Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

Freelander I, II

Moderátor: Safraporte

Zpráva
Autor
olaf
Příspěvky: 6
Registrován: 24 čer 2013 10:05

Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#1 Příspěvek od olaf » 24 čer 2013 10:28

Ahojte,
om tu na fore novy a zaregistroval som sa hlavne pre to aby som nasiel u vas pomoc a hlavne radu pri rozhodovani. Mozno to bude trochu obsirnejsie vysvetlovanie ale budem rad ak prispejete svojou radou. a teraz k veci: Odstahovali sme sa s priatelkou na dedinu a dochadzame kazdy den 50km do prace bohuzial cesta ktorou chodime kazdy den tych sto km je jeden obrovsky vytlk sama diera a su to vlastne len betonove panely (ako pri ceste zo SR po dialnici do brna).Za dva roky sme uz na nej znicili tri auta (uplne sa rozhegali) preto sa chcem spytat uvazujeme nad kupov LR FL. Myslite si ze je to dobra volba pre nase potreby (moc casto ho v terene nevyuzijeme ale ta cesta je ozaj hrozna), vydrzi FL na tych cestach aspon 5 rokov nech nemusime kupovat stale nove auta? Trpi nejakymi vyznejsimi poruchami (veci ako ze zhasne pristrojovka, ulomi sa packa alebo tak nepovazujem ani za problem). Aky rocnik by sme mali hladat (rozumiem ze cim novsi ale casto sa stane ze starsi model byva lepsi ako novy preto tato moja otazka). Kedze nemame vobec ziadne skusenosti so SUV ani z LR je treba na nieco davat naozaj pozor alebo nieco hned po kupe vymenit (nepocitam tam samozrejme oleje naplne rozvody). Kedze penazi moc nemame ako je to so spotrebou? Viete nam niekto poradit aj nejake ine riesenie (pre vtipkarov vlak ani autobus v case ked sa vraciame domov uz dve hodiny nechodia). Este som zabudol povedat ze sa nam viac paci FL I nez FL II ako vyzorom tak aj cenou. Aky je ten dieselovy motor? (predpokladam ze na tych sto km denne sa viac opati diesel) Su s nim nejake problemy? Predtym sme totiz uvazovali nad crossoverom Dodge caliber ale odhovorili nas kvoli velmi zlemu motoru od VW ktory sa casto kazi. Prosim budem rad za kazdu radu alebo napad.
Vopred vsetkym dakujem :hi

Uživatelský avatar
kupec18
Příspěvky: 1700
Registrován: 18 dub 2013 21:35
auto: D1 300tdi
Bydliště: Ova,Brno

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#2 Příspěvek od kupec18 » 24 čer 2013 11:49

vím že je to opak toho co se většinou děla. Ale asi bych tam dal měkči tlumiče, nebo nějak to auto nachystal na takove diry jak pišeš. Jinak asi to chce přes ty diry nejezdit kilem :mrgreen:

olaf
Příspěvky: 6
Registrován: 24 čer 2013 10:05

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#3 Příspěvek od olaf » 24 čer 2013 13:06

kupec18 píše:vím že je to opak toho co se většinou děla. Ale asi bych tam dal měkči tlumiče, nebo nějak to auto nachystal na takove diry jak pišeš. Jinak asi to chce přes ty diry nejezdit kilem :mrgreen:

rozmyslal som aj nad inymi tlmcmi, ale hovorim si ze by som to chcel uz vyriesit tak aby som nemusel stale dookola riesit prave drobnosti. Len tlmice tomu sa obavam nepomozu :-( Prave preto som myslel na FL zda sa mi to byt taky dobry kompromis medzi nejakym jeepom a hlupostami typu SX4. FL mi pride tak nieco medzi suv a crossoverom ani velke ani male. Potrebujem len co najviac info cital som asi vsetky testy na nete aj recenzie, ale v jednych sa pise to v druhych opak taksi hovorim kto mi moze lepsie poradit nez ten co ho ma ... :angel
PS: keby som jazdil 100 cez tie diery tak uz nemam krcnu chrbticu ani jazyk :grin:

Krasty
Příspěvky: 511
Registrován: 17 úno 2012 08:33
Bydliště: Vitorazsko

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#4 Příspěvek od Krasty » 24 čer 2013 13:07

Nevim, zda je LR vhodny...takova cesta zamava s kazdym autem, pokud tam ale nejsou vymoly, ze by sis tam zlomil nohu, tak bych asi LR nevolil a mozna jit do neceho se vzduch.perovanim a mit upustene pneumatiky. Freelander je spise do terenu (lehciho), ale diry a vymoly s nim zamavaji mozna jeste vice nez s jinym autem. To je me poznani...vlastnim Freelander 1 naftu. Uz ho mam, tak menit nebudu. To auto me prekvapilo jak na zacatku hodne negativne, tak po tom docela pozitivne.
Freelander 1 2,0 Tcie, 5 dv. rok 1998
Volvo XC90 2,5 T (LPG) rok 2005
Honda Civic 1,5i16V rok 1993

Honda CBR954 RR, Jawa 250, Parez (predrenovacni stav bohuzel bez TP)

Ryba je nejslusnejsi tvor na zemi....NEBERE A NEBERE :-)

olaf
Příspěvky: 6
Registrován: 24 čer 2013 10:05

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#5 Příspěvek od olaf » 24 čer 2013 13:19

Krasty píše:Nevim, zda je LR vhodny...takova cesta zamava s kazdym autem, pokud tam ale nejsou vymoly, ze by sis tam zlomil nohu, tak bych asi LR nevolil a mozna jit do neceho se vzduch.perovanim a mit upustene pneumatiky. Freelander je spise do terenu (lehciho), ale diry a vymoly s nim zamavaji mozna jeste vice nez s jinym autem. To je me poznani...vlastnim Freelander 1 naftu. Uz ho mam, tak menit nebudu. To auto me prekvapilo jak na zacatku hodne negativne, tak po tom docela pozitivne.

:cry: prave takejto odpovede som sa obaval :-( fakt uz neviem co mam kupit. Aj moj znamy hovoril ze suv asi nebude na tu cestu moc vhodne lebo to ma naopak (podla neho) tvrdsie tlmenie prave kvoli narocnejsim terenom :-( Mohol by som sa ta spytat (v tom sa vobec nevyznam) ake auta maju vzduchove perovanie? Niesom tak zbehli vobec nic mi to nehovori...
PS preco ta LR neprijemne prekvapil?

Krasty
Příspěvky: 511
Registrován: 17 úno 2012 08:33
Bydliště: Vitorazsko

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#6 Příspěvek od Krasty » 24 čer 2013 14:26

Tak treba citroen....

Ja muzu Freelandera pouze porovnavat se starou Hondou Civic, kterou mam uz 7 let. Kazdy den rano za kazdeho pocasi nastartuje bez problemu, doveze mne necele 2 km do prace a pak z prace zase domu. Krome bezneho servisu (olej, filtry) nepotrebovala vubec nic a to je rok vyroby 1993 a ma najeto ted 180 tis km. Dala taky jeste predloni Chorvatsko. Kdyz mam naladu, tak dostane do kozichu a tocim otacky na vice nez 7 tis. Proste je to pila. Hlavne zespoda vypada, ze je tak max. 5 let stara a to jsem ji ze spoda nicim nikdy neosetroval a dostavala dost zahulit, kdyz jsem s ni jezdil na ryby...
Kdyz vedle toho dam Freelandera, tak takove zavady, ktere jsem tam musel resit, to jsem proste nepochopil 1999 a ma najeto 220 tis km. Ale jak uz jsem stihl za skoro dva roky poznat, tyhle auta si casem majitel zamiluje...asi proto, ze pod nima tak casto musi lezet :D Ted se tam zase zacalo neco ozyvat od leve zadni poloosy...

Je to ale jak se vsim...kdyz se k tomu chovas slusne, tak to auto vydrzi dele. U LR je to ale min nez u jinych aut :skleb :D
Freelander 1 2,0 Tcie, 5 dv. rok 1998
Volvo XC90 2,5 T (LPG) rok 2005
Honda Civic 1,5i16V rok 1993

Honda CBR954 RR, Jawa 250, Parez (predrenovacni stav bohuzel bez TP)

Ryba je nejslusnejsi tvor na zemi....NEBERE A NEBERE :-)

olaf
Příspěvky: 6
Registrován: 24 čer 2013 10:05

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#7 Příspěvek od olaf » 24 čer 2013 14:33

Krasty píše:Tak treba citroen....

Ja muzu Freelandera pouze porovnavat se starou Hondou Civic, kterou mam uz 7 let. Kazdy den rano za kazdeho pocasi nastartuje bez problemu, doveze mne necele 2 km do prace a pak z prace zase domu. Krome bezneho servisu (olej, filtry) nepotrebovala vubec nic a to je rok vyroby 1993 a ma najeto ted 180 tis km. Dala taky jeste predloni Chorvatsko. Kdyz mam naladu, tak dostane do kozichu a tocim otacky na vice nez 7 tis. Proste je to pila. Hlavne zespoda vypada, ze je tak max. 5 let stara a to jsem ji ze spoda nicim nikdy neosetroval a dostavala dost zahulit, kdyz jsem s ni jezdil na ryby...
Kdyz vedle toho dam Freelandera, tak takove zavady, ktere jsem tam musel resit, to jsem proste nepochopil 1999 a ma najeto 220 tis km. Ale jak uz jsem stihl za skoro dva roky poznat, tyhle auta si casem majitel zamiluje...asi proto, ze pod nima tak casto musi lezet :D Ted se tam zase zacalo neco ozyvat od leve zadni poloosy...

Je to ale jak se vsim...kdyz se k tomu chovas slusne, tak to auto vydrzi dele. U LR je to ale min nez u jinych aut :skleb :D

no jo no ja som mal Mitsu Lancer kedze viem ze japonci su ina trieda tak s nimi radsej neporovnavam :D lebo sa to asi ani neda (najma starsie boli nepokazitelne to su proste srdcovky ).
:-( toho fl je mi luto je ako jeden z mala suv co sa mi paci a zdalo sa ze by mohol splnat nase poziadavky ale udrziavat spolocny kontakt lezanim pod nim sa mi teda vobec nechce :-)))

Citroenu neverim, to su hrozne auta mal som niekolko skusenosti a povedal som ze citroen nikdy viac ...

Uživatelský avatar
Tim
Příspěvky: 1793
Registrován: 16 kvě 2010 14:01
tel.: 736287666
auto: Free, Civic, Outback
Bydliště: Marjánky

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#8 Příspěvek od Tim » 24 čer 2013 16:23

Ahoj.
Na rozbitý cesty neni free úplně špatnej. Čepy sice vymlátíš, ale stojí pár korun. Jenže musíš trefit na dobrý auto a to je problém. Být Tebou, tak bych vzal nějaký tady z fóra, ať víš, co na něm bylo udělaný a nemusíš do něj hned vrazit 2000 euro. Ale ať je jakej chce, stejně si Tě nějaká ta závada najde :wink: Počítej minimálně 3x do roka servis :mrgreen:
No, i'm not on fucking FACEBOOK!!!

Motivační motto pro dnešní den: Vykašli se na motivační motta. Nalej si dobrou whiskey a pust si pořádnej metal!!!

KDB
Příspěvky: 458
Registrován: 27 říj 2009 20:25
tel.: 725722563
auto: P38 4,6
Bydliště: Křivoklátsko

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#9 Příspěvek od KDB » 24 čer 2013 18:24

Co se týče komfortu podvozku, stavím Free na nejvyšší příčky z toho, v čem jsem jezdil delší dobu (MGF, Rover Tourer, RR P38, MGF Trophy, Rover 200 BRM, Rover 827 Coupe, 827 Sedan, BMW 320 cabrio, R75, OII, EOS, Yeti...)
Snad Rover 800 je podobný.
Co se týče životnosti - díly stojej pár korun a při vhodně zvolené kvalitě i něco vydrží.
Vzduchový podvozek neznamená automaticky pohodlí, vždycky je to otázka naladění.....
Na druhou stranu bych se nebránil tomu Citroenu - tak jako on žehlí silnici máloco z běžné produkce

Safraporte
Příspěvky: 1341
Registrován: 03 zář 2009 12:01
tel.: 739634575
auto: noLR
Bydliště: jak to jde, tak na rybách

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#10 Příspěvek od Safraporte » 24 čer 2013 18:50

F1 je mé asi 8 auto a první SUV. Žádné z aut nebylo kupované jako nové. To na úvod.

Freečko mám tuším od podzimu 2009. Hned po nákupu jsem dělal spodek - diferák, visko, IRD. Pak jsem auto veskrze pouze užíval. Vloni na podzim se dělala spojka (+ spoj.váleček, ložisko) a zase auto jen užívám bez toho, aby mi někde stálo na servis. Jó, má mouchy - přestala mi svítit půlka přístrojovky, byl by potřeba vyměnit lanovod k zadním brzdám, cyklovač stěračů cykluje podle nálady a ne podle počasí, nestahuje zadní levé okno. Ale nic, co by bylo potřeba řešit okamžitě a nepočkalo to až se naskytne nějaká větší oprava, která *ťuky-ťuk* ještě nenastala.
Co se jízdy po výmolech týká - porovnat mohu s Focusem I. To je oproti F1 terénkoza a vždyčky s vděkem usedám zpět do Freečka a užívám si jízdu bez drnčení zubů a vibrací v zápěstí. Na druhou stranu Focus mne za cca 8 let, co ho mám, také nikde nenechal a za tu dobu jsem na něm opravoval jen relé na altíku a měnil brzdy. Jinak do něj leju jen olej a benzín, měním filtry a svíčky - tzn. prakticky beznákladové auto.
Focus má 210 000 km (já ho mám od 96 000) a Freečko má 220 000 km (já ho mám od 160 000).

je na tobě, jaký si z toho uděláš obrázek :mrgreen:

Uživatelský avatar
janicko
Příspěvky: 94
Registrován: 27 bře 2008 18:36
tel.: sony ericsson
Bydliště: Bratislava

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#11 Příspěvek od janicko » 24 čer 2013 19:11

Kazde jazdene auto je loteria.
Pravdepodobne mas na mysli cestu GA-SC ?
Mal som free 2001 td4 5-dverovy a poviem ti, ze po tej (a nielen tej) ceste som na lepsom aute este nesiel. Na tej ceste som rozhrkal vsetky auta okrem freecka.
Celkovo je freelander velmi dobre podvozkovo vyladeny (mcphersony+viacprvok) a pokial nechyba na ceste kanal, tak diery ani necitis. Spotreba vychadzala okolo 7,5 a je jedno ci v meste alebo kakao na dialnici.
Mal som free 3 roky, 150tis-210tis a okrem prkotin ako stahovacky a kontrolky som riesil iba tycky stabilizatoru a silenbloky na zadnom dife. Ale to su vlastne tiez prkotiny.
Pokial ste iba dvaja pripadne deti tak je to super volba, ja som ho dal prec lebo potrebujem dodavku.
Freelandra jednoznacne odporucam

omar
Příspěvky: 2720
Registrován: 15 črc 2008 21:30
tel.: 736769704
auto: Discovery TD5,F2
Bydliště: kousek od Nového Jičína

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#12 Příspěvek od omar » 24 čer 2013 21:01

doporucuji vznasedlo :D

Krasty
Příspěvky: 511
Registrován: 17 úno 2012 08:33
Bydliště: Vitorazsko

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#13 Příspěvek od Krasty » 25 čer 2013 06:28

To je prave ono, ze se u Freelandera resi prkotiny a sem tam neco, ale treba u toho 20tileteho Civica nemusim resit vubec nic pouze oleje a filtry. Abys nebyl pak prekvapenej jako ja, ze se musi furt neco resit. Ale kdyz si ho poridis, tak si ho stejne zamilujes...
Je pravda, ze pokud vychytas auto, kde je delana ird, visko a neni v nijakem dezolatnim stavu, tak by to mohlo nejak fungovat, ale stejne si myslim, ze z Freelandera vytluces na takove ceste dusi. Budto teren na 1.rychlostni stupen nebo normalni silnici, ale vytlucenou silnici...to nevim nevim pro Freelandera. Ale je to muj nazor po zkusenostech s mym Free.
Napriklad jsem nalozil na sedacky kolem 700 kg + mych 100 kg, jeste zaprahl karu s dalsima 700 kg a Freelander pracoval perfektne. Na tohle je Freelander bozi.
Freelander 1 2,0 Tcie, 5 dv. rok 1998
Volvo XC90 2,5 T (LPG) rok 2005
Honda Civic 1,5i16V rok 1993

Honda CBR954 RR, Jawa 250, Parez (predrenovacni stav bohuzel bez TP)

Ryba je nejslusnejsi tvor na zemi....NEBERE A NEBERE :-)

Uživatelský avatar
janicko
Příspěvky: 94
Registrován: 27 bře 2008 18:36
tel.: sony ericsson
Bydliště: Bratislava

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#14 Příspěvek od janicko » 25 čer 2013 07:14

Tiez mam rad jednoduche veci ktore funguju. Mal som 20 rocny favorit
ktory bol ako cednik, vola na volante stvrt otacky, pri kazdom prejazde zeleznice
som sa modlil aby nevygrcal napravu aj s motorom... Napriek tomu super auto
za dva roky co som ho mal som lial iba benzin a olej .
Ale to sa predsa neda porovnavat s modernymi autami.
Navyse ty mas 2.0di a ja som mal td4 a ta uz mala par much vychytanych
Z hladiska udrzby ma td4 obrovsku vyhodu rozvodovej retaze zober si ze len tam
usetris cca400 eur ktore sa daju investovat inde.
Tie blbosti ktore som konkretne ja riesil na mojom freecku by som riesil na akomkolvek inom modernom aute
A zo skusenosti mozem spokojne napisat ze frelander je vyborna volba v pomere cena/uzitkova hodnota/pocit a komfort jazdy/cena dielov a servisu.
Este jedna ekonomicka vec a to pneu. Ked mas 17 tak to su v predpianych rormeroch palky lebo ich robi iba michelin ale ked to das na 15ky tak mas za tie iste prachy dve sady a auto je komfortnejsie.

olaf
Příspěvky: 6
Registrován: 24 čer 2013 10:05

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#15 Příspěvek od olaf » 25 čer 2013 20:28

janicko píše:Kazde jazdene auto je loteria.
Pravdepodobne mas na mysli cestu GA-SC ?
Mal som free 2001 td4 5-dverovy a poviem ti, ze po tej (a nielen tej) ceste som na lepsom aute este nesiel. Na tej ceste som rozhrkal vsetky auta okrem freecka.
Celkovo je freelander velmi dobre podvozkovo vyladeny (mcphersony+viacprvok) a pokial nechyba na ceste kanal, tak diery ani necitis. Spotreba vychadzala okolo 7,5 a je jedno ci v meste alebo kakao na dialnici.
Mal som free 3 roky, 150tis-210tis a okrem prkotin ako stahovacky a kontrolky som riesil iba tycky stabilizatoru a silenbloky na zadnom dife. Ale to su vlastne tiez prkotiny.
Pokial ste iba dvaja pripadne deti tak je to super volba, ja som ho dal prec lebo potrebujem dodavku.
Freelandra jednoznacne odporucam

Ano presne tu cestu myslim :D vidim ze je siroko daleko znama a po tejto zime je snad este horsia ako bola kedykolvek predtym. Dakujem za tvoj prispevok je super ze teraz mozem porovnat aj skusenosti niekoho kto tu trasu jazdi/l. Myslis teda ze by to bola dobra volba? Pozeral som na autobazareu je tam zopar kuskov okolo 5oooe z roku 2003 to su asi uz tie TD4 snad by na nich uz mohli byt vychtane detske chybicky.

olaf
Příspěvky: 6
Registrován: 24 čer 2013 10:05

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#16 Příspěvek od olaf » 25 čer 2013 20:33

Dakujem vsetkym ze ste neodignorovali toto vlakno a budem rad ked budete dalej pisat svoje nazory. Inak tie 15 kolesa to je zaujmavy napad potom tam potrebujem aj vyssie gumy? Rozumiem tomu spravne ze v tom pripade sa stane auto akoby maksie?? :hmm:

Uživatelský avatar
fugín
Příspěvky: 2278
Registrován: 13 lis 2011 21:56
tel.: 777001161
auto: ex free 1,8/Disco2
Bydliště: opatovice nad labem

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#17 Příspěvek od fugín » 25 čer 2013 23:32

Vždyť jsem ti to už psal. V techničáku jsou tyhle 195/80/R15 v základu. A na nerovný silnici je zcela pochopitelně vyšší profil výhodnější než nějaký nízkoprofilový tvrdý pryžky na krásných 17 liťákách. Hele,stejně si myslím že z tebe brzo bude další pacient :rofl . Přeju šťastnou ruku při koupi. A neboj se toho,ojeté free není drahé,jen by bylo dobrý pohledat v tvém blizkém okolí člověka, který free má a dokáže s výběrem poradit. Můj osobní názor na tvůj problém je: free při troše investic do nových silentbloků a čepů(za předpokladu že visko i IRD a dif jsou v pořádku) tu tvoji silnici ustojí. A když mu koupíš jako bonus zatěžový pružiny tak friťák po ty tvý silnici nějaký ten rok pofrčí.možná se ti časem malinko rozklepe tapecírunk, ale to nemá vliv na jízdu.
Sem se ale rozepsal :rofl . Dej vědět jak si se rozhodl.
EX: Freelander 1 1,8 benz. 2002
Akt.: Discodvojka Td5 2004 Žoffka-strašně drahá

dolezal48
Příspěvky: 56
Registrován: 01 črc 2011 22:54
tel.: 732922612
auto: fiat coupé

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#18 Příspěvek od dolezal48 » 26 čer 2013 09:12

Tady někdo doporučil vznášedlo. Já bych ti doporučil traktor ale musel bys jet pomalu abys z něho nevyletěl ven.

Uživatelský avatar
habakuk
Příspěvky: 2574
Registrován: 10 črc 2011 20:45
auto: Discovery II
Bydliště: Blansko

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#19 Příspěvek od habakuk » 27 čer 2013 21:50

No asi mě tedy budou kamenovat, ale pokud opravdu jezdíš po tak po špatné cestě šel bych do Discovery II. Má podvozek jako klasický offroad tím pádem vydrží mnohem více než všechny SUV které mají podvozek jako osobní auta. DII je pohodlné auta a pokud ne budeš upravovat do terénu a necháš silniční kola tak i spotřeba je přijatelná.
D II Td5 manuál + 2'' Lift a nějaký ty drobný úpravy
D II Td5 automat a nějaký ty drobný úpravy

dolezal48
Příspěvky: 56
Registrován: 01 črc 2011 22:54
tel.: 732922612
auto: fiat coupé

Re: Vyuzitelnost Freelandera prosba o radu pomoc

#20 Příspěvek od dolezal48 » 28 čer 2013 19:58

Má některý Diskovery 2 pneumatické odpružení nebo je to všechno na pérách?

Odpovědět