatelský avatar
erik
Příspěvky: 2869
Registrován: 16 říj 2006 19:00
tel.: +421905448329
auto: D90 td5,/D2-3/D4,D5
Bydliště: skalica
Kontaktovat uživatele:

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#2 Příspěvek od erik » 28 dub 2022 10:38

A solar Vocilka? Znojmo...
..,. jsi zadal široké téma podobné "kupuju auto- nezabývá se tím?...
bo to má hodně souvislostí
FV na TUV? https://www.logitex.sk/?gclid=CjwKCAjw9 ... N0QAvD_BwE

https://www.solar-kerberos.cz/cz/kontakty

FV AC-DC? / Fenix/
FV s "bateriemi a bez"
FV ostrov? /Vocilka/
FV v s vazbou na dúm s potřebou víc jak 100 kwh/m2/rok nebo do 15 kwh/m2/rok... /architekt resp PH designer a FV spec/
Defender 90 Td5 171k Old Man Emu,Warn 8274, M 6000 ,ARB nárazník, Safari Snorkel,2xWebasto,Garmin nuvi 660, CB.MATADOR WISENTTA M/T 235/85 R 16 MP-75., Roll cage,retezy PEWAG,2xARB uzaverky,
Discovery 3 ,bez skrabancu

Uživatelský avatar
Rover
Příspěvky: 5244
Registrován: 10 říj 2006 15:56
tel.: 736173373
Bydliště: Podkrkonoší...

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#3 Příspěvek od Rover » 28 dub 2022 12:07

Aha, ona je to trochu španělská vesnice pro mně. Já si umím udělat dřevo a topit s ním. Rozumím tepelnému čerpadlu. Fv rozumím fyzikálně, ale prakticky mně to není jasné vůbec.

Bude tepelné čerpadlo a chtěl jsem to připojit s fv aby bylo co nejvíc proudu vlastního a když budou přebytky tak ho ukládat do baterii. Co největší nezávislost. Nechci ani proud pouštět do sítě.
Na kontakty co jsi dával se podívám.
Country boy...

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#4 Příspěvek od MadTom » 28 dub 2022 13:31

A zamyslel jsi se, kdy ti ty soláry pro napájení tepelného čerpadla dají nejvíc elektřiny - v létě, možná ještě za jasných dnů na jaře a na podzim. Co jsem koukal do reálných statistik na několika FV elektrárnách, tak pokud beru léto jako maximum dodávky, tak zhruba 4 měsíce v zimě to dodávalo okolo 10% toho maxima, navíc ještě s výpadky, když několik dnů vůbec nic. Takže honit tím tepelné čerpadlo proč ne, ale bez akumulace to budeš mít na topení v lépě, což není moc praktické. Nevím jaké tepelné čerpadlo budeš mít, resp. z čeho (voda, vzduch, země, ...) do čeho budeš čerpat, ale akumulace není úplně nejjednodušší, pokud má mít to tepelné čerpadlo pořádnou účinnost toho čerpání (topný faktor).
Na léto zvaž i ohřev vody přímo elektrikou, bez toho tepelného čerpadla, může to instalačně vyjít jednodušší a vzhledem k ceně a omezené životnosti toho čerpadla i levnější.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2559
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#5 Příspěvek od habakuk » 28 dub 2022 13:40

Švagr to má od loňského srpna prosinec až únor to nevyrobí v podstatě nic. Zbytek roku tím pokryje dvougenerační barák. Jen by příště dal víc baterek aby nic nedával do sítě, ale baterky teď nejsou.
Návratnost při dnešní konstelaci a dotaci je kolem 15 let.
Kolega poptával základ bez licence 10kw 440t kč.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Uživatelský avatar
Rover
Příspěvky: 5244
Registrován: 10 říj 2006 15:56
tel.: 736173373
Bydliště: Podkrkonoší...

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#6 Příspěvek od Rover » 28 dub 2022 13:50

Tepelné čerpadlo vzduch voda, k tomu dvě 500l akumulační nádrže, ohřev vody buď přes tepelko nebo el. bojlerem (kombinovaný). K tomu si nechávám dva roky starý kotel Rojek 25, abych si mohl topit když by třeba nebyl proud nebo kdyby byl velký mráz abych pomohl tepelnému čerpadlu. Dřevo mám vlastní, takže vlastně zadarmo, "jen" práce, benzín do pily a proud do štiípačky.
Country boy...

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#7 Příspěvek od MadTom » 28 dub 2022 14:27

Pokud už to čerpadlo nemáš hotové, tak si hlavně pojisti (smluvně), aby to splňovalo deklarovaný topný faktor. Ono jak bude teplota klesat (tj. v zimě), tak jde topný faktor celkem dost dolů. Dva kamarádi, co měli domy na kopci v nadmořské výšce okolo 600m z tohoto důvodu tepelné čerpadlo předělávali a instalovali půdní kolektor, protože v zimě, a to ještě nemuselo nějak extra mrznout, se dostávali do stavu, že při započtení nákladů na elektřinu a pořízení toho čerpadla, by pro ně bylo levnější topit jenom elektrikou, brala se životnost čerpadla 20 let. Prostě to nesplňovalo deklarovaný topný faktor. Když bylo venku okolo 5°C nebo víc, tak to fungovalo dobře, až na hluk od ventilátoru.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Kyanid Sodný
Příspěvky: 305
Registrován: 09 kvě 2016 16:35

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#8 Příspěvek od Kyanid Sodný » 17 kvě 2022 21:14

Tepelný čerpadlo je vhodný spíše na přitápění nebo temperování prostoru. Solární články taky problém , v zimě když málo světla tak zákonitě málo proudu, a v létě naopak když je hodně světla a hodně tepla tak to zase kupodivu ztrácí na učinnosti. Větrníky, no tam je to jasný :-)
Tak že kamna jsou jistota za všech okolností :-)

palo-x
Příspěvky: 40
Registrován: 11 srp 2012 12:21
tel.: 421905475191
auto: P38 4,6
Bydliště: Piešťany

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#9 Příspěvek od palo-x » 18 kvě 2022 15:48

Mám tepelné čerpadlo vzduch - voda už druhú zimu, 14 kW na dvojpodlažný nezateplený rodinný dom v Piešťanoch (kde mrzne silnejšie tak tri týždne do roka). V pohode zatiaľ stíha aj kúriť,aj zohrievať úžitkovú vodu. Nové tepelné čerpadlá myslím fungujú aj pri -20 stupňov, len COP - násobok účinnosti je slabší. Tepelné čerpadla sa montujú aj so zásobníkom, kde sú aj elektrické špirály, keby čerpadlo nestíhalo, tak to bude kúriť ako elektrokotol. Najlepšie si zavolať na projekt a montáž tepelného čerpadla firmu a podľa výpočtu tepelných strát domu navrhnú optimálne čerpadlo. Tepelné čerpadlá vzduch - voda sú finančne najprijateľnejšie. Pracovník firmy, ktorý mi ho montoval tvrdil, že to bežne montujú na strednom slovensku a aj v Žiline, kde je podstatne ročne chladnejšie. Podľa mňa fotovoltaikou je najlepšie si znižovať jarnú,letnú a jesenné priemernú spotrebu, pripadne mať dohodu s predajcom elektriny a dodávaní elektriky do ich siete a neskôr si to odoberať späť.

Uživatelský avatar
mr-tomas
Příspěvky: 2458
Registrován: 10 čer 2012 23:45
auto: Def 110 300Tdi
Bydliště: Praha 10

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#10 Příspěvek od mr-tomas » 02 zář 2022 12:32

Taky to zkusim. Nezačal někdo dělat soláry, ideálně Victron? Přemejšlím postavit si to sám, ale rád bych to s někým kdo Victron dělá, prokonzultoval, nechal si udělat návrh komponentů a ve finále si to nechal nastavit. Samozřejmě za peníze, to dá rozum. :mrgreen:
Deformační zóna Defendera je vozidlo stojící před ním.

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5714
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#11 Příspěvek od Miky_CZ » 03 zář 2022 10:25

pridavam se.
My sice velkoobchodne prodavame a snazim se v tom nejak orientovat ale projekt a montaz bych potreboval.
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#12 Příspěvek od MadTom » 03 zář 2022 11:14

Sice to nedělám, ale projektů mi rukama v poslední době prošlo několik projektů a než začnete cokoliv vymýšlet, tak se zeptejte u vašich "rozvodných závodů", zda vám to vůbec v dané lokalitě připojí do sítě (my jsme s tím problémy neměli, ale všude máme svoji síť a svoje trafostanice). Protože pokud ne, tak si tu elektriku můžete cpát tak do baterek, nebo někam jinam. :hmm:
A jestli jsem se moc nespletl, tak tady má to celkem dobře spočítá, kolik můžete očekávat, že vám to bude vyrábět: https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/
Má to jeden háček - panel, ani jeho kousek, nesmí být zastíněný, protože pokud máme v panelu jednotlivé články zapojené do série (za sebou) a panely následně také za sebou, tak zastínění jednoho článku v tomto řetězci znamená, že celý řetězec dá jenom tolik proudu, co ten zastíněný článek, což je třeba 10% nebo méně. Vadí i stín od nějaké slabé trubky, který na panely dopadá. Trošku pomáhají half-cut panely.
A z praxe - v lepším případě 3 měsíce, spíše ale 4, to u nás přes zimu dává tak 10% výkonu maximálně, který to dává v létě (vše zprůměrováno), takže v létě nebudete vědět, co s elektřinou a v zimě jí budete mít stejně málo. A druhá drobnost - je to potřeba alespoň jednou ročně umýt, tomu musí odpovídat přístup k panelům.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
mr-tomas
Příspěvky: 2458
Registrován: 10 čer 2012 23:45
auto: Def 110 300Tdi
Bydliště: Praha 10

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#13 Příspěvek od mr-tomas » 03 zář 2022 11:35

Má představa je zatím něco jako hybridní ostrovní systém. Tzn. zádné posílání do sítě, žádné povolování a schvalování, bez dotace, tudíž si s tím mohu dělat do budoucna co chci. Měnit a rozšiřovat jak mě napadne. Co vyrobím, to si spotřebuju. Pokud vyrobím málo, docucnu zbytek ze sítě.
Původní představa sice byla instalace firmou s dotací, ale dnešní situace je taková, že je mnohonásobný přetlak poptávky, dobré firmy si pomalu vybírají jen dobré zakázky, špatným trvá dokončení z velkýma problémama klidně i přes rok a nové firmy rostou jak houby po dešti. A pak dejte někomu dopředu zálohu 300-400tis když čekčka na montáž je až 3/4 roku. :hmm:
Deformační zóna Defendera je vozidlo stojící před ním.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#14 Příspěvek od MadTom » 03 zář 2022 11:57

V takovém případě je ti všechno o akumulaci. Ať už baterky nebo teplá voda.
A co se týče toho dodávání do sítě, tak i takto doporučuju zjistit podmínky. Dráty z rozvodny hned tak nikdo nezlepší ale legislativa by se změnit mohla a připojení zjednodušit. Tak na to být připravený a mít instalaci takovou, aby to šlo rozumně doplnit. Často je potřeba jenom přitáhnout nějaké ovládací dráty navíc. Když se ale nepočìtalo s rezervní trubkou a místem v rozvaděči, tak je to najednou velmi složité.
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
Bloud
Příspěvky: 65
Registrován: 20 kvě 2017 22:23
auto: D2 Td5, D sport
Bydliště: Zapad od Prahy

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#15 Příspěvek od Bloud » 03 zář 2022 15:23

Ja myslenku FVE prubezne oprasuji a zase ukladam jiz par let. Stale mi to nejak nevychazi (prechod na TC je na tom stejne). Nejsem schopny pripadne vyrobenou energii rozumne zpracovat, nebo ekonomicky vyhodne ulozit. Byt mam cely barak jen na elektriku, tak pri nasem rezimu zivota to je s navratnosti vselijake (samozrejme do toho promlouva i nase v tuto chvili zajimava fixace na elektriku). Myslim, ze kd\by kazdy zacal u rozvahy, jak s elektrikou skutecne hospodari v prubehu dne/tydne/roku,tak by tech instalaci rapidne ubylo…

Uživatelský avatar
mr-tomas
Příspěvky: 2458
Registrován: 10 čer 2012 23:45
auto: Def 110 300Tdi
Bydliště: Praha 10

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#16 Příspěvek od mr-tomas » 03 zář 2022 16:06

No ekonomika je taky jedna věc, ale zase je to investice do budoucna. Kdo ví jak to z cenama energií bude, rozhodně bych řekl že čas levných energií z Ruska už asi skončil, a bude to jenom horší.
Deformační zóna Defendera je vozidlo stojící před ním.

MadTom
Příspěvky: 14912
Registrován: 06 lis 2008 23:15
tel.: 608 600 360
auto: D2, Def 130
Bydliště: Olomouc

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#17 Příspěvek od MadTom » 03 zář 2022 16:43

Cenu elektřiny/plynu/uhlí si každej musí zjistit sám, ale pro jakoukoliv návratnost je důležité, zda jsem schopen elektřinu ze slunce akumulovat/uschovat. Teda pokud mi elektrické spotřebiče nemají fungovat pouze 8 měsíců v roce a za slunečného počasí. A to je celkem problém. Domácí baterky jsou stále velmi drahá věc s životností nejasnou, pokud potřebuji ohřívat teplou vodu, tak kolektory přímo na vodu dají více energie, a nic jiného už tu moc není. Zbývá dodávat do sítě, tak nebo jinak, a v době nedostatku zase odebírat. Že to není všespasitelná věc pro všechny musí být snad každému jasné - ta elektřina se zjednodušeně "v noci", kdy fotovoltaika nic nedává, musí nějak vyrobit, protože skladovat se dá tak na Dlouhých Stráních. A stejně tak v zimě, kdy fotovoltaika nedává vůbec nic (resp. pod 10% letního výkonu). Takže pokud to chci jako hračku, tak proč ne, pokud jako investici, která se má vrátit, tak je potřeba počítat, a nezapomenout na drobnosti jako je životnost jak článků, tak elektroniky k tomu. A samozřejmě pojištění, když to roztlučou kroupy.
Druhá možnost je, že mám spotřebu elektřiny velkou jenom "v létě" a přes den, ale nějak si neumím představit, co by to doma nebo v nějaké firmě bylo, aby to nemuselo fungovat 4 měsíce v roce. Potom by se dalo jet přímo ze solárů, bez akumulace.
Jedna poznámka k cenám elektřiny - podívejte se na železnici, to je největší odběratel elektřiny u nás. Tam to s cenou bude ještě "zábavné" - když nebude, nebo bude drahá, tak se nebude jezdit. A to si dnes asi nikdo neumí představit. Nebo obdobným způsobem zdraží i naftu, a to už nebude jezdit vůbec nic. :hmm:
Drobek - Discovery II TD5 pro ženu, Blufínek - Defender 130 TD5 na ježdění s dětma a mě zbyl už zase jenom Ford Mondeo

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2559
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#18 Příspěvek od habakuk » 04 zář 2022 08:31

Já si FVE počítal s prvky od Vctronu, že si to poskládám sám, ale bez dotace to
nedává smysl.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

Uživatelský avatar
merlin
Příspěvky: 862
Registrován: 02 led 2009 00:16
tel.: 602620817
auto: RRC 2door, RR 4,4
Bydliště: Horní Staré Buky

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#19 Příspěvek od merlin » 04 zář 2022 09:37

FV mám Battery Box od ČEZ cca 5kwp v panelech a cca 10kW v baterkách dotace 155k Kč
v kopcích v Podkrkonoší 400mnm, za barákem směr jih 500mnm a slunce v zimě nepřeleze kopec
loni v říjnu 2021 jsem instaloval koupací sud vytápěný solárem a elektrikou

a tady je průběh za 2021, každý si v tom může najít co hledá
Snímek obrazovky 2022-09-04 v 9.30.14.png
RRC 2 door, RR L322 4.4 V8 JAG
Tailored & powered by Merlin

Uživatelský avatar
Rover
Příspěvky: 5244
Registrován: 10 říj 2006 15:56
tel.: 736173373
Bydliště: Podkrkonoší...

Re: Fotovoltaika? Nedělá to někdo z fóristů?

#20 Příspěvek od Rover » 04 zář 2022 12:44

Merlin - to je zajímavé, to si nastuduju... My jsme taky v Podkrkonoší 400 m.n.m., na jih, v zimě slunce kopec přeleze.
Vyvinulo se to tak, že jsme udělali tepelné čerpadlo vzduch-voda 19,5kW, dvě akumulační nádoby po 500l, kombinovaný bojler na teplou vodu a k tomu je ještě připojený kotel Rojek 25, na dřevo nebo uhlí/brikety. Dřevo mám zatím svoje z pozemku. Provoz budu kombinovat s kotlem, v mrazech budu přitápět v kotli. Tohle bez dotace, měli jsme dobrou cenu od známého který to dělá, s dotací by to bylo složitější a hlavně dražší než jsme to měli bez ní.

K tomu 25 čtyřstovkových panelu, hybridní střídač. Zatím bez baterií, už na ně nezbylo, takže až dodatečně. Tohle zatím není nainstalované, materiál mám u sebe, ale čekám na montáž od firmy která to má udělat na klíč včetně dotace na FV. Do sítě dodávat nechci, spíš se od ní úplně odstřihnout (výhledově).

Za důležité považuji dodělat to úložiště (baterie) a jsem rád, že mám připojený i kotel. Taková jistota. Jak to všechno nakonec bude fungovat se uvidí.
Country boy...

Odpovědět