Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

Moderátor: Miky_CZ

Odpovědět
Zpráva
Autor
ElPajo
Příspěvky: 72
Registrován: 06 pro 2021 18:29
auto: D4
Bydliště: Jižní čechy
Kontaktovat uživatele:

Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#1 Příspěvek od ElPajo » 20 zář 2022 19:49

Ahoj landroveráci!
Přemýšlím, že bych mou D4 protáhl letos na podzim (2. pol října - listopad) na větší vejlet. Nejprve jsem přemýšlel o "severní smyčce" - Polsko, pobaltí, Finsko, Švédsko, Norsko a zpět. Ale jelikož už tam bude zima jak v ruským filmu, napadlo mě jet někam na jih. Tak jsem si říkal že bych to vzal přes Balkán do Turecka (Kappadokie) ale pak jsem si vzpomněl, že jsem kdysi viděl cestopis s Ewanem McGregorem a ten jel na motorce do Itálie a pak trajektem do Afriky. A v tu chvíli se mi v hlavě zrodila myšlenka o cestě: Čechy - Itálie - Trajekt do Tuniska - Alžísko - Maroko - Španělsko - Francie - Domů. Spát jsem chtěl na matraci v kufru. Nemáte někdo s takovou výpravou zkušenosti? :-) Je to vůbec podniknutelný? :grin:

Mějte se hezky

Zdraví

Pavel

Uživatelský avatar
xxx
Příspěvky: 2563
Registrován: 25 bře 2013 09:51
tel.: 777 945 9jedna4
auto: byla D3, teď D4
Bydliště: Severní Morava

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#2 Příspěvek od xxx » 20 zář 2022 20:33

ElPajo píše: 20 zář 2022 19:49 Ahoj landroveráci!
Přemýšlím, že bych mou D4 protáhl letos na podzim (2. pol října - listopad) na větší vejlet. Nejprve jsem přemýšlel o "severní smyčce" - Polsko, pobaltí, Finsko, Švédsko, Norsko a zpět. Ale jelikož už tam bude zima jak v ruským filmu, napadlo mě jet někam na jih. Tak jsem si říkal že bych to vzal přes Balkán do Turecka (Kappadokie) ale pak jsem si vzpomněl, že jsem kdysi viděl cestopis s Ewanem McGregorem a ten jel na motorce do Itálie a pak trajektem do Afriky. A v tu chvíli se mi v hlavě zrodila myšlenka o cestě: Čechy - Itálie - Trajekt do Tuniska - Alžísko - Maroko - Španělsko - Francie - Domů. Spát jsem chtěl na matraci v kufru. Nemáte někdo s takovou výpravou zkušenosti? :-) Je to vůbec podniknutelný? :grin:

Mějte se hezky

Zdraví

Pavel
krom Alžírska (vzhledem k bezpečnosti a vízové povinnosti) v tom nevidím problém.
Maroko jsme jeli několikrát, ať trajektem z Itálie nebo cestou přes Španělsko. V loni jsme to měli též v plánu, i koupený trajekt, ale Maroko neotevřelo hranice kvůli covidu.
Pokud se nepletu, byli 14 nebo 16 měsíců úplně zavření pro okolní svět.

Uživatelský avatar
hok300
Příspěvky: 1101
Registrován: 21 zář 2015 11:10
auto: Def 300TDi

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#3 Příspěvek od hok300 » 20 zář 2022 20:35

Z alziru do maroka to myslim nejde
300TDI---The Legend begins

Uživatelský avatar
Wobl
Příspěvky: 395
Registrován: 13 zář 2010 11:18
auto: Defender 110 300tdi
Bydliště: Praha

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#4 Příspěvek od Wobl » 21 zář 2022 09:52

JJ, tam je hranice zavrena uz mnoho let

ElPajo
Příspěvky: 72
Registrován: 06 pro 2021 18:29
auto: D4
Bydliště: Jižní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#5 Příspěvek od ElPajo » 22 zář 2022 18:58

Takže nejlepší/nejsnazší/jediná varianta, jak se dostat do Maroka je přes Francii a Španělsko. To by asi taky šlo :-). Tak díky! A je po tý cestě, hlavně po opuštění Evropy něco, na co si dát bacha, čeho se vyvarovat (nechci slyšet nic jako "Vyvaruj se toho podnikat cestu s D4":-D).

Dík

Pavel

Uživatelský avatar
hok300
Příspěvky: 1101
Registrován: 21 zář 2015 11:10
auto: Def 300TDi

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#6 Příspěvek od hok300 » 23 zář 2022 09:55

To je ale jedine na co si dat pozor 😂 na d4 a hašiš
300TDI---The Legend begins

Uživatelský avatar
milan.ke
Příspěvky: 139
Registrován: 06 říj 2010 16:18
auto: aktualne bez
Bydliště: daleky vychod

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#7 Příspěvek od milan.ke » 23 zář 2022 13:11

ElPajo píše: 22 zář 2022 18:58 Takže nejlepší/nejsnazší/jediná varianta, jak se dostat do Maroka je přes Francii a Španělsko. To by asi taky šlo :-). Tak díky! A je po tý cestě, hlavně po opuštění Evropy něco, na co si dát bacha, čeho se vyvarovat (nechci slyšet nic jako "Vyvaruj se toho podnikat cestu s D4":-D).

Dík

Pavel
alebo trajektom z Janova, ak sa ti nechce v EU tolko soferovat.

ElPajo
Příspěvky: 72
Registrován: 06 pro 2021 18:29
auto: D4
Bydliště: Jižní čechy
Kontaktovat uživatele:

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#8 Příspěvek od ElPajo » 24 zář 2022 18:56

Já jsem myslel, že bych jel z ČR do Itálie a pak po pobřeží FR a SP a zpátky pak vnitrozemím. Dojel bych do Marrákeše a zpět, dál do pouště bych se asi nepouštěl. Nějaká zajímavá místa, která bych neměl zapomenout navštívit? Spát jsem chtěl v autě, složit sedačky v D4 a hodit tam nafukovací matraci, případě z OSB desek a zbytků střešních latí vyrobil "rošt", to ještě musím domyslet. Dá/smí se to ve Francii, Španělsku, Maroku spát v autě normálně někde na parkovišti? Nebo musím jenom v kempech?

Dík

Pavel

Uživatelský avatar
Mešky
Příspěvky: 838
Registrován: 08 bře 2007 11:41
tel.: 602465066
Bydliště: Třeboň
Kontaktovat uživatele:

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#9 Příspěvek od Mešky » 02 lis 2022 22:53

Jdeš do toho docela pankově 😀 , myslím že nafukovací matrace na takovou cestu je docela málo. Pokud nevíš nic o muslimském světě, jako že asi ne,tak by jsi mohl narazit. Prostuduj informace o tom jak se kde chovat, místní zvyklosti, nástrahy a hlavně vybavení na takovou cestu. Jinak hodně štěstí. ...... Maroko mám v plánu již podruhé letos na vánoce 😉
Defender 90, 110, 130 Camper , Discovery Camel Trophy , RR TDV8 3,6 , Serie III FFR

http://www.automeskan.cz
http://www.penzion-mlaka.cz

petrinza
Příspěvky: 4
Registrován: 13 črc 2022 09:01
tel.: 734313868
auto: Freelander 2

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#10 Příspěvek od petrinza » 09 úno 2023 10:12

Ahoj, abych nenačínal nové téma, navázal bych na toto - ostatně se týká Maroka. Chystám se tam v druhé polovině června Freelanderem, tam pojedeme trajektem ze Sete do Tangeru, zpátky z Nadoru do Almerie. Po Maroku mám v plánu trasu Tanger - Modré Město - Rabat - Marrakeš - Essaouira - Warzazát - vodopády D Ouzoud - Fez - Nador. Trajekty zaplacené, ubytování zabookované. Kdysi jsem už kousek po Maroku jel - z Ceuty do Melilly. Zajímaly by mě nějaké čerstvé zkušenosti - prý byl zrušen formulář s daty auta, který se kdysi vyplňoval na stránkách marocké celní správy, ale hlavně jsem při minulé cestě nepoužil dálnici - jak je to v Maroku s mýtem? Jsou tam brány, kde se zaplatí, nebo je nutné si tam pořídit předplacenou mýtnou krabičku?
Díky

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5712
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#11 Příspěvek od Miky_CZ » 09 úno 2023 11:33

ve zkratce, formular uz se nevyplnuje. Celnik si to vypise na hranicich podle TP, dostanes karticku s QR kodem, kterou nesmis ztratit, jinak je to pri ceste zpet na dyl...
Myto se plati v mytnych branach.

Vratil jsem se v pondeli, tak se klidne ptej.
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

petrinza
Příspěvky: 4
Registrován: 13 črc 2022 09:01
tel.: 734313868
auto: Freelander 2

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#12 Příspěvek od petrinza » 09 úno 2023 12:00

Tak možná by bylo dobré předem ještě vědět, jestli je problém s placením kartou na pumpách, abych to zohlednil při výběru peněz z bankomatu. Přejezdy mezi místy prvoplánově počítám po normálních silnicích, tak doufám, že jsem si nenaplánoval přejezdy, které budou časově nezvládnutelné. Jinak nějaké informace mám, tak se zatím ničím moc netrápím. Jen aby nekleklo auto, ale to je riziko při každé cestě.

Uživatelský avatar
jareku
Příspěvky: 1717
Registrován: 09 zář 2012 23:25
tel.: 737 347 753
auto: RR L322+DEF+SIII
Bydliště: Blansko

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#13 Příspěvek od jareku » 09 úno 2023 14:29

Platba kartou na pumpách je velká loterie… i tam, kde mají nalepená loga karet na stojanech se velmi často stávalo, že je nebrali… a to i klidně nově postavené pumpy… klidně i Shell a podobné “známe značky”, takže raději vždy mít u sebe hotovost.
Provoz na silnicích je na “severu” podobný jako u nás. Čím jsi jižněji, tím polevuje a to dost významně. Silnice jsou celkem rozumné a dá se “upalovat” klidně 110. Pozor před městy a obcemi - všude kontroly a často radar - taková ta “pistole” co policista drží a je to dost blbě vidět. Jakmile je vidět v dálce auto, co stojí kolmo k silnici (většinou stříbrné “SUV”) tak zpomalit na předepsanou rychlost.
Naposledy upravil(a) jareku dne 09 úno 2023 14:35, celkem upraveno 1 x.
Live long and prosper.

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5712
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#14 Příspěvek od Miky_CZ » 09 úno 2023 14:33

Pumpy to je pribeh sam o sobe. Karty bere odhadem kazda treti.
Z 10 tankovani jsme dvakrat museli neco nabrat za hotove protoze jsme proste na pumpu kde brali karty nenarazili. Je lepsi mit zalohu...
Bankomaty si vesmes berou pri vyberu 2000dir 33dir poplatek.

Prejezdy, pocitej s tim, ze 300km pojedes 5-6 hodin.
A pozor na mapy.cz za prve neumi uplne presne rozlisit co je jeste asfaltka a co uz polni cesta, takze nekdy te honi fakt peknyma zkratkama, je treba koukat taky na ukazatele.
A hodne se stavi nove cesty, takze tam, kde pred tremi lety byla sotolina nebo uzka rozbita asfaltova cesta (typicky pres atlas, ten jsme projeli napric celkem 4x) tak je dneska krasne narovnana siroka silnice. Ale pak potkas bagry, ktere zrovna shodily kus brehu a muzes si u nich uvarit obed, nez to odklidi.

Kazdopadne pocitej se slusnou casovou rezervou.
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

petrinza
Příspěvky: 4
Registrován: 13 črc 2022 09:01
tel.: 734313868
auto: Freelander 2

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#15 Příspěvek od petrinza » 09 úno 2023 14:57

Používám mapy.cz a už jsem s nimi tu zkušenost udělal. Mapy.cz mi umožnily poznat polní cesty Makedonie a Albánie, s rozlišením kategorií silnic mají fakt dost problém. Denní přesuny jsem tak nějak počítal +- 300 km/den za 5-6 hodin, takže to je OK. S policejními kontrolami tam mám z minula zkušenost, že jsou poměrně časté. S policajtama navíc byla těžká domluva, anglicky zpravidla nerozuměli. Když řídila moje drahá půlka, tak se s tím moc nepárala. Po zastavení spustila okénko, česky řekla dobrý den a co si přejete, jim spadla čelist, zasalutovali a jeli jsme dál.
A mít v zásobě hotovost na naftu, OK.
Chlapi, díky.

Uživatelský avatar
Wobl
Příspěvky: 395
Registrován: 13 zář 2010 11:18
auto: Defender 110 300tdi
Bydliště: Praha

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#16 Příspěvek od Wobl » 09 úno 2023 15:09

Kluci uz ti na vsechno odpovedeli. Ja jenom doplnim k tem policejnim kontrolam. Jeste tam funguje to, ze na sebe ridici blikaj, tak je fajn ze slusnosti delat to same :mrk
Jo a jeste pozor, minule kdyz jsem tam byl (2021), tak mytna brana byla na sjezdu a ja nemel dirhamy, takze se po vyjezdu z lodi hned dostat k bankomatu nebo si vzit par drobnejch predem...

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5712
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#17 Příspěvek od Miky_CZ » 09 úno 2023 17:10

K tem policejnim kontrolam, jsou tam stale ale z toho celeho poctu kontrol nas staveli asi 3x a vzdy to tusim bylo v zapadni sahare. vypis si Fishe a to jim dej. Muzu ti poslat mustr. Mam to tusim anglicky/francouzsky

kdybys mel nejake dalsi dotazy klidne cinkni na 603975234 ale tady to aspon zustane i pro dalsi.
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5712
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#18 Příspěvek od Miky_CZ » 09 úno 2023 17:15

jeste k trajektum.
do afriky jsme pluli z Almerie do Nadoru, nocni trajekt, cca 8200kc za landcruiser a 2 osoby s kajutou. a po vsech tech cestach opravdu doporucuji, vylezes rano v africe vyspany, plny sil.

zpatky jsme pluli
z ceuty do algercias 105euro za auto a dva lidi.
pozor z tangeru co algercias to stalo 300e!!!

Kluci meli puvodne plout ze sete do melily/nadoru ale trajekty v ten tyden vsechny kvuli pocasi zrusili...
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

Uživatelský avatar
Miky_CZ
Příspěvky: 5712
Registrován: 29 čer 2008 13:47
tel.: 603 975 234
auto: DI, D3 V8, XK8
Bydliště: Ostrava

Re: Roadtrip: Itálie-Severní Afrika - zkušenosti?

#19 Příspěvek od Miky_CZ » 09 úno 2023 17:19

Pokud Vam tento odkaz bude fungovat tak tam jsou zakladni veci co kde potrebuji na ICR.
Bankomaty, obchudky se simkartami (sinkarta inwi 30dir a 10dir 1gb internetu) dobit uz jde v podstate kdekoliv ale dostat se k te simcenza 30dir je problem, prekupnici si vetsinou reknou 100dir
kempy, nejake pro me dulezite body jako dobre restaurace, stanky s freshem, obcas i benzinka kde berou karty.
asi jsem to mel zapisovat do mat dukladneji ale po 5 navstevach to uz tak nejak znam po pameti...
je tam spousta bodu jak starty a cile etap, to muzete vynechat.


ICR Afrika
https://mapy.cz/s/duzanotebu
DI 300 Tdi: 4"lift, bodylift 2,5cm, BFG MT 285/75 R16, pevnostní nárazníky, prahy, přídavné světla, snorchel, CB, 2 navijáky, roll cage, kryty dif., žebřík, nájezdový plech, axle lock, true track, bufík atd
RRC 3,9 V8: závodní speciál

Odpovědět